Autor: | Zdjęcie: sportowy-poznan.pl/Elżbieta Skowron

Kolejne dwa zwycięstwa Kozic. Podhale i Jastrzębie na rozkładzie. Relacja i GALERIA - Zdjęcie główne
62

Kozice Poznań są rewelacją tegorocznych rozgrywek | foto sportowy-poznan.pl/Elżbieta Skowron

Hokej na lodzie Kolejne dwa zwycięstwa zanotowały w ostatni weekend hokeistki PTH. Kozice pokonały na poznańskiej Chwiałce Podhale Nowy Targ oraz UKH Białe Jastrzębie.

W sobotę Kozice podejmowały drużynę z Nowego Targu, która okazała się wymagającym rywalem. W 14. minucie grę w przewadze wykorzystała Weronika Świątek, wyprowadzając poznańską drużynę na prowadzenie, natomiast na początku drugiej tercji stan meczu wyrównała Karolina Pierwoła. Rezultat 1:1 utrzymywał się do trzeciej tercji, w której w ciągu minuty padły dwa gole. Najpierw drogę do bramki znalazła Alicja Kobus po asyście Marty Krzyżanowskiej i Blanki Stankiewicz, a następnie, pomimo gry w osłabieniu po karze dla Emilii Stankiewicz, Weronika Świątek wykorzystała podanie Anastasii Myroniuk, ustalając wynik meczu na 3:1.

Podhale mocno się postawiło, przez większość spotkania grali dobry, defensywny hokej, mieliśmy znaczne problemy, żeby zdobywać bramki. Dopiero trzecia tercja pozwoliła nam rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść

– powiedział trener PTH, Paweł Mateja.

Nerwowo było także w niedzielę przeciwko Białym Jastrzębiom. Kozice miały inicjatywę na lodowisku, jednak to one pierwsze straciły bramkęw. W 8. minucie po tym, jak krążek po strzale Martyny Kolorz przepuściła przez rękawice Marzena Karczewska, a do bramki za jej plecami skierowała go Uliana Liedienova. Dogodną szansę na wyrównanie poznanianki miały w 16. minucie, kiedy w słupek trafiła Emilia Stankiewicz, po podaniu Weroniki Świątek, jednak już niespełna minutę później to Świątek otrzymała zza bramki krążek od walczących z obrończyniami rywalek Myroniuk i Stankiewicz i doprowadziła do stanu 1:1.

Po tym jak w pierwszej tercji podopieczne Pawła Matei oddawały dużo niecelnych strzałów, w drugiej poprawiły skuteczność. Chociaż strzały z dystansu Antoniny Kaczmarek czy Roksany Szymczak nie znajdowały drogi do bramki, bardzo dobrze Kozice radziły sobie pod bramką, czego efektem były gole Świątek po przechwycie i indywidualnej kontrze w 25. minucie i Emilii Stankiewicz, która dołożyła kij do podania Agaty Cybulskiej pod samą bramką rywalek w 30. minucie. Cybulska miała też szansę na kolejną asystę, jednak jej podania nie wykorzystała Krzyżanowska, natomiast chwilę później asystę przy golu Cybulskiej zaliczyła Barbara Mitukiewicz. Kozice mogły zdobyć jeszcze jedną bramkę, jednak bliźniaczej sytuacji jak ta, po której gola zdobyła Świątek, nie wykorzytała Kobus, strzelając prosto w bramkarkę Jastrzębi, Monikę Chodak. Pod koniec drugiej tercji Jastrzębie strzeliły gola na 2:4. Odbity parkanami przez Karczewską strzał Emmy Gilgi dobiła Viktoria Urbaś.

Trzecią tercję Kozice zaczynały w trójk. Ponad półtorej minuty na ławce kar musiała jeszcze spędzić Świątek, a za opóźnianie wznowienia gry na dwie minuty dodatkowo na ławkę wysłana została Alicja Kobus. Poznanianki przetrwały jednak to podwójne osłabienie, a następnie zaczęły podwyższać prowadzenie. W 47. minucie Emilia Stankiewicz popisała się indywidualnym rajdem, przedryblowała trzy rywalki i strzeliła gola na 5:2. Nieco ponad dwie minuty później strzałem w boczną siatkę swoją indywidualną akcję wykończyła Kobus, jednak po zebraniu krążka zza bramki Krzyżanowska wystawiła go na strzał Cybulskiej i ona również zdobyła swojego drugiego gola. Najmłodsza zawodniczka w drużynie Kozic również poprawiła swój tegoroczny dorobek – strzałem pod poprzeczkę ustaliła wynik meczu na 7:2.

W dalszym ciągu widać, jak ta młoda drużyna ma wahania formy. Nie będę ukrywał, że prowadziliśmy grę przez większość meczu, ale ten wynik długo nie był przesądzony i dopiero  ta trzecia tercja pozwoliła nam odetchnąć, parę bramek wpadło. Musimy popracować nad głowami zawodniczek, żeby dyspozycję na pewnym poziomie utrzymywać cały czas

– skomentował mecz trener Mateja.

Kolejne punkty do tabeli, jesteśmy dosyć wysoko. Jest to trochę niespodzianka, ale bardzo się cieszymy i oby tak dalej. Musimy bardzo pracować nad skutecznością, zwłaszcza strzałów, nie wpadają często, ale myślę, że po treningach będzie coraz lepiej z każdym meczem

– dodała Emilia Stankiewicz, autorka dwóch trafień i asysty w meczu z Białymi Jastrzębiami.

Kozice mają na koncie tylko jedną porażkę i zajmują drugie miejsce w tabeli, chociaż najtrudniejsze jeszcze przed hokeistkami z Poznania.

My się z tego bardzo cieszymy, natomiast będę podkreślał na każdym kroku, że trzeba bardzo dużo pokory. Nie graliśmy jeszcze z bardzo silnymi drużynami z Gdańska i Bytomia, oprócz tego są jeszcze inne zespoły, które będą nas podejmowały w rundzie rewanżowej i tak naprawdę to te spotkania będą decydowały o tym, które miejsce zajmiemy w tabeli. Myślę, że to następny mecz przeciwko wicemistrzowi, Stoczniowcowi Gdańsk, będzie bardzo trudny i pokaże, w którym miejscu jesteśmy. Jeśli marzylibyśmy o tym, żeby w play-offach pokusić się o walkę w strefie medalowej, to takie meczu trzeba grać na styku

– podsumował trener Kozic.

PTH Kozice Poznań – Podhale Nowy Targ: 3:1
Bramki: Weronika Świątek (2), Alicja Kobus – Karolina Pierwoła

PTH Kozice Poznań – UKH Białe Jastrzębie 7:2
Bramki: Weronika Świątek (2), Agata Cybulska (2), Emilia Stankiewicz (2), Marta Krzyżanowska – Uliana Liedienova, Viktoria Urbaś