Wioślarka Posnanii mistrzynią świata. Miała coś do udowodnienia

Autor: | Zdjęcie: PZTW/Julia Kowacić

Wioślarka Posnanii mistrzynią świata. Miała coś do udowodnienia - Zdjęcie główne

Polska czwórka bez sterniczki wywalczyła młodzieżowe mistrzostwo świata | foto PZTW/Julia Kowacić

Wioślarstwo Polscy wioślarze bardzo udanie wystartowali w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata do lat 23. W bułgarskim Płowdiw wywalczyli cztery medale, z czego aż trzy były z udziałem zawodników z poznańskich klubów. Mistrzynią świata w czwórce bez sterniczki została Barbara Jęchorek z Posnanii RBW. Udowodniła, że odsunięcie jej z kadry seniorek było błędem.

Polacy płynęli w Płowdiw w czterech finałach i w każdym zdobyli medal. Mistrzem świata w jedynkach został Piotr Płomiński oraz kobieca czwórka bez sterniczki w składzie: Martyna Jankowska, Weronika Ludwiczak, Anna Potrzuska i Barbara Jęchorek. Młodzieżowymi wicemistrzami świata zostali z kolei Jessika Sobocińska, także z Posnanii (w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Wiktorią Kalinowską) oraz w dwójce podwójnej Jakub Woźniak z KW04 Poznań (płynący z Konradem Domańskim).

Barbara Jęchorek to szlakowa polskiej czwórki. Już w poprzednim sezonie trenowała i startowała z seniorską reprezentacją. Podobnie było w tym sezonie, ale wyniki były słabe. Trenerzy (w sztabie przed sezonem zaszły zmiany) próbowali różnych rozwiązań, ostatecznie wioślarka Posnanii została oddelegowana do kadry młodzieżowej. No i w tej kategorii została właśnie mistrzynią świata.

Czy to sen? Jesteśmy Mistrzyniami Świata! Złoty medal. Uczucie nie do opisania

- skomentowała Jęchorek po odebraniu złotego medalu.

Polki wygrały z czasem 06:33.99. Drugie na mecie były Chilijki (06:34.39), a brązowy medal wywalczyły Australijki (06:35.80).

Dwójki też na podium

Na podium stanęły także dwójki podwójne i także płynęli w nich reprezentanci poznańskich klubów. W finale dwójek podwójnych wagi lekkiej drugie miejsce zajęły Jessika Sobocińska (Posnania RBW) oraz Wiktoria Kalinowska (w przeszłości też wioślarka Posnanii). Wyścig był bardzo szybki, Polki popłynęły szybciej od rekordu świata w tej kategorii wiekowej (06:52.72), ale jeszcze szybsze były Greczynki (06:50.13). Trzecie miejsce zajęły Włoszki, które straciły do naszej osady już 10 sekund (07:02.91).

Miłą niespodziankę sparwiła męska dwójka podwójna Jakub Woźniak (KW04 Poznań) i Konrad Domański, która wywalczyła srebrny medal (06:13.70). Szybsi byli tylko Irlandczycy (06:10.51). Na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy (06:15.84).

Polacy z czterema medalami zajęli czwarte miejsce w generalnej klasyfikacji. Triumfowali w niej Włosi (9 medali), przed Wielką Brytanią (5, ale 3 złote) i Niemcami (7).