reklama

Budynek Warty Poznań nie zostanie cały zrównany z ziemią. Znamy szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: polska-org.pl

Budynek Warty Poznań nie zostanie cały zrównany z ziemią. Znamy szczegóły - Zdjęcie główne

foto polska-org.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polityka i finanse Budynek Warty Poznań przy ulicy Droga Dębińska 12 za pół roku byłby pięćdziesięciolatkiem, ale tego jubileuszu nie doczeka. Jedni mówią "wreszcie", inni "szkoda". Teren (nazywany już placem budowy) został właśnie przejęty przez firmę, która wygrała przetarg na jego rozbiórkę. I chociaż zadanie nazwane jest "kompleksowym wykonaniem prac rozbiórkowych budynku magazynowo-biurowego", to jak udało nam się dowiedzieć, nie pozostanie po nim pusty plac. Sala sportowa nie zostanie bowiem całkowicie wyburzona.
reklama

Na ten moment, czyli początek prac związanych z modernizacją terenów przy Drodze Dębińskiej czekano długo. Ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. A to nie było pieniędzy w budżecie Miasta, a to brakowało dofinansowania ze środków centralnych, czy wreszcie nie zostały wyjaśnione sprawy własności wszystkich gruntów. Niecierpliwiła się zwłaszcza Warta Poznań S.A., która przez brak możliwości poprawy infrastruktury na tym terenie, musiała przenieść się częściowo do Grodziska (codzienne treningi wciąż odbywają się na boisku przy Drodze Dębińskiej) i która ma być użytkownikiem tego terenu. Wreszcie wszystkie warunki zostały spełnione, co można nazwać krokiem milowym. Tymczasem dla Klubu Sportowego Warta Poznań początek prac rozbiórkowych oznacza koniec pewnej ery.

Budynek przy Drodze Dębińskiej powstał w 1974 roku na potrzeby Centralnych Dożynek, które odbywały się na ówczesnym Stadionie im. 22 Lipca (obecnie im. Edmunda Szyca). 

Początkowo planowano postawienie mniejszego budynku tymczasowego, ale potem to się zmieniło. Nasza sekcja, czyli hokeja na trawie miała wtedy siedzibę na stadionie. Była tam Kawiarnia Olimpijska i tam też mieliśmy swoje biuro i pomieszczenie. Dopiero potem trafiliśmy na Drogę Dębińską. I to też kawał naszej historii, zwłaszcza hali, w której przecież graliśmy i trenowaliśmy. Łezka w oku trochę się kręci

- przyznaje Hieronim Stawujak, który w sekcji hokeja na trawie Warty Poznań jest od 1968 roku. 

Szkoda tym większa, że w nowym projekcie nie przewidziano miejsca do treningów dla sekcji hokeja na trawie Warty Poznań. Będzie ona, tak jak i teraz, bez swojego boiska (a miała niegdyś swoje w miejscu Multikina 51) i bez hali.

No kiepsko to wygląda. W sezonie otwartym trenujemy i gramy na stadionie AWF-u, w sezonie zimowym, nasza seniorska drużyna, która walczy o medale, trenuje tylko dwa razy w tygodniu na Chwiałce C, zaczynając trening o 21.30. Brakuje trochę dla nas miejsca

- dodaje z żalem były zawodnik, obecnie trener w Warcie Poznań.

Na szczęście będzie miejsce, gdzie hokeiści będą mogli przechowywać medale, puchary i inne pamiątki, ponieważ w projekcie są szatnie i biura dla kilku sekcji. Wszystkie miały możliwość zabrania ze starego budynku rzeczy do nich należących. 

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie wyznaczyła termin, w jakim należało zabezpieczyć wszelkie wartościowe rzeczy i Warta przygotowała budynek do rozbiórki 

- informuje Maja Chłopocka-Nowak, dyrektor ds. komunikacji i koordynacji inwestycji PIM.

W zdecydowanie lepszej sytuacji od hokeistów na trawie jest sekcja szermiercza Warty, bo to jej ma być dedykowana nowa hala, która powstanie w miejscu starej. Jak się okazuje ta niespełna 50-letnia sala nie zostanie do końca wyburzona. Cała jej konstrukcja zostanie.

Sala sportowa pozostanie. Planowana jest jej gruntowna renowacja. Założenie jest takie, że wyremontowana hala będzie służyła sekcji szermierczej. Wykonawca będzie odpowiadał za rozbiórkę i utylizację materiałów, a także zabezpieczenie wszystkich mediów doprowadzonych do obiektu. Umowa z wykonawcą nie przewiduje budowy nowego obiektu, dotyczy jedynie prac rozbiórkowych budynku magazynowo-biurowego (hala sportowa pozostaje)

- potwierdza  Maja Chłopocka-Nowak.

Oczywiście cieszymy się, że będziemy mieli typowo szermierczą halę z szatniami i niezbędnym zapleczem. Czekamy jeszcze na podpisanie umowy, która jest już gotowa, a która gwarantuje nam, że do czasu oddania do użytku specjalistycznej sali szermierczej, nikt nie będzie nam kazał opuścić terenów, na których jesteśmy teraz. Tę namiotową halę, w której ćwiczy kilkaset naszych zawodników, postawiliśmy niemal własnymi rękami i za nasze pieniądze. Nasze, czyli sekcji szermierczej, która sama pozyskała sponsorów oraz darczyńców, m.in. rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w budowę i wyposażenie

- mówi Łukasz Witkowski, trener koordynator sekcji szermierki KS Warta Poznań (Warta Muszkieterowie).

Były zawodnik, obecnie trener wraz ze swoimi braćmi Andrzejem i śp. Mateuszem związany jest z Wartą od dziecka. Stary klubowy budynek to więc wiele wspomnień, tych sportowych, ale i rodzinnych.

Ten budynek to kawał naszej historii, naszej i szermierki Warty Poznań. Trenowali w nim przecież nasi wybitni zawodnicy, olimpijczycy. Spędzaliśmy z braćmi tam bardzo dużo czasu. Budynek będzie nowy, ale postaramy się, aby dusza tego miejsca  pozostała. Aby tak się stało chcemy zrobić w jednym z pomieszczeń takie miejsce pamięci. Miejsce, w którym będą nasze klubowe pamiątki, zdjęcia, medale, puchary. Chcemy, aby pamiętano o tych, którzy szermierkę w Warcie zbudowali

- zdradza Łukasz Witkowski.  

Koniec prac rozbiórkowych budynku należącego niegdyś do Klubu Sportowego Warta Poznań zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 roku. Teraz właścicielem terenu jest Miasto Poznań, zarządcą Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, a użytkownikami terenu mają być Warta Poznań S.A. (boiska piłkarskie, budynek klubowy) oraz sekcje KS Warta Poznań - szermiercza (sala, szatnie, biuro), tenisowa (korty, szatnie, biuro) i hokeja na trawie (szatnia, biuro). 

Prowadzone są też czynności związane z kolejnymi inwestycjami na tym terenie. Trwa postępowanie przetargowe w formule "zaprojektuj i wybuduj" na budowę boisk treningowych. Do tej pory powstały już: oświetlenie boiska piłkarskiego oraz budynek węzła, w którym zamontowano urządzenia techniczne podłączone do sieci ciepłowniczej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz do instalacji służącej podgrzewaniu murawy. W ramach tego zadania powstaje również koncepcja architektoniczno-funkcjonalna dla całego terenu przy ul. Droga Dębińska 12.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama