Pomysłodawcą powstania w Poznaniu takiego obiektu jest Damian Lisiecki, były siatkarz, trener siatkówki. Pierwotnie wskazanym miejscem i to już kilka lat temu były tereny przy jeziorze Rusałka, ale ze względów formalnych nie było to możliwe.
Teraz Ogólnopolskie Centrum Sportów Plażowych ma powstać w innym miejscu, na terenie POSiR na Ratajach. Działają tam boiska do sportów plażowych, na terenie dzieżawionym przez organizację Piach i Podróże. Działa tam również Akademia Siatkówki Plażowej Proskos. Łącznikiem między tymi podmiotami jest Marcin Szczechowicz - prezes istniejącej od 8 lat Akademii i właściciel Piach i Podróże. Doskonale zna zapotrzebowanie w Polsce na areny do tych sportów. Dlatego w 2020 roku otworzył w Poznaniu takie miejsce.
W obiekcie byłyby podnoszone ściany celem użytkowania obiektu nie tylko zimą, ale również w okresie letnim. Oczywiście siatkówka nie byłaby jedyną uprawianą dyscypliną. Obiekt umożliwiłby grę również w tenisa plażowego, piłkę ręczną plażową, czy beach soccer. Wszystkie parametry będą spełniały wymogi regulaminowe. Podobnie, jak wysokość, która będzie przystosowana do organizacji imprez międzynarodowych
- tłumaczy Marcin Szczechowicz.
Przy współpracy z Wydziałem Sportu Miasta Poznania oraz Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji stworzono i sfinansowano projekt obiektu.
W budżecie miejskim na rok 2024 nie udało się zapisać tej inwestycji, ale bardzo liczymy, że na kolejny rok to się uda. Bardzo aktywnie działamy analizując wszystkie programy rządowe wspierające takie inwestycje i co ważne sami też będziemy partycypować w kosztach. Mamy zaplecze inwestorskie, więc jest szansa, aby była to trójstronna inwestycja. Chcemy czynnie w tym uczestniczyć. Tak, jak robimy to w przypadku obiektu, który na Ratajach prowadzimy. On jest dzierżawiony od Miasta Poznań, ale rewitalizację prowadziliśmy sami, więc to też jest dowód na to, że jesteśmy poważnym graczem
- mówi w rozmowie ze sportowy-poznan.pl Marcin Szczechowicz.
A o jakich kwotach jest mowa? Patrząc na tego typu inwestycje, przedział kosztów jest dość szeroki. Oscyluje między 5 a 15 milionów złotych. Nie są to więc bardzo duże koszty. Stan prac jest zaawansowany.
Projekt ma już pozwolenie na budowę, które obowiązuje przez najbliższe dwa lata. Wcześniej dokonano niezbędnych pomiarów geodezyjnych. Projekt ma rekomendację od Polskiego Związku Piłki Siatkowej, bo może być wsparciem dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego w naborach do kadry, a także promocją sportów plażowych w środowiskach amatorskich, które są nieskończenie duże
- dodaje Marcin Szczechowicz, prezes Akademii Proskos i właściciel Piach i Podróże.
W Polsce jest zaledwie pięć miast, w których są kryte boiska do sportów plażowych. Są to: Spała (4, boiska kadrowe), Gliwice (3), Warszawa (3), Kraków (1) oraz Olsztyn (1).
W 2019 roku w Katarze odbyła się pierwsza edycja Światowych Igrzysk Sportów Plażowych. Te multidyscyplinarne zawody sportowe są zarządzane przez Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich. Rywalizowano wówczas w sześciu dyscyplianach na piasku (siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, tenis, zapasy, karate), czterech sportach wodnych (narciarstwo wodne, pływanie na wodach otwartych, kiteboarding i wakeboarding) oraz czterech sportach akcji (koszykówka 3x, aquathlon, wspinaczka - bouldering i skateboarding). Medalistką tych Igrzysk jest Julia Damasiewicz z AZS-u Poznań. W zawodach uczestniczyło ponad 1200 zawodników z 97 państw.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.