Pierwszoligowe derby Wielkopolski dla MUKS-u Poznań

Autor: | Zdjęcie: Wojciech Nowakowski

Pierwszoligowe derby Wielkopolski dla MUKS-u Poznań - Zdjęcie główne

Derbowe otwarcie rozgrywek koszykarskiej 1. Ligi Kobiet - UKS Lider Swarzędz - MUKS Poznań (52:61) | foto Wojciech Nowakowski

Koszykówka UKS Lider Swarzędz i MUKS Poznań rozpoczęły rywalizację w koszykarskiej 1. Lidze Kobiet w sezonie 2023/2024. W pierwszym starciu MUKS pokonał w Swarzędzu rywala zza miedzy 62:51.

Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gospodyń, które wygrały pierwszą kwartę 16:9, a dobrą grę kontynuowały na początku drugiej kwarty, gdy prowadziły już 24:12. MUKS rozpoczął jednak odrabianie strat i wyszedł na prowadzenie 26:24, a na przerwę schodził prowadząc 30:26.

W drugiej połowie spotkania obraz gry przypominał drugą kwartę. Koszykarki Lidera rzadko znajdowały sobie dogodną okazję do oddania rzutu, a jeszcze rzadziej ją wykorzystywały. Często też traciły piłkę, co poznanianki wykorzystywały bezlitośnie, powiększając swoją przewagę i zmuszając gospodynie do ciągłego gonienia wyniku. Swarzędzanki starały się wymuszać faule w obronie, jednak nie wystarczyło to do zwycięstwa, to MUKS rozpoczął sezon od derbowej wygranej. Jak zaznaczył po meczu trener Lidera, Tomasz Eichert, kluczowe były dwa niecelny rzuty z dobrych pozycji oraz zbiórka w ataku MUKS-u, zamieniona później na rzut za trzy punkty. Szkoleniowiec swarzędzanek w pomeczowej rozmowie patrzył jednak w przyszłość:

Dzisiaj ten mecz falował. W pierwszej połowie byliśmy dziesięcioma punktami do przodu, w drugiej kwarcie rywalki odrobiły całą stratę, wyszły na prowadzenie, my potem cały mecz goniliśmy. Biorąc pod uwagę, jakie były wydarzenia w trakcie okresu przygotowawczego, kontuzja naszej podstawowej zawodniczki, trochę musieliśmy przemodelować nasz styl grania, to i tak jestem zadowolony z tego, jak to wyglądało. Jest to początek sezonu, forma u nas zawsze rośnie w trakcie, jesteśmy zespołem opartym o młode zawodniczki z pomocą doświadczonych, potrzebujemy więc czasu, żeby to zaczęło funkcjonować dobrze. Szkoda przegranej, nie tak chcieliśmy zaczynać sezon, ale nie zwieszamy głów. Jest dużo pozytywów, trochę pracy i myślę, że wszystko będzie dobrze. Cel sportowy dla nas jest zawsze taki sam, szkolenie młodzieży. Nie mamy postawionego celu typu play-off, czy awans. Nas interesuje to, żeby kolejne młode zawodniczki, a mamy w tym szonie trzy szesnastolatki, wchodzące na poziom 1. ligi zebrały doświadczenie, nauczyły się seniorskiego grania, żeby mogły to przełożyć później na swoje juniorskie granie. To jest naszym celem, a wynik ma być pochodną naszej pracy.

Odmienny pogląd na swoją drużynę ma, rzecz jasna, zadowolony po zwycięstwie trener MUKS-u Poznań, Maciej Brodziński:

Patrząc na sam wynik można by powiedzieć, że to spokojny mecz. Nie do końca tak było, szczególnie na początku, gdy bardzo nerwowo weszliśmy w te zawody. Jak to w derbach było dużo emocji, dużo walki, brawa dla moich dziewczyn, że wytrzymały to do końca, przy wielkim dopingu, podejmowały mądre decyzje w końcówce, więc myślę, że to doświadczenie zaplusowało. To też lekcja dla młodych koszykarek, które u nas zadebiutowały na parkietach pierwszoligowych. Mam nadzieję, że z tego dużo wyciągną. Natomiast mnie jako trenera najbardziej cieszy zwycięstwo. Pierwsza kolejka zawsze jest jakąś niewiadomą, do końca nie wiadomo, czego się spodziewać. Ale zagraliśmy dobry mecz, poza początkiem, i zasłużenie wygraliśmy.

W poniedziałek pierwszą kolejkę w grupie B zamknie mecz Enei II AZS Poznań z PZU Ślęzą II MOS Wrocław. Ta sama drużyna przyjedzie do Poznania też w najbliższą sobotę na mecz z MUKS-em w ramach drugiej kolejki. UKS Lider Swarzędz z kolei uda się na wyjazd do Łodzi na mecz z Widzewem (dopiero w środę 18 października).

UKS Lider Swarzędz – MUKS Poznań 51:62 (16:9, 10:21, 16:14, 9:18)

Najlepiej punktujące: Magdalena Wojdalska (13), Magdalena Ratajczak (11), Marta Urbaniak (6) – Alicja Szloser (21), Aleksandra Burzyńska (14), Marta Dymała (12)