Warunki pogodowe w weekend, gdy odbywały się zawody na poznańskim golęcinie nie należały do najlepszych. Zamiast słońca i umiarkowanej temperatury przyszedł deszcz, wiatr i chłód. Organizatorzy jednak nie anulowali zawodów i pomimo opóźnień oraz zmian w terminarzu kontynuowali zmagania na stadionie lekkoatletycznym na poznańskim Golęcinie. Zmagania rozpoczęły się w piątek rano i trwały do niedzieli do godziny 16:00. W czasie pierwszych dwóch dni zmagań zawodnicy i zawodniczki rywalizowali ze sobą od godziny 10:00 do blisko 22:00.
W XXXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rywalizowano w takich dyscyplinach jak skoki o tyczce, wzwyż, a także w dal. Próbowano swoich sił także w trójskoku. Rzucano również młotem, oszczepem i dyskiem. Nie zabrało i walki o medale w pchnięciu kulą. Obserwatorzy zawodów mogli też śledzić siedmiobój w wykonaniu kobiet oraz dziesięciobój mężczyzn.
Najbardziej czasochłonne okazały się biegi. W osobnych kategoriach męskich i żeńskich startowano na dystansie 100, 200, 400, 800, 1500 i 3000 metrów. Biegnięto również przez przeszkody oraz przez płotki na dystansie 100 i 400 metrów. Chodzono także na dystansie 5000 metrów. Nie zabrakło również sztafety 4x100 metrów i 4x400 metrów.
Wśród wielkopolskich zawodników i zawodniczek srebrnym medalem mogła się poszczycić Patrycja Wróblewska z Energetyka Poznań, która osiągnęła drugi najlepszy wynik w biegu na 2000 metrów z przeszkodami z wynikiem 7:02.62. Srebro na swoim koncie ma także Igor Śliwa ze Stali Pleszew, który osiągnął drugi najlepszy wynik w chodzie na 5000 metrów. Z kolei dla zespołu Gwardii Piła drugie miejsce w biegu na 400 metrów zgarnęła Martyna Grabowska. Na drugim miejscu tym razem w biegu na 200 metrów uplasował się także Michał Nowaczyk z UKS-u 20 Poznań z czasem 21.58. Na tym samym dystansie w kobiecej kategorii jeszcze lepiej poradziła sobie Aleksandra Przybylska z tej samej drużyny. Zdobyła złoto z czasem 24.65.
Świetny występ zanotowała także Katarzyna Brzezińska, która z wynikiem 3.80 zgarnęła złoto dla Olimpii Poznań w skoku o tyczce.
W sztafecie 4x100 metrów złoto zgarnął męski zespół Stali LA Ostrów Wielkopolski, a brąz UKS Orkan Środa Wielkopolska. Natomiast złoto dla Energetyka zdobyła Marianna Jędrzejczyk w biegu na 3000 metrów. Kapitalnym wynikiem mogły się poszczycić zawodniczki UKS 20 Poznań w sztafecie 4x400 metrów, które pobiły rekord Polski U-18 z czasem 3:47.66. Zrobiły to: Luiza Kuczyńska, Agata Antczak, Liwia Jeger i Aleksandra Przybylska. Drugie miejsce w tej konkurencji zajęły zawodniczki LKS-u Górnik Wałbrzych, a trzecie AZS UMCS Lublin.
W klasyfikacji medalowej rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie aż trzy województwa zdobyły taką samą, najwyższą liczbę krążków. Mazowieckie, Pomorskie i Wielkopolskie na koniec zawodów miały ich łącznie 12. To jednak pierwsze z wymienionych województw uplasowało się najwyżej w hierarchii, mając sześć złotych medali, trzy srebrne i trzy brązowe. Drugie w klasyfikacji województwo Pomorskie również zdobyło sześć złotych krążków, ale również cztery brązowe. Województwo Wielkopolskie skończyło natomiast z pięcioma złotymi medalami i aż sześcioma srebrnymi, dokładając do tego jeden brąz.
Mówiąc o ogólnych zdobyczach medalowych drugi najlepszy wynik uzyskało Dolnośląskie, kończąc zawody z dziesięcioma krążkami. Natomiast dziewięć zdobyły: Małopolskie, Łódzkie i Kujawsko-Pomorskie.
Spośród wszystkich klubów lekkoatletycznych najwięcej złotych medali zdobył UKS LA Basket Warszawa, kończąc imprezę z trzema takimi krążkami. W sumie najwięcej medali uzyskało KS Podlasie Białystok ex aequo z AZS-em UMCS-em Lublin, zdobywając pięć medali. Na drugim miejscu znalazły się: AML Słupsk, WKS Wawel Kraków, Bolesłavia Bolesławiec, Juvenia Głuchołazy i wspomniany wcześniej UKS LA Basket Warszawa. Liczba ich krążków wynosiła cztery. Najniższy stopień podium z dorobkiem w sumie trzech medali zajęli: UKS 20 Poznań i MLKS Agros Żary.
Komentarze (0)