Autor: | Zdjęcie: PZTW/Julia Kowacic

Czwórki podwójne - polska specjalność. Wioślarze z Poznania na podium Mistrzostw Europy Juniorów i regat w Ratzeburgu - Zdjęcie główne

foto PZTW/Julia Kowacic

Wioślarstwo W Kruszwicy zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów. Reprezentacja Polski wywalczyła w nich dwa srebrne medale, obydwa w konkurencjach czwórek podwójnych. Zarówno w osadzie dziewcząt, jak i chłopców płynęli reprezentanci Posnanii RBW. Nasi wioślarze udanie startowali też w niemieckim Ratzeburgu.

Obie polskie czwórki podwójne znakomicie spisały się już w sobotę, wygrywając swoje przedbiegi i awansując bezpośrednio do finałów A. Męska w składzie: Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny (Posnania RBW) i Remigiusz Matulewicz także w finale płynęli znakomicie. Po emocjonującym finiszu minimalnie wyprzedzili Szwajcarów, ale przegrali z Włochami.

Żeńska czwórka podójna, w składzie której też popłynęła przedstawicielka Posnanii, wychowanka UKS-u Dwójki Kórnik - Anna Solarska (oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz i Wiktoria Syrytczyk) także musiała uznać wyższość osady z Italii, która prowadziła od startu do mety. Polki przez cały dystans płynęły niemal równo z Czeszkami i minimalną przewagę uzyskały dopiero na ostatnich 500 metrach, sięgając po wicemistrzostwo Europy.

W finałach A wystąpiły także polskie dwójki bez sternika oraz jedynkarz. Julia Graczkowska i Hanna Stalkowska uplasowały się na 5. miejscu, Kamil Chabowski i Adam Zieliński szóśte. W jedynkach Dominik Syposz w niedzielę najpierw wygrał półfinał, a później w finale A przypłynął piąty.

Medale w Ratzeburgu

Polscy młodzieżowcy walczyli z kolei w międzynarodowych regatach w niemieckiem Ratzeburgu. W sobotę na podium stanęli sześć razy i także w gronie medalistów byli wioślarze ze stolicy Wielkopolski.

Złoty medal w dwójce podwójnej wywalczył Jakub Woźniak z KW04 Poznań płynąc z Konradem Domańskim wygrał z czasem 6:53,61. Srebrny medal w dwójce bez sternika zdobył Szymon Tomiak z Posnanii w osadzie z Tomaszem Lewickim. Brązowy medal wywalczyli z kolei Emilian Jackowiak, Patryk Wojtalak (obaj Posnania), Bartosz Bartkowski i Oskar Streich. Polacy w finale czwórek bez sternika uzyskali czas 6:54,46. Minimalnie lepsi byli gospodarze (6:54,26). Zwycięzcy byli poza zasięgiem (6:44,98).

Bez medalu, na piątym miejscu rywalizację zakończyła męska czwórka podwójna w składzie; Igor Czekanowicz (Posnania), Michał Rańda, Cezary Litka (Posnania) i Daniel Gałęza. Do podium zabrakło im nieco ponad trzy sekundy (6:34,03).

W niedzielę znów ścigano się w finałach tych konkurencji, biało-czerwoni na podium stanęli dziewięć razy. Dla kilku osad był to ostatni sprawdzian przed startem w zawodach Pucharu Świata w Poznaniu (14-16 czerwca).