reklama

Warta wraca do Poznania? Ma zgodę, ale czy ma pieniądze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Piotr Skrzypek

Warta wraca do Poznania? Ma zgodę, ale czy ma pieniądze? - Zdjęcie główne

foto Piotr Skrzypek

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Piłka nożna Warta Poznań S.A. otrzymała zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/25 – poinformowała Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jako miejsce rozgrywania spotkań w roli gospodarza Zieloni zgłosili Stadion Miejski. Tego się nikt nie spodziewał, chociaż w Poznaniu wskazywano na takie rozwiązanie już od dawna.
reklama

Powrót Warty Poznań z Grodziska do Poznania to temat pojawiający się w przestrzeni publicznej od samego początku wyprowadzki Zielonych ze stolicy Wielkopolski. Kibice, mieszkańcy wielokrotnie pytali, dlaczego Warta nie może grać na obiekcie miejskim, czyli Enea Stadionie. Wiele wskazuje na to, że do tego jednak dojdzie. 

Warta przy Bułgarskiej? Jest zgoda

Dzięki przychylności władz Poznania udało się uzyskać zgodę na rozgrywanie meczów domowych przez Wartę Poznań w sezonie 2024/2025 na stadionie przy Bułgarskiej, pod warunkiem zawarcia przez klub stosownej umowy najmu z dzierżawcą obiektu, czyli spółką Stadion Poznań. Zgoda dotyczy rozgrywania meczów w roli gospodarza w ramach PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna Puchar Polski. Ponadto władze stolicy Wielkopolski zadeklarowały swoją gotowość do tego, by w jak najkrótszym czasie dostosować największy obiekt piłkarski w mieście także do potrzeb Warty Poznań.

Jestem bardzo wdzięczny prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi oraz zastępcy prezydenta, Jędrzejowi Solarskiemu za okazaną pomoc i deklarację wsparcia dla Warty Poznań z myślą o najbliższej przyszłości. Mamy nadzieję, że już wkrótce nasz zespół zapewni sobie utrzymanie w Ekstraklasie i w kolejnym sezonie będzie mógł rozgrywać swoje mecze tam, gdzie jego miejsce, czyli w Poznaniu. Uważam, że takie rozwiązanie jest obecnie najbardziej korzystne dla miasta, mieszkańców i dla samej Warty

 – mówi Artur Meissner, prezes Warty Poznań cytowany przez oficjalną stronę klubową.

Władze Warty Poznań są bardzo zadowolone z tego, iż udało się wytyczyć ścieżkę, która pozwoli rozwiązać najbardziej palący problem, jakim niewątpliwie jest brak dostępnego dla klubu obiektu spełniającego wymogi licencyjne. Jednocześnie Zieloni nie porzucają planów i marzeń o tym, żeby możliwie jak najszybciej została przeprowadzona modernizacja bazy sportowej przy Drodze Dębińskiej. To tam, zgodnie z opracowywanym jeszcze projektem, ma powstać kameralny stadion gotowy do rozgrywania na nim meczów na najwyższych szczeblach ligowych w kraju.

Kto za to zapłaci? Warta ma problemy finansowe

Zgoda jest, ale jest i wiele innych wyzwań. przede wszystkim finansowe. Do tej pory władze Warty kategorycznie twierdziły, że klubu nie stać na dzierżawę obiektu przy ul. Bułgarskiej. Nie jest tajemnicą, że koszty są wysokie. Aby było to w miarę opłacalne Warta musiałaby w każdym meczu zgromadzić na trybunach minimum 15 tysięcy kibiców. 

Systematycznie docierają też informacje o problemach finansowych Warty Poznań S.A. Piłkarze sygnalizują, że mają opóźnienia w wypłatach. Trudno sobie wyobrazić, by nagle spółka znalazła pieniądze na wynajem stadionu miejskiego.

Druga rzecz, to murawa. Już teraz, gdy gra na niej tylko Lecha nie "wytrzymuje" całego sezonu. Jeśli przyjąć, że miałaby tam grać jeszcze Warta, a nie wykluczone, że także piłkarki Lecha UAM. Oznacza to dodatkowe koszty, w których pewnie Warta musiałaby też partycypować.  

Nadzór finansowy

Komisja Licencyjna ogłosiła w piątek swoje decyzje dotyczące licencji na nowy sezon ligowy. Wśród klubów, które otrzymały formalną zgodę na występy w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2024/25 jest Warta Poznań. Klub został objęty nadzorem finansowym.

Wyprowadzka Warty do grodziska miała związek z tym, że infrastruktura stadionowa przy Drodze Dębińskiej była niewystarczająca do tego, by ubiegać się o licencję ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej. Związkowa Komisja Licencyjna rokrocznie wydawała zgodę na grę w Grodzisku Wlkp., ale z tzw. nadzorem infrastrukturalnym. Oznaczało to, że klub musiał raportować, jak wygląda postęp prac związanych z modernizacją obiektu przy Drodze Dębińskiej.

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama