Autor: | Zdjęcie: FIBA.com

Agnieszka Skobel po zwycięstwie z mistrzyniami Europy: "Kluczem była wiara, że możemy tego dokonać" - Zdjęcie główne

foto FIBA.com

Koszykówka Agnieszka Skobel odegrała jedną z kluczowych ról w wygranym meczu reprezentacji Polski z Belgią, na inaugurację rywalizacji w grupie C eliminacji do mistrzostw Europy 2025. Kapitan Enei AZS-u Politechniki Poznańskiej nie ukrywa, że kluczem do zwycięstwa było odpowiednie podejście do tego spotkania i przygotowanie mentalne. Polki pokonały aktualne mistrzynie Europy, Belgię 67:62, i to na ich terenie.

Jest to bardzo duży sukces i bardzo dobre otwarcie kwalifikacji, a tym bardziej cieszy wygrana na wyjeździe. Kluczem była chyba wiara, że możemy tego dokonać. Zrealizowałyśmy całkowicie założenia, co jak widać poprowadziło nas do wygranej z mistrzyniami Europy. Cieszy także to, że jak traciłyśmy dużą przewagę to potrafiłyśmy ponownie ją wypracować

- powiedziała Agnieszka Skobel.

Spotkanie z Belgią od samego początku układało się po myśli Polek, które narzuciły swój styl gry i miały nad rywalkami przewagę. Po pierwszej kwarcie prowadziły 18:14. Jeszcze lepiej było w drugiej, kiedy po trafieniach Agnieszki Skobel biało-czerwone wygrywały już 35:19. Gospodynie starały się odrabiać straty, jednak kolejne nieskuteczne akcje całkowicie to uniemożliwiały. Na dłuższą przerwę biało-czerwone schodziły z 12 – punktową przewagą, a 15 punktów miała już na swoim koncie Stephanie Mavunga. Zawodniczka pochodząca z Zimbabwe, która polski paszport otrzymała we wrześniu, w oficjalnym debiucie w reprezentacji zdobyła aż 21 punktów i miała osiem zbiórek.

Gdy w 34 minucie kolejne punkty zdobyła Emma Meesseman oba zespoły dzieliły tylko cztery punkty, jednak w odpowiedzi za trzy punkty trafiła kapitan zespołu, wychowanka poznańskiej Olimpii Weronika Gajda, która na 23 sekundy przed końcową syreną nie myliła sie z linii rzutów wolnych.

Każdy myślał, że to spotkanie potoczy się zupełnie inaczej. Nasze nastawienie było takie, że wychodzimy i robimy swoje i będziemy im uprzykrzać grę tak bardzo jak się to tylko da. Robiłyśmy to od pierwszej minuty, a także wszystko inne szło po naszej myśli. Wykonałyśmy pracę, jaką przekazana została nam podczas treningów

- dodała Weronika Gajda.

Bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa i myślę, że przed meczem każdy z nas marzył o takim wyniku. Jestem bardzo dumny z całego zespołu, który bardzo ciężko na ten sukces zapracował

- cieszył się selekcjoner reprezentacji Karol Kowalewski.

W niedzielę Polki zmierzą się w Katowicach z Litwinkami.

W reprezentacji Polski, obok wspomnianych Agnieszki Skobel (wychowanki Olimpii Poznań, obecnie kaitan AZS-u Politechniki) i Weroniki Gajdy (wychowanki Olimpii Poznań, byłej zawodniczki AZS-u) grają także inne byłe reprezentantki AZS-u: Weronika Telenga (wychowanka) i Liliana Banaszak oraz byłe zawodniczki MUKS-u Poznań: Klaudia Gertchen i Julia Drop. W sztabie szkoleniowym są trenerzy także związani z Poznaniem/Wielkopolską: Karol Kowalewski, Marek Lebiedziński i Magdalena Leciejewska.

Belgia - Polska 62:67 (14:18, 10:18, 20:13, 18:18)

Belgia: Meesseman 16, Linskens 15, Vanloo 10, Delaere 12, Allemand 6, Massey 3
Polska: Mavunga 21, Skobel 12, Gajda 11 (10as), Banaszak 7, Gertchen 6, Telenga 5, Makurat 2, Jakubiuk 2, Borkowska 1