reklama

Ostatnie odliczanie do najważniejszego startu. Czekają przepustki do IO w Paryżu.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pZKaj/Paweł Skraba

Ostatnie odliczanie do najważniejszego startu. Czekają przepustki do IO w Paryżu. - Zdjęcie główne

Martyna Klatt i Helena Wiśniewska wystartuja w K2 500 metrów | foto pZKaj/Paweł Skraba

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kajakarstwo Już tylko kilka dni pozostało do najważniejsze w tym roku startu dla reprezentacji Polski w kajakarstwie, czyli Mistrzostw Świata. Kto wie, czy nie ważniejsza od samych medali będzie rywalizacja o przepustki olimpijskie. Regaty w Duisburgu są w kajakowym sprincie głównymi kwalifikacjami do igrzysk w Paryżu. Bilety do Francji będą czekały we wszystkich, dziesięciu konkurencjach olimpijskich. Kadra biało-czerwonych liczy 28 osób, w tym 9 z poznańskich klubów.
reklama

W gronie faworytek do podium są z pewnością nasze kajakarki z grupy poznańskiego trenera Tomasza Kryka, które ostatnie dni spędzają na zgrupowaniu w węgierskim Szeged. Ich celem jest zdobycie kompletu kwalifikacji, czyli dla 6 zawodniczek (w trzech olimpijskich konkurencjach, K4 500, K2 500 i K1 500 metrów). Czwórka wystartuje w składzie: Karolina Naja (KS Posnania), Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto, czyli w takim, w jakim jest niepokonana od ponad roku. W Duisburgu będzie broniła mistrzowskiego tytułu i zgodnie z regulaminem kwalifikacji olimpijskich będzie to w tej konkurencji jedyna szansa na zdobycie przepustki do Paryża (wywalczy ją 10 osad).

Nie czujemy się faworytkami, nie myślimy o tym, bo do każdych zawodów podchodzimy z czystą kartą. Po to się przygotowujemy, żeby w finale popłynąć swój najlepszy wyścig

- tłumaczy Anna Puławska. A Dominika Putto dodaje:

Najważniejsza jest kwalifikacja olimpijska i to, żeby zrealizować wszystkie nasze założenia na dany bieg. Robimy wszystko, by tak właśnie było.

Dla Karoliny Nai z Posnanii będzie to walka o czwarte igrzyska. Szlakowa czwórki, czterokrotna medalistka olimpijska przed dwoma tygodniami zachorowała na anginę, ale w Szeged wróciła do normalnych treningów i zapewnia, że wszystko jest w porządku.

Czuję się bardzo dobrze, samopoczucie też jest dobre, a przejazdy na torze w Szeged pokazały, że dyspozycja jest ok.

 

Karolina Naja i Anna Puławska popłyną w Duisburgu tylko w jednej konkurencji, co oznacza, że nie będą broniły tytułu mistrzyń świata w dwójce. W K2 500 wystartują bowiem Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska. Tomasz Kryk taką decyzję podjął po zawodach Pucharu Świata w Poznaniu, kiedy to Klatt z Wiśniewską dwukrotnie pokonały Naję i Puławską. Przed młodymi, ale już doświadczonymi kajakarkami (Wiśniewska to brązowa medalistka olimpijska) spore wyzwanie. Obie od regat w Poznaniu nie startowały, bo w Igrzyskach Europejskich w Krakowie płynęły Naja i Puławska (zdobywając złoty medal).

Jest w nas ogromna chęć rywalizacji, bardzo już chcemy się ścigać. Pracujemy teraz nad szybkością, jest więc dużo krótkich, ale szybkich przejazdów. Nie możemy się już doczekać

zdradza Martyna Klatt. A Helena Wiśniewska dodaje

Czujemy się bardzo dobrze, mamy jeden cel i obie się w tej drodze wspieramy. Celujemy bardzo wysoko, oby tylko zdrowie dopisało

W ostatniej kobiecej olimpijskiej konkurencji, K1 na 500 metrów, wystartuje Katarzyna Kołodziejczyk.

Jestem gotowa na to wyzwanie. Znam ten dystans i czuję się w dobrej formie. Dopracowujemy teraz szczegóły i mam nadzieję, że szczyt formy przyjdzie na te najważniejsze dla nas starty

- mówi Kołodziejczyk.

Zdecydowanie w innym położeniu jest grupa kajakarzy, która postara się zrobić wszystko, by nie było drugich z rzędu igrzysk bez polskich, męskich osad kajakowych. Trener Ryszard Hoppe po Igrzyskach Europejskich dokonał zmiany w czwórce. Jakuba Michalskiego (KS Posnania) zastąpił Wiktor Leszczyński. Skład osady K4 500 metrów wygląda więc następująco: Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Przemysław Korsak, Sławomir Witczak (Energetyk Poznań) i Wiktor Leszczyński.

Zapowiadałem, że będę w trakcie sezonu próbował różnych ustawień w czwórce i tak też było. Dokonałem takiej zmiany, przesuwając Kubę do rezerwy, ale też wyznaczyłem go do rywalizacji w jedynce na 200 metrów

- tłumaczy Ryszard Hoppe.

Stepun i Korsak popłyną także w K2 500, z kolei o kwalifikację w K1 1000 metrów będzie walczył trenujący poza kadrą Rafał Rosolski. Zarówno w jedynkach, jak i dwójkach czeka po 6 przepustek do przyszłorocznych igrzysk.

Bilety do Paryża będą do zdobycia także w czterech konkurencjach kanadyjkowych. Największe nadzieje związane są ze startem w jedynkach, Doroty Borowskiej i Wiktora Głazunowa oraz męskiej dwójki C2 500 Aleksandra Kitewskiego i Normana Zezuli.

Borowska przygotowuje się do startów poza reprezentacją, z trenerem Mariuszem Szałkowskim. Poprzedni sezon miała stracony z powodu kontuzji, ale w obecnym, z każdym startem robiła progres. Tym najlepszym były IE w Krakowie, gdzie wywalczyła złoty medal, pokonując jedną z najgroźniejszych swoich rywalek, Ukrainkę Ludmiłę Luzan. Skupiła się na swoim koronnym dystansie C1 200 i w Duisburgu stanie przed szansą wywalczenia kwalifikacji na swoje drugie igrzyska (w Tokio zajęła 4. miejsce). Oczywiście w mistrzostwach świata dojdą mocne rywalki z USA, Kanady, czy Chin, co nie zmienia faktu, że Dorota będzie jedną z faworytek do podium.

Spore nadzieje na dobry start mają także pozostałe kanadyjkowe osady, które trenują w grupie trenera Marka Plocha. Bardzo dobry sezon mają walczący w C2 500 metrów Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Stawali na podium zarówno w zawodach Pucharu Świata, jak i w Igrzyskach Europejskich.

Jesteśmy zadowoleni, bo to kolejny nasz medal w tym sezonie. To dobry prognostyk przed tym, co w tym roku najważniejsze, czyli mistrzostwami świata

- mówił w Krakowie Aleksander Kitewski.

W podobnym tonie wypowiadał się Wiktor Głazunow, który medalu nie zdobył, ale startował w C1 500. W Duisburgu zgłoszony jest w aż czterech konkurencjach, ale tą najważniejszą będzie olimpijski dystans C1 1000 metrów.

Optymistycznie wypowiada się także Sylwia Szczerbińska. W Igrzyskach Europejskich zdobyła dwa medale, ale w Duisburgu, w obu konkurencjach (C2 500 i C2 mix) wystartuje w innym składzie. W olimpijskiej dwójce popłynie z Katarzyną Szperkiewicz (AZS AWF Poznań), a w dwójce mieszanej, pierwszy raz z Wiktorem Głazunowem. Poznań będą reprezentować także Magda Stanny i Dominik Nowacki z Warty Poznań oraz Tomasz Barniak z AZS-u AWF-u.

Mistrzostwa świata są globalnymi kwalifikacjami olimpijskimi już kolejny raz. W 2019 roku w Szeged, biało-czerwoni wywalczyli miejsca dla pięciu kajakarek, trzech kanadyjkarzy oraz dla kanadyjkarki w C1 200. Powtórzenie tego wyniku w tym roku, na pewno zostałoby przyjęte z zadowoleniem. 

 
Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Kajakowym Sprincie - Duisburg 23-27.08.2023
*konkurencje olimpijskie
 
   K1 200 Dominika Putto
* K1 500 Kasia Kołodziejczyk
   K1 1000 Justyna Iskrzycka
   K2 200 Martyna Klatt, Helenka Wiśniewska
* K2 500 Martyna Klatt, Helenka Wiśniewska
* K4 500 Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto
 
   K1 200 Kuba Michalski 
   K1 500 ---
* K1 1000 Rafał Rosolski
   K1 5000 Rafał Rosolski
* K2 500 Jakub Stepun, Przemysław Korsak 
* K4 500 Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Sławomir Witczak, Wiktor Leszczyński
 
*C1 200 Dorota Borowska
  C1 500 Magda Stanny
  C1 5000 Amelia Braun
  C2 200 Magda Stanny, Amelia Braun
*C2 500 Katarzyna Szperkiewicz, Sylwia Szczerbińska
  C4 500 Amelia Braun, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak, Magda Stanny
  C2 500 Mix Sylwia Szczerbińska, Wiktor Głazunow
 
  C1 200 Alex Koliadych
  C1 500 Dominik Nowacki
*C1 1000 Wiktor Głazunow
  C1 5000 Wiktor Głazunow
*C2 500 Aleksander Kitewski, Norman Zezula
  C2 1000 Kacper Sieradzan, Adrian Kłos
  C4 500 Aleksander Kitewski, Tomasz Barniak, Wiktor Głazunow, Norman Zezula

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama