Poznań ma kolejny zespół w Ekstralidze! Historyczny sukces

Autor: | Zdjęcie: Tomasz Szwajkowski

Poznań ma kolejny zespół w Ekstralidze! Historyczny sukces - Zdjęcie główne

foto Tomasz Szwajkowski

Pozostałe To był mecz godny finału. W ostatnim spotkaniu Final Four poznański zespół pokonał AZS Politechnikę Lubelską 4:3, mimo że przegrywał od 3. do 56. minuty. Tym samym Regen Project wywalczył awans do Ekstraligi i tak, jak koszykarki Enei AZS-u, hokeiści na trawie, czy piłkarze wodni będą grać na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek.

Poznaniacy przystępowali do turnieju finałowego w roli zwycięzców fazy zasadniczej. Tym samym w sobotnim półfinale mieli teoretycznie najłatwiejszego możliwego rywala, czyli zespół Bankówki Zielonka. Na parkiecie udało się udowodnić, ze różnica między oboma zespołami jest spora, a Regen Project pokonał rywali aż 9 do 1. Dramaturgia została jednak zarezerwowana na niedzielne, finałowe starcie.

Byliśmy zbudowani wysoką wygraną w półfinale z Zielonką, ale wiedzieliśmy, że to tylko połowa naszego sukcesu, i że prawdziwe granie zacznie się z zespołem z Lublina. Mieliśmy świadomość, że musimy być w tym starciu bardzo skoncentrowani i grać na maksymalnej szybkości, efektywności i z pełnym zaangażowaniem.

- podkreśla trener poznaniaków, Igor Antończuk

Rozpoczęło się ono jednak nie po myśli Regen Project. Zespół z Lublina rozpoczął strzelanie już w trzeciej minucie, gdy dobre podanie środkiem boiska posłał Adrian Tajchman, a do siatki trafił Przemysław Kot. Po stracie gola poznaniacy zaczęli przeważać, ale kolejne trafienia zaliczyli Akademicy. Najpierw w 13. minucie golkipera Wielkopolan mocnym strzałem z lewego skrzydła pokonał Michał Jagiełło, a niecałe dwie minuty później na 3:0 wynik podwyższył Kamil Dudek.

Kilka razu zespół z Lublina w pierwszej tercji nas zaskoczył. Mimo tego, że w pewnym momencie zrobiło się 0:3, to wiedzieliśmy, że i jest jeszcze dużo czasu, i wiemy jak mamy grać.

- zaznacza Antończuk.

Jeszcze przed końcem pierwszej partii drużynie prowadzonej przez Igora Antończuka udało się odzyskać kontakt za sprawą uderzenia Filipa Łukaszewskiego spod linii środkowej, a także dzięki dobrze rozegranej grze w przewadze, gdy z najbliższej odległości nie pomylił się Miron Łata. Mogło się więc wydawać, że gol na remis jest jedynie kwestią czasu. Jednak mimo przewagi przez kolejnych trzydzieści minut poznański zespół nie był w stanie go zdobyć. Na szczęście, z perspektywy Wielkopolan, do siatki nie trafili także lublinianie.

Przed trzecią tercją sytuacja była więc otwarta. Od samego początku to Regen Project przejął inicjatywę i wywierał presję na rywalach. Długo jednak bramka Politechniki była jak zaczarowana, a piłeczka nie chciała znaleźć drogi do siatki. Zmieniło się to dopiero w 56. Minucie, gdy po raz kolejny poznaniacy dobrze wykorzystali grę w przewadze. Kombinacyjna akcja zakończyła się dograniem do niepilnowanego przed bramką Filipa Łukaszewskiego, a ten bez problemu umieścił piłeczkę pod poprzeczką. Trafienie nakręciło zwycięzców fazy zasadniczej, którzy chcieli zakończyć mecz jeszcze w podstawowym czasie. Ostatecznie gola na wagę mistrzostwa udało się zdobyć na 38 sekund przed końcową syreną. Autorem tego historycznego trafienia został Damian Domański.

Wydaje się, że opanowanie i doświadczenie naszych zawodników były kluczowe. Każdy z graczy pokazał klasę podczas dzisiejszego spotkania. Pokazaliśmy dokładnie to co chcieliśmy grać, a każdy z zawodników wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności. Lublin zagrał bardzo dobry mecz, grali bardzo wysoko, przeszkadzali nam w grze i dobrze się bronili. Bardzo długo szala była przeważona na ich stronę. Natomiast nie było to pierwsze starcie, w którym wydarliśmy zwycięstwo w samej końcówce. Team spirit podczas całego wyjazdu był niesamowity.

- podsumowuje walkę w Toruniu trener mistrzów I Ligi.

MVP turnieju finałowego, a także najlepiej punktującym zawodnikiem ligi, został Filip Łukaszewski. Natomiast cały Regen Project Floorball Team Poznań  już w pierwszym roku swojej gry w seniorskich rozgrywkach ligowych uzyskał awans do Ekstraligi Unihokeja. Na tym poziomie występuje osiem najlepszych zespołów, a w kolejnym sezonie będzie wśród nich zespół ze stolicy Wielkopolski.

Finał I Ligi:
Regen Project Floorball Team Poznań – AZS Politechnika Lubelska 4:3
(2:3, 0:0, 2:0)
Bramki: 18’ 56’ Filip Łukaszewski, 19’ Miron Łata, 60’ Damian Domański – 3’ Przemysław Kot, 13’ Michał Jagiełło, 15’ Kamil Dudek

Półfinał I Ligi:
Regen Project Floorball Team Poznań – UKS Bankówka Zielonka 9:1
(1:0, 4:1, 4:0)
Bramki: 6’ Mateusz Popiołkowski, 21’ 30’ 41’ 58’ Damian Domański, 30’ Szymon Wiśniewski, 32’ Dawid Połomka, 52’ Miron Łata, 59’ Filip Łukaszewski – 36’ Filip Szymański