reklama

Program edukacyjny FIFA "football3" w Poznaniu. Szkolenie już 15 listopada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Trenuj Bycie Dobrym/FB

Program edukacyjny FIFA "football3" w Poznaniu. Szkolenie już 15 listopada - Zdjęcie główne

foto Trenuj Bycie Dobrym/FB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Piłka nożna Innowacyjna metoda szkoleniowa łącząca sportowy rozwój najmłodszych uczniów z celami społecznymi oraz rozwojem emocjonalnym dotarła do Polski, a już niedługo nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej będą mogli ją poznać (i wdrażać podczas zajęć) w Poznaniu. 15 listopada konferencja szkoleniowa odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 69.
reklama

Organizowany przez Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym, projekt "football3 w szkole" realizowany jest w ramach programu FIFA Foundation Community Programme 2023, jako "football3 for girls and boys in Poland". W naszym kraju akcja odbywa się pod patronatem PZPN. Aby wprowadzić tę innowacyjną metodę rozwoju sportowego dzieci w szkołach, w pięciu polskich miastach zorganizowano szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jedno z nich odbędzie się 15 listopada w Poznaniu, w SP nr 69. 

Przez dwa lata prowadziłem zajęcia metodą football3 w SP nr 58, teraz jest plan, by rozszerzać to w innych placówkach. Proejekt z powodzeniem rozwija się w podstawówkach w Gdańku, Płocku, czy Mrągowie. Czas, by ta metoda rozwijała się także w Poznaniu

- mówi Tomasz Woźniak, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w skład którego wchodzi SP nr 69.

Metoda football3 - co to takiego? 

Gra na małej przestrzeni prowadzona przez mediatora (nauczyciela), koedukacyjne drużyny oraz przed i pomeczowa dyskusja – tym wyróżnia się metoda nauczania football3. Każda lekcja podzielona jest na 3 części: dyskusję przed meczem, mecz oraz dyskusję po meczu. Umożliwia to organizację równego dostępu do sportu dziewcząt i chłopców oraz kształcenie kompetencji społecznych w sposób nowatorski i atrakcyjny, oparty na zabawie, współpracy i działaniu na rzecz innych. Szczególnie ważna w metodzie football3 jest rola mediatora, najczęściej nauczyciela, który monitoruje przebieg gry. Osoba ta musi wyróżniać się empatią, cierpliwością, a także umiejętnością aktywnego słuchania, czy wrażliwością na równość płci. 

Jest to metoda, która dziecko stawia w centrum procesu, a nauczycielom pozwala otwierać się na nowe doświadczenia i współpracę z dziećmi. Myślę, że wszyscy będą szczęśliwi, a my będziemy przede wszystkim z tego faktu, że jeszcze liczniejsza grupa dziewczynek i chłopców po lekcjach będzie wybiegać na boiska

 – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski kobiet.

Pilotażowy cykl konferencji edukacyjnych ma na celu także walkę ze stereotypami i zmianę podejścia do zajęć z piłki nożnej w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Podczas spotkań nauczyciele będą zachęcani do wdrażania w trakcie swojej codziennej pracy metody football3 – koncepcji zajęć, skupiającej się na rozwoju sprawności motorycznej i sensorycznej uczniów oraz umiejętności respektowania przepisów gier czy zabaw zespołowych, a także kompetencji społecznych.

Konferencje będą składały się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Najpierw nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zostaną wprowadzeni w charakter zajęć prowadzonych zgodnie z metodą football3, a następnie będą mieli okazję obserwacji lekcji pokazowej. Kolejno uczestnicy konferencji zostaną zaproszeni do udziału w części praktycznej, podczas której będą mogli wcielić się w rolę uczniów. 

Uczniowie szkół, w których nauczyciele wprowadzili tę metodę, biorą udział w specjalnym turnieju. Nie wykluczone, że odbędzie się on w Poznaniu.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama