reklama

600 milionów złotych za modernizację Areny? Przetarg unieważniony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: grafika MTP

600 milionów złotych za modernizację Areny? Przetarg unieważniony - Zdjęcie główne

foto grafika MTP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Pozostałe Modernizacja poznańskiej Hali Arena znów odłożona w czasie. Przetarg na jej rozbudowę unieważniono, ponieważ złożone oferty przekroczyły zakładany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie budżet. Jedna z nich opiewała nawet na 600 milionów złotych. Nie wiadomo więc kiedy przebudowa obiektu się rozpocznie. Niezbędne będzie ponowienie procedury przetargowej.
reklama

12 lipca 2023 roku podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania, które odbyło się na terenie Międzynardowych Targów Poznańskich było dużo optymizmu. Prezes MTP Tomasz Kobierski przedstawił plany modernizacji Hali Arena i mówił tak:

Rozpoczęliśmy ocenę ofert złożonych przez potencjalnach generalnych wykonawców. Ta ocena zajmie ok. 90 dni. Mam nadzieję, że pod koniec września będziemy mogli ogłosić wynik tego przetargu. Po tym pozostanie już tylko podpisanie umowy i rozpoczęcie prac.

Minął październik, mijały kolejne miesiące i nie tylko nie ruszyły prace modernizacyjne, ale nawet nie wyłoniono zwycięzcy przetragu. Okazało się, że wczoraj Grupa MTP przetarg unieważniła.

Rozpoczęty w 2023 konkurs dotyczący wyboru generalnego wykonawcy rozbudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zmianą ukształtowania terenu, został w dniu 10 stycznia 2024 roku unieważniony i zamknięty. Przyczyną unieważnienia postępowania jest przekroczenie przez złożone oferty zakładanego budżetu i brak możliwości jego zwiększenia w zakresie umożliwiającym wybór najkorzystniejszej oferty.

- napisano w oświadczeniu podając proponowane przez uczestników przetargu kwoty. 

W procesie wzięły udział firmy oraz konsorcja polskie i międzynarodowe. Zostały złożone 4 oferty o wartości od 481,5 mln do blisko 600 mln zł. Obecnie trwa analiza opcji strategicznych dot. rozbudowy Areny. Po jej zakończeniu planujemy ponownie otworzyć proces wyboru generalnego wykonawcy. 

To oznacza kolejne miesiące oczekiwania. Brak hali sportowej w Poznaniu to bardzo wstydliwa sprawa dla władz Miasta. I nawet nie chodzi o samą Arenę, ale o budowę obiektu na trzy, może cztery tysiące miejsc, gdzie mogłyby trenować i grać poznańskie zespoły ligowe. A tak większość miejscowych drużyn korzysta z hal lokalnych uczelni wyższych, szkół lub miejskich sal przy ul. Spychalskiego. Hala A nie spełnia wymogów nawet drugiej ligi koszykówki, a pozostałe dwie są tak obłożone, że wiele zespołów trenuje w nich do późnych godzin wieczornych. 

W grudniu nową halę oddano do użytku w Gorzowie Wielkopolskim. Może pomieścić 4 tysiące kibiców, kosztowała 116 milionów złotych. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama