W dniach 30 czerwca – 5 lipca Jarocin stał się areną emocjonujących zmagań młodych piłkarek podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt do lat 15. Ten prestiżowy turniej, noszący imię Ireny Półtorak, wyłonił najlepszą reprezentację wojewódzką w Polsce.
Faza grupowa pełna emocji i rozstrzygnięć aż do ostatniego gwizdka
Do Jarocina przyjechały zespoły dziewcząt U-15 z ośmiu Związków Piłki Nożnej z różnych regionów Polski. W Grupie A rywalizowały reprezentacje z Pomorza, Wielkopolski, Mazowsza i Podkarpacia. Grupa B gościła natomiast drużyny z Łódzkiego, Kujawsko-Pomorskiego, Śląskiego i Dolnośląskiego. Kibice mogli podziwiać pasję i umiejętności przyszłych gwiazd polskiej piłki nożnej.Szczególnie pasjonujące były rozgrywki w pierwszej z grup, gdzie o awansie do meczu trzecie miejsce zdecydowała liczba zdobytych i straconych goli. Ostatecznie do fazy medalowej dostały się reprezentacje Podkarpackiego i Mazowieckiego ZPN. Ta druga miała tyle samo punktów, co zespół Pomorskiego ZPN, a w meczu pomiędzy tymi drużynami padł wynik 2:2. Ostatecznie jednak Pomorskie przegrało tym, że strzeliło jedną bramkę mniej. Co ciekawe wszystkie drużyny z grupy A miały końcowy bilans bramkowy „na zero”, gdyż każda z nich zdobyła i straciła tyle samo goli. Najbardziej gościnna okazała się Wielkopolska, która zajęła czwarte miejsce w grupie wygrywając zaledwie jedno spotkanie.
W grupie B dużo pewniej do finału awansował Śląski ZPN. Bardzo bramkostrzelny był jego sąsiad w tabeli z Dolnego Śląska, ale minimalna porażka sprawiła, że to jednak pierwszy z wymienionych zespołów miał przed sobą mecz o złoto. Tłem w tej rywalizacji okazały się z kolei drużyny z Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego.
Finał pełen zwrotów akcji: Śląsk lepszy w karnych!
Decydujące starcie o tytuł mistrza było prawdziwą ucztą dla fanów piłki nożnej. Początek meczu należał do reprezentacji Śląskiego ZPN, która za sprawą precyzyjnego strzału Mai Grzechnik wyszła na prowadzenie. Podkarpacie nie zamierzało się poddawać i odpowiedziało pięknym golem z dystansu autorstwa Leny Januszyńskiej, która efektownie przelobowała bramkarkę Śląskiego ZPN.Pierwsza połowa wciąż toczyła się pod dyktando Śląska, jednak druga odsłona meczu rozpoczęła się od intensywnych ataków Podkarpacia, które oddało dwa groźne strzały celne. Ostatnie minuty finału przyniosły dramatyczną końcówkę. Śląsk miał idealną okazję do zapewnienia sobie zwycięstwa w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, ale fantastyczna interwencja bramkarki Podkarpacia uratowała wynik.
Remis po regulaminowym czasie gry oznaczał, że o losach złotego medalu zadecyduje seria rzutów karnych. W tej loterii lepiej poradziły sobie zawodniczki ze Śląska, pokonując rywalki 4:2 i tym samym sięgając po tytuł mistrza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży U-15 Dziewcząt!
Także w meczu o trzecie miejsce pomiędzy Dolnym Śląskiem a Mazowszem padł wynik 1:1. Tam również do końcowych rozstrzygnięć potrzebna była seria „11”. Te lepiej egzekwowały zawodniczki z Mazowsza i to one zakończyły turnieje z brązowymi medalami.
Śląski ZPN - Podkarpacki ZPN 1:1, rzuty karne 4:2
Bramki:
14' 1:0 Maja Grzechnik
17' 1:1 Lena Januszyńska
Seria rzutów karnych
0:1 Wiktoria Gorzynik
1:1 Maja Grzechnik
1:1 Aleksandra Cichy
2:1 Julia Kania
2:1 Lena Januszyńska
3:1 Natalia Gierzak
3:2 Dominika Babka
4:2 Laura Kosno
Skład Śląskiego ZPN: Maja Grzechink, Zofia Loranc, Kamila Hajok, Julia Kania, Lena Latacz (bramkarka), Iga Wojcieszak, Michalina Polok, Laura Kosno, Nicola Gałuszka (kapitan), Alicja Nosal, Nikola Kowalska, Wiktoria Marzec (bramkarka), Natalia Gierzak, Magda Kucak, Marcelina Siwy, Sabina Holewa, Natasza Majoch, Malwina Thamm
Trenerka: Daria Kasperska
Uroczyste zakończenie i nagrody z delikatnym zamieszaniem i skandalem
Po zakończeniu wszystkich meczów odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia medali i pucharów. Cztery najlepsze drużyny odebrały zasłużone trofea z rąk znamienitych gości. Wśród wręczających byli między innymi: Paweł Wojtala (Prezes Wielkopolskiego ZPN), Maria Skrocka (przedstawicielka województwa wielkopolskiego) Adam Michalik (wiceprezes Dolnośląskiego ZPN) oraz Łukasz Kaczmarek, Marcin Drajer i Adam Ciupiński reprezentujący Wielkopolski ZPNUhonorowano również indywidualne wyróżnienia. Nagrody otrzymały najlepsza bramkarka, królowa strzelczyń turnieju oraz MVP meczu finałowego, co podkreśliło wysoki poziom sportowy imprezy. Nie obyło się jednak bez zamieszania i delikatnego skandalu, który wywołali organizatorzy. Przy ogłoszeniu królowej strzelczyń turnieju początkowo wywołana została Lena Januszyńska z Podkarpackiego ZPN. To wzbudziło jednak sprzeciw i gwizdy z trybun. Organizatorzy postanowili więc ponownie przejrzeć klasyfikację strzelców i okazało się, że popełnili błąd, a najwięcej goli podczas całego turnieju zdobyła Zuzanna Jędrzęczyk z Dolnośląskiego ZPN.
Klasyfikacja końcowa Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży im. Ireny Półtorak w Jarocinie
- Śląski ZPN
- Podkarpacki ZPN
- Mazowiecki ZPN
- Dolnośląski ZPN
- Pomorski ZPN
- Łódzki ZPN
- Wielkopolski ZPN
- Kujawsko-Pomorski ZPN
Nagrody indywidualne przyznane na zakończenie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
- MVP: Nikola Gałuszka (Śląski ZPN)
- Królowa strzelczyń: Zuzanna Jędrzejczyk (Dolnośląski ZPN)
- Najlepsza bramkarka: Magda Nowak (Mazowiecki ZPN)
Kierownik przypłacił złoto włosami
Na sam koniec byliśmy świadkami dość humorystycznego rozstrzygnięcia zakładu. W związku z wygraną Śląskiego ZPN włosy stracił kierownik tej drużyny - Sebastian Godyla. Zawodniczki z ochotą przystąpiły do golenia swojego kierownika na łyso, a on sam pozował do zdjęć niczym jogin, a później tłumaczył, iż włosy mu wkrótce odrosną i było warto je poświęcić po tym, jak jego podopieczne zdobyły złoty medal.
Komentarze (0)