Organizowany przez Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym, projekt "football3 w szkole" realizowany jest w ramach programu FIFA Foundation Community Programme 2023, jako "football3 for girls and boys in Poland". W naszym kraju akcja odbywa się pod patronatem PZPN. Aby wprowadzić tę innowacyjną metodę rozwoju sportowego dzieci w szkołach, w pięciu polskich miastach zorganizowano szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jedno z nich odbędzie się 15 listopada w Poznaniu, w SP nr 69.
Przez dwa lata prowadziłem zajęcia metodą football3 w SP nr 58, teraz jest plan, by rozszerzać to w innych placówkach. Proejekt z powodzeniem rozwija się w podstawówkach w Gdańku, Płocku, czy Mrągowie. Czas, by ta metoda rozwijała się także w Poznaniu
- mówi Tomasz Woźniak, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w skład którego wchodzi SP nr 69.
Metoda football3 - co to takiego?
Gra na małej przestrzeni prowadzona przez mediatora (nauczyciela), koedukacyjne drużyny oraz przed i pomeczowa dyskusja – tym wyróżnia się metoda nauczania football3. Każda lekcja podzielona jest na 3 części: dyskusję przed meczem, mecz oraz dyskusję po meczu. Umożliwia to organizację równego dostępu do sportu dziewcząt i chłopców oraz kształcenie kompetencji społecznych w sposób nowatorski i atrakcyjny, oparty na zabawie, współpracy i działaniu na rzecz innych. Szczególnie ważna w metodzie football3 jest rola mediatora, najczęściej nauczyciela, który monitoruje przebieg gry. Osoba ta musi wyróżniać się empatią, cierpliwością, a także umiejętnością aktywnego słuchania, czy wrażliwością na równość płci.
Jest to metoda, która dziecko stawia w centrum procesu, a nauczycielom pozwala otwierać się na nowe doświadczenia i współpracę z dziećmi. Myślę, że wszyscy będą szczęśliwi, a my będziemy przede wszystkim z tego faktu, że jeszcze liczniejsza grupa dziewczynek i chłopców po lekcjach będzie wybiegać na boiska
– mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet.
Pilotażowy cykl konferencji edukacyjnych ma na celu także walkę ze stereotypami i zmianę podejścia do zajęć z piłki nożnej w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Podczas spotkań nauczyciele będą zachęcani do wdrażania w trakcie swojej codziennej pracy metody football3 – koncepcji zajęć, skupiającej się na rozwoju sprawności motorycznej i sensorycznej uczniów oraz umiejętności respektowania przepisów gier czy zabaw zespołowych, a także kompetencji społecznych.
Konferencje będą składały się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Najpierw nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zostaną wprowadzeni w charakter zajęć prowadzonych zgodnie z metodą football3, a następnie będą mieli okazję obserwacji lekcji pokazowej. Kolejno uczestnicy konferencji zostaną zaproszeni do udziału w części praktycznej, podczas której będą mogli wcielić się w rolę uczniów.
Uczniowie szkół, w których nauczyciele wprowadzili tę metodę, biorą udział w specjalnym turnieju. Nie wykluczone, że odbędzie się on w Poznaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.