Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe KS Waterpolo Poznań

"Diabeł" z kolegami z Waterpolo Poznań w reprezentacji Polski i na podium w Nations Cup - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe KS Waterpolo Poznań

Piłka wodna Pięciu zawodników Waterpolo Poznań zagrało w barwach reprezentacji Polski w turnieju EU Nations Waterpolo Cup, który odbył się w czeskim Brnie. Biało-czerwoni w gronie 12 drużyn zajęli 3. miejsce, a najskuteczniejszym w naszym narodowym zespole był Bartłomiej Kowalewski. "Diabeł" z Waterpolo Poznań zdobył aż 17 bramek.

Reprezentacja Polski w piłce wodnej chciałaby grać w mistrzostwach Europy, ale bez pełnego cyklu przygotowań i sprawdzania się na tle europejskich przeciwników, przygotowanie się do kwalifikacji nie będzie to możliwe. Udział w turnieju EU Nations Cup był więc niezwykle ważny szkoleniowo. Trenerzy Donat Olesków i jego asystent Adam Oleksów z Waterpolo Poznań powołali na turniej zarówno doświadczonych, jak i młodych zawodników. W tym gronie znalazło się pięciu reprezentantów KS Waterpolo Poznań: Bartłomiej Kowalewski, Kacper Ślusarczyk, Igor Piecuch, Maciej Kozera i Jan Oleksów.

W turnieju zagrało 12 drużyn: Polska, USA, Szwecja, Mołdawia, Kraj Basków, Anglia, Walia, Finlandia, Austria, Czechy, Dania i Wielka Brytania. Stawkę podzielono na cztery grupy.

Uważam, że turniej był bardzo dobrze zorganizowany. Zostały zaproszone drużyny grające na podobnym poziomie. Nie była to może europejska czołówka, ale dobre drużyny, które są w fazie rozwoju i dążą do brania udziału w mistrzostwach Europy, czyli tak, jak nasz zespół
- mówi Bartłomiej Kowalewski, reprezentant Polski z Waterpolo Poznań.

W fazie grupowej Polacy mierzyli się z Czechami oraz ze Szwecją i odnieśli dwa zwycięstwa, odpowiednio 19:10 oraz 10:6. Już w tym pierwszym meczu wysoką formę prezentowaną w ligowych spotkaniach potwierdził Bartłomiej Kowalewski. Napastnik KS Waterpolo Poznań był najskuteczniejszym graczem meczu, zaliczając 6 trafień. Biało-czerwoni z pierwszego miejsca w grupie awansowali do rundy finałowej, co oznaczało walkę o miejsca 1-4. W niej biało-czerwoni mierzyli się z Mołdawią oraz Krajem Basków i w obu tych spotkaniach musieli uznać wyższość rywali, chociaż nie były to spotkania jednostronne. Przegrali kolejno 10:13 (ponownie 6 trafień Kowalewskiego) i 9:13. Jak się później okazało, te dwa zespoły zajęły w turnieju dwa pierwsze miejsca. W ostatnim starciu Polacy zagrali z reprezentacją USA. I chociaż po drugiej kwarcie prowadzili 7:4, to ostatecznie zremisowali 12:12. Dzięki lepszemu bilansowi bramek wyprzedzili Amerykanów, zajęli 3. miejsce i wywalczyli w turnieju brązowy medal.

Uważam, że to bardzo dobry wynik. Dłuższy czas nie było zgrupowań i tak naprawdę zebraliśmy się przed samym turniejem. W drużynie pojawiło się kilku młodych zawodników celem sprawdzenia i wdrożenia ich do drużyny seniorów. Według mnie świetnie się spisali. Mam nadzieję, że będą kolejne turnieje, które pozwolą rozwijać się polskiej drużynie, a nie zostanie to zamrożone do kolejnych eliminacji do mistrzostw Europy. Nie można oczekiwać dobrych wyników bez długiego cyklu przygotowań

- przyznał Bartłomiej Kowalewski.

EU Nations Waterpolo Cup Brno 2023' wygrał Kraj Basków, który w decydującym meczu pokonał Mołdawię 16:7.
Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Constantina Mariana z Mołdawii, najlepszym strzelcem był zdobywca 24 trafień, Peiro Garazair Hernandez (Baskonia), a najlepszym bramkarzem Michał Diakonów z reprezentacji Polski.

Zawodnicy KS Waterpolo Poznań odegrali w drużynie narodowej ważne role. Bartłomiej Kowalewski był najskuteczniejszym w polskiej ekipie (16 trafień), Maciej Kozera zaliczył 5 bramek, Jan Oleksów 4, a Igor Piecuch i Kacper Ślusarczyk po jednej.