reklama

W Poznaniu powstanie najnowocześniejszy obiekt sportowy. "Za pięć lat będzie gotowy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wizualizacje/Grupa MTP

W Poznaniu powstanie najnowocześniejszy obiekt sportowy. "Za pięć lat będzie gotowy" - Zdjęcie główne

Hipodrom Wola ma być jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Europie | foto wizualizacje/Grupa MTP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Jeździectwo Parkury, stajnie, rozprężalnie, hotel dla zawodników, pensjonat dla koni, a nawet klinika dla zwierząt. To wszystko ma znajdować się na zmodernizowanym Hipodromie Wola w Poznaniu, który w ciągu najbliższych pięciu lat ma się stać najbardziej prestiżowym i jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w tej części Europy. Odpowiedzialna za tę inwestycję jest Grupa MTP. Radni Miasta Poznania podjęli właśnie decyzję o włączeniu Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP.
reklama

Międzynarodowe Targi Poznańskie od lat związane są z branżą jeździecką poprzez organizację niezwykle prestiżowego cyklu międzynarodowych zawodów Cavaliada Tour. Poznańska spółka organizuje je w kilku lokalizacjach, w: Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Sopocie oraz Świnoujściu. Zawody przyciągają na trybuny tysiące kibiców, a startują w nich czołowi jeźdźcy z całego świata. Teraz przed Grupą MTP postawiono kolejne zadanie, modernizację zabytkowego Hipodromu Wola. 

To teren z ogromnym potencjałem. Stworzyliśmy plany, które zakładają, że w ciągu najbliższych 5 lat powstanie tu nowoczesny ośrodek jeździecki. Zmodernizowane zostaną place zewnętrzne, na których będą się odbywać zawody o międzynarodowej randze. Powstanie tu także hotel dla zawodników i pensjonat dla koni. W planach mamy również klinikę dla zwierząt prowadzoną przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.  Będzie to jednocześnie  inkubator przemysłu związanego z końmi i jeździectwem, gdzie będą mogły się rozwijać dedykowane startupy. Będą się tam odbywały wyścigi konne, zawody w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i woltyżerce. Inwestycje będą prowadzone etapami, co pozwoli na jednoczesny rozwój kalendarza zawodów. Pierwsze zawody planowane są już jesienią tego roku – mówi Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. 

Aby tak się stało, sporo na Woli musi się zmienić. Hipodrom to duży, 46-hektarowy teren, który służy jeździectwu od ponad stu lat.  Wciąż odbywają się tu zawody, także rangi międzynarodowej, działają szkółka jeździecka i pensjonat dla koni, ale cała infrastruktura, łącznie z zabytkową trybuną, która swego czasu gościła marszałka Józefa Piłsudskiego, wymaga gruntownej modernizacji.

Zmiana właściciela obiektu

Od 2005 roku właścicielem spółki był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przejął ją od Skarbu Państwa. W listopadzie 2021 radni radni Sejmiku podjęli decyzję o zbyciu tego majątku, w grudniu tego samego roku zgodę na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola wyrazili z kolei radni Miasta Poznania. W piątek, 30 czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o wniesieniu przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie w postaci udziałów spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola sp. z o.o. 

Przekazujemy Grupie MTP miejsce o wyjątkowej przeszłości.Jestem przekonany, że tą decyzją otwieramy przed Hipodromem świetną przyszłość i już wkrótce to miejsce będzie znów przyciągać poznanianki i poznaniaków tak, jak robiło to przed laty

- komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Hipodrom Wola dla sportu i mieszkańców

Funkcja sportowa nie będzie jedyną, Hipodrom Wola stanie się także miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Poznania i wydarzeń rodzinnych. Będzie to również przestrzeń organizacji plenerowych wydarzeń targowych np. Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, wystaw rolniczych i ogrodniczych. To pozwoli czerpać korzyści finansowe, które pozwolą utrzymać ten teren o wyjątkowej przeszłości i funkcji.

Nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztowała cała inwestycja. Kiedy w 2021 roku podpisywani umowę o bezpłatnym zbyciu udziałów spółki Hipodrom Wola, koszty modernizacji szacowano na 120 milinów złotych. Teraz, ta kwota może być zdecydowanie wyższa. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama