reklama

Pierwszy poznaniak z najwyższym odznaczeniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MKOL

Pierwszy poznaniak z najwyższym odznaczeniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - Zdjęcie główne

Andrzej Kraśnicki z wyjątkowym wyróżnieniem | foto MKOL

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Pozostałe Poznaniak Andrzej Kraśnicki, były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, podczas 141. sesji MKOl w Bombaju w Indiach został uhonorowany Orderem olimpijskim MKOl. "Wzmocnił Ruch Olimpijski" - mówił o Kraśnickim prezydent MKOl Thomas Bach. To prestiżowe wyróżnienie otrzymali także honorowi członkowie MKOl: Beatrice Allen, Sir Craig Reedie i Ung Chang.
reklama

Opisując wkład Andrzeja Kraśnickiego w rozwój sportu, prezydent MKOl Thomas Bach zaznaczył, że jest on niezwykle szanowanym działaczem przez sportowców, społeczność olimpijską, a także świat polityki, biznesu i kultury w Polsce.

Wszystkie te wspaniałe relacje wykorzystał w służbie sportu w swoim kraju. To pod jego przewodnictwem - i dzięki szacunkowi, jakim cieszył się także na szczeblu europejskim - przyznano Polsce Igrzyska Europejskie. Jako Prezydent MKOl jestem bardzo wdzięczny, że wzmocnił Ruch Olimpijski w Polsce, zawsze broniąc i promując autonomię sportu, oraz za to, że jest tak niezawodnym partnerem MKOl

- powiedział Bach.

Zwracając się bezpośrednio do Kraśnickiego, prezydent MKOl powiedział:

Zawsze wiedziałem, że jest Pan osobą o wielkim sercu, które zawsze okazywałeś mnie i wielu swoim znajomym. Ale to właśnie w trudnych chwilach Twoje wielkie serce, a zwłaszcza współczująca ludzka strona, świeciły najjaśniej.

W tym miejscu przywołał pomoc jaką m.in. PKOl zaoferował sportowcom i członkom ukraińskiej społeczności olimpijskiej, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny po inwazji rosyjskiej.

Wszystkich nagrodzonych przedstawiła Księżniczka Nora z Liechtensteinu, członek-delegat ds. protokołu. Order Olimpijski to najwyższe odznaczenie przyznawane przez MKOl.

Do tej pory, podobną nagrodą (ale niższą rangą), olimpijskim medalem za zasługi był w 1999 roku nagrodzony poznański wioślarz Jan Stanisław Mikołajczak-Krenz. Wręczał go sam ówczesny prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama