reklama

Takich mistrzostw nie było w Poznaniu od 57 lat! W niedzielę każdy może kibicować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: biuro prasowe Poznań Maratonu/Jakub Kaczmarczyk

Takich mistrzostw nie było w Poznaniu od 57 lat! W niedzielę każdy może kibicować - Zdjęcie główne

Podczas 22. Poznań Maratonu rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn | foto biuro prasowe Poznań Maratonu/Jakub Kaczmarczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lekka atletyka Zaplanowany na niedzielę Poznań Maraton pod wieloma względami będzie wyjątkowy, ale fakt, że dla krajowych biegaczy będą to Mistrzostwa Polski w Maratonie to wydarzenie historyczne. Stolica Wielkopolski była gospodarzem krajowego czempionatu na królewskim dystansie pięciokrotnie, ale ostatni raz w ... 1966 roku. Wtedy o medale walczyli tylko mężczyźni, teraz będą to mistrzostwa zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Na starcie 22. Poznań Maratonu stanie 4700 osób.
reklama

Poznań był gospodarzem mistrzostw Polski w maratonie w 1930, 1938, 1952, 1957 oraz 1966 roku. W niedzielę medale dla najlepszych w naszym kraju maratończyków wręczone zostaną tutaj po raz szósty. Zdaniem dyrektora Poznań Maratonu jednoczesne rozegranie mistrzostw kraju mężczyzn i kobiet jeszcze bardziej podnosi rangę wyarzenia.
Nasz maraton zyskał dodatkowy prestiż. Polski Związek Lekkiej Atletyki wyszedł do nas z tą propozycją, na którą chętnie przystaliśmy. To oznacza, że w elicie będzie sporo polskich zawodników. Pod kątem organizacyjnym niewiele się zmienia, musimy dostosować do pewnych wymogów, ale to są drobne szczegóły
– mówi Łukasz Miadziołko.
 
W puli nagród finansowych pojawiły się jednak dodatkowe kwoty dla mistrzów kraju. Jeśli Polak wygra cały bieg może zarobić nawet 40 tysięcy złotych. 20 tysięcy to nagroda za zwycięstwo w 22. Poznań Maratonie, a 5 tysięcy za złoty medal mistrzostw Polski. Jeśli jednak pobije rekord trasy (2:11:27) to otrzyma dodatkowych 15 tysięcy złotych lub gdy zejdzie poniżej 2:13:30 - 10 tysięcy złotych.
Zwiększy się też liczba ceremonii, osobno będą nagradzani zwycięzcy maratonu, osobno medaliści mistrzostw kraju.

Liczymy, że niektórzy nasi zawodnicy staną na podium dwukrotnie. Są w tym gronie biegacze, którzy mają na to szanse, jak choćby Adam Nowicki czy trzykrotny mistrz Polski Yared Szegumo

– dodał dyrektor 22. Poznań Maratonu.

Wspomniany Adam Nowicki startował już w Poznaniu, ale w półmaratonie. Pochodzący z wielkopolskiego Gostynia biegacz nie ukrywa, że chce powalczyć o złoty medal mistrzostw Polski, którego brakuje mu w kolekcji.

Jestem w Poznaniu z kilku powodów. Od dziecka przyjeżdżałem tu na zawody sportowe. Jako mały chłopak obserwowałem też ostatnią prostą maratonu, gdy wygrywał Andrzej Krzyścin. I tak sobie pomyślałem, że fajnie byłoby wystartować w takim maratonie. Wiem, jak smakuje srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski, ale smaku złota jeszcze nie znam. I o to będę walczył, pobicie rekordu życiowego nie jest moim celem

– przyznał Adam Nowicki.

Nowicki "życiówkę" pobił podczas tegorocznego maratonu w Sewilli (2:09.48). Na mistrzostwach świata w Budapeszcie był dopiero 35. Na Węgrzech zawodnicy musieli walczyć z wysoką temperaturą, w Poznaniu w niedzielę rano ma być kilka kresek powyżej zera. I to, zdaniem Nowickiego lepiej:

Nie da się biec maratonu w upale, dla mnie optymalne jest sześć stopni. Jak będą dwa, trzy też będzie OK. Nie lubię tylko, gdy pada marznący deszcz, ale na to się chyba nie zanosi.

Z zawodników Elity najlepszym czasem 2:06:40 legitymuje się Etiopczyk Laban Mutai, a wśród kobiet Etiopka Tseginesh Mekonnin
(2:24:50).

43 wyjątkowych biegaczy 

Ale Poznan Maraton to przede wszystkim bieg masowy, w którym o rekordy życiowe, czy tez samo ukończenie królewskiego dystansu będa walczyły tysiące biegaczy. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 4400 osób. Na liście startowej jest 43 zawodników, którzy ukończyli wszystkie edycje maratonu (21), który po raz pierwszy rozegrany został w 2000 roku. W tegorocznej edycji na trasie pojawia się reprezentanci z 35 państw, m.in. z: Kenii, Etiopii, Erytrei, Chin, Kambodży, USA, czy Australii.

Poznań Maraton to nie tylko bieg 

Jak co roku, nie zabraknie imprez towarzyszących. Już w piątek rozpoczną się Targi Poznań Run Expo, gdzie uczestnicy będą mogli zaopatrzyć się w sprzęt sportowy czy odżywki. Dla najmłodszych zostanie otwarta strefa aktywności, rozegrane zostaną biegi dziecięce i młodzieżowe, w których wystąpi ok. tysiąc zawodników. Nowością jest natomiast „Poznań Five”, czyli bieg na pięć kilometrów, który rozpocznie się kwadrans po starcie do maratonu.

To będzie typowy bieg rekreacyjny, bez nagród, a wyniki nie będą ważne. Natomiast spotkał się on z dużym zainteresowaniem zawodników, którzy nie biegają już zawodowo, ale są wciąż aktywni. Na tym dystansie kibice obejrzą nasze znakomite biegaczki: Małgorzatę Sobańską, Wandę Panfil, Monikę Stefanowicz-Drybulska, czy Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką. Wystartuje też dwukrotny zwycięzca naszego maratonu Andrzej Krzyścin, czy brązowy medalista igrzysk olimpijskich panczenista Jan Szymański

- podsumował Łukasz Miadziołko.

Start do biegu na 42,195 km wyznaczono na godz. 9 na ulicy Bukowskiej. Informacje o utrudnieniach w ruchu można znaleźć na stronie Maratonu w specjalnej zakładce. W dniach od 19 do 22 października czynna będzie też specjalna infolinia 502 622 438.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama