Sześć medali dla Poznania na Uniwersjadzie w Chengdu

Autor: | Zdjęcie: Akademicka Reprezentacja Polski

Sześć medali dla Poznania na Uniwersjadzie w Chengdu - Zdjęcie główne

Krzysztof Kasparek z Posnanii został w dwójce podwójnej mistrzem Letniej Uniwersjady w Chengdu | foto Akademicka Reprezentacja Polski

Wioślarstwo Sportowcy studenci z poznańskich klubów i uczelni wyższych udanie wystartowali w 31. Letniej Uniwersjadzie. W chińskim Chengdu stanęli na podium siedem razy, w tym trzy na najwyższym stopniu. Złote medale wywalczyli wioślarze z Posnanii, KW04 i AWF-u Poznań.

31. Letnia Uniwersjada była bardzo udana dla Polski. Nasza Akademicka reprezentacja wywalczyła aż 43 medale. Autorami sześciu z nich byli sportowcy z poznańskich klubów i uczeni wyższych.

Najwięcej radości dostarczyły nam osady wioślarskie. Mistrzami Uniwrsjady zostali Krzysztof Kasparek z Posnanii i Jakub Woźniak z KW04. Kasparek (reprezentujący też Uniwersytet Medyczny) zwyciężył w finale dwójek podwójnych, w osadzie z z Bartoszem Bartkowskim. Polacy wygrali z czasem 6:26.11, wyprzedzając Litwinów (6:27.27) i Chińczyków (6:28.11).

Złoty medal wywalczył także Jakub Woźniak z KW04 Poznań (AWF Poznań), który w Chengdu startował w czwórce podwójnej mix, z Katarzyną Dudą, Barbarą Streng i Kajetanem Szewczykiem. Biało-czerwoni wygrali z czasem 6:18.25, minimalnie wyprzedzając Włochów (6:19.91) oraz Niemców (6:22.28).

Ze srebrnego medalu cieszyła się kobieca czwórka bez sterniczki, w której płynęły: Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska (obie AWF Poznań, filia w Gorzowie), Izabela Pawlak i Anna Potrzuska. Lepsze od Polek były tylko Chinki (6:41.05). Na najniższym stopniu podium stanęły Holenderki (6:52.00).

Lekooatleci też na medal

Tradycyjnie z medalowych zdobyczy cieszyli się także lekkoatleci. Wicemistrzami Uniwersjady została męska sztafeta 4x400 metrów, w której biegł Daniel Sołtysiak z AZS-u Poznań, a wraz z nim: Adam Łukomski, Patryk Grzegorzewicz i Mateusz Rzeźniczak. Czas Polaków, najlepszy z dotychczasowych, 3:05.10. Wygrali Turcy (3:03.46), brązowy medal wywalczyła sztafeta RPA (3.05.17).

Marzenie o medalu spełniła także Adrianna Laskowska. W finale konkursu trójskoku, zawodniczka AZS-u Poznań w najlepszej próbie skoczyła 13.83. Wygrała Turczynka Tugba Danismaz z nowym rekordem życiowym 14.31, drugie miejsce zajęła Diana Zagainova z Litwy także z personal best 14.02.

Drużynowy brąz w taekwondo olimpijskim

Z medalem wywalczonym w Chinach wróci do Poznania także taekwondzistka Aleksandra Kowalczuk, która razem z koleżankami z drużyny zdobyła brązowy medal.