Autor: | Zdjęcie: Paweł Jonik / Sportowy Poznań

Ostrovia górą w derbach Wielkopolski. Osłabiony Lider Swarzędz nie zagroził rywalkom - Zdjęcie główne

Lider Swarzędz, zdjęcie archiwalne | foto Paweł Jonik / Sportowy Poznań

Koszykówka Starcie sąsiadów w tabeli zwiastowało nam niemałe emocje, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Grający bez kilku ważnych zawodniczek z pierwszej piątki Lider Swarzędz wyraźnie przegrał z KS-em Basketem Ostrovią Ostrów Wielkopolski 61:85 w meczu 16. kolejki I ligi koszykarek. W innym meczu MUKS Poznań uległ wysoko Wiśle Orlen Południe Kraków.

Do sobotniego spotkania zespół ze Swarzędza przystępował m.in. bez Magdaleny Wojdalskiej i Magdaleny Ratajczak. Nieobecność dwóch doświadczonych zawodniczek spowodowała, że trener Tomasz Eichert miał ograniczone pole działania, a węższa rotacja dała o sobie znać.

Już w premierowej kwarcie ambitnie grające ostrowianki zdołały zbudować solidną zaliczkę, choć przez pierwszych kilka minut niewiele wskazywało na taki scenariusz. W 7. minucie Liderki miały trzypunktową przewagę po trafieniu Rogulskiej, ale od tego momentu do kosza zaczęły trafiać wyłącznie gospodynie, a główne role odgrywały Dżochowska i Kunicka. Przed startem drugiej kwarty Ostrovia prowadziła zatem 23:13.

Po minutowej przerwie swarzędzanki otrząsnęły się, wróciły do punktowania, ale nie były w stanie zatrzymać dobrze naoliwionej tego dnia maszyny Katarzyny Motyl. Do szatni ostrowianki schodziły z korzystnym rezultatem 42:31.

Druga połowa nie przyniosła zmiany obrazu gry. Ostrovia spokojnie utrzymywała kilkunastopunktową przewagę, która w pewnym momencie, po trójce Dżochowskiej, wzrosła nawet do 22 „oczek". Młode Liderki próbowały rewanżować się rzutami Antoniny Maj, Aleksandry Szuby czy Nikoli Littwin, ale ich wysiłki nie były w stanie znaczący zbliżyć swarzędzkiej ekipy do zwycięstwa. Końcowy wynik: 85:61 dla Ostrovii.

Najwięcej punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Karolina Dżochowska (23), a dla pokonanych Marta Urbaniak (16). Warto również wyróżnić dobrą postawę Kingi Dekert. 18-letnia podkoszowa z Ostrowa zapisała na swoim koncie double-double, na które złożyło się 15 punktów i 13 zbiórek (aż 7 w ataku).

Wygrana w derbach pozwoliła Ostrovii awansować na 7. lokatę w gr. B I ligi. Lider Swarzędz musi spoglądać za siebie, bo naciska go RMKS Xbest Rybnik (źródło: PZKosz)

W innym sobotnim meczu MUKS Poznań musiał uznać wyższość Wisły Orlen Południe Kraków, z którą przegrał na wyjeździe 56:78. W ekipie Macieja Brodzińskiego zawiodła przede wszystkim skuteczność rzutów z gry, która wyniosła zaledwie 31,4%.

3 lutego MUKS zagra w hali B POSiR przy ul. Spychalskiego z KS-em Basketem Ostrovią Ostrów Wlkp., a Lider Swarzędz podejmie rezerwy Enei AZS-u Politechniki Poznań. Ostatni z wymienionych zespołów zmierzy się wcześniej z Contimaxem MOSiR Bochnia (niedziela 28 stycznia, godz. 13:00). Podsumowanie tego pojedynku znajdziecie jutro na naszym profilu.