Magda Linette pierwszą Polką w WTA Elite Trophy. Już po pierwszym meczu

Autor: | Zdjęcie: wta.com

Magda Linette pierwszą Polką w WTA Elite Trophy. Już po pierwszym meczu - Zdjęcie główne

Uczestniczki WTA Elite Trophy | foto wta.com

Tenis Zanim osiem najlepszych tenisistek 2023 roku rozpocznie walkę w WTA Finals, 12 innych zawodniczek ze światowej czołówki powalczy w Chinach o triumf w WTA Elite Trophy. Turniej ten wrócił do kalendarza WTA po czterech latach przerwy spowodowanej pandemią. Pierwszy raz w gronie uczestniczek znalazła się Polka. Jest nią zawodniczka AZS-u Poznań Magda Linette. W pierwszym spotkaniu poznanianka zmierzyła się z najwyżej rozstawioną w turnieju, Czeszką Barborą Krejcikovą.

Do rywalizacji w WTA Elite Trophy w chińskim Zhuhai zakwalifikowało się 11 najlepszych tenisistek sezonu, które nie wywalczyły prawa startu w WTA Finals. Dwunaste miejsce było zarezerwowane dla organizatorów, którzy mają prawo przyznać "dziką kartę". Uczestniczki w losowaniu zostały podzielone na cztery trzyosobowe grupy. Magda Linette trafiła do grupy azaliowej z Barborą Krejcikovą i Darią Kasatkiną.

W WTA Elite Trophy jest o co grać, ponieważ pula nagród wynosi 2,4 miliona dolarów. Poza konkretnymi kwotami za zwycięstwo i awans do finału, tenisistki walczą także o rankingowe punkty. Za każdy rozegrany mecz w fazie grupowej otrzymają 40 punktów i dodatkowe 80 punktów za zwycięstwo. Awans do finału wart będzie 200 punktów, a wygranie turnieju aż 460.

W pierwszym spotkaniu Magda Linette zmierzyła się z Barborą Krejcikovą. Czeszka, rozstawiona z numerem jeden, w pierwszym secie była zdecydowanie lepsza od poznanianki. Wystarczy powiedzieć, że miała 5 niewymuszonych błędów, przy aż 18 tenisitki AZS-u Poznań. Wygrała premierową partię 6:2.

Drugi set to nowa energia Magdy, dobra gra i efektowny początek. Pierwszego gema Polka wygrała do zera, w drugim przełamała Czeszkę, by po chwili prowadzić już 3:0. Krejcikova jednak wróciła do gry, chociaż Linette miała piłkę na 4:0 i 4:1. Przegrała jednak podanie, co miało wpływ na postawę w kolejnych minutach na korcie. Czeszka wygrała pięć gemów z rzędu, najpierw doprowadziła do remisu 3:3, a następnie wygrywała już 5:3. W tej części był to mecz niewykorzystanych szans poznanianki, która miała break pointy, ale w kluczowych momentach nie kończyła skutecznie swoich akcji. Zwłaszcza, że Krejcikova też popełniała błędy, choćby podwójnego serwisu. Czeszka zakończyła mecz świetną akcją forehendową, wygrała 6:2, 6:4.

To był trudny mecz. W pierwszym secie, chociaż wygrałam do 2, to wcale nie było łatwo. Wiedziałam, że w drugim secie Magda będzie walczyć i tak też było. Starałam się walczyć o każdy punkt. To dla mnie bardzo ważny turniej, dlatego cieszę się z tej wygranej

- powiedziała po meczu Czeszka.

W kolejnym meczu rywalką Magdy Linette będzie Daria Kasatkina. Aby awansować do półfinału Polka musi ten mecz wygrać i liczyć , że pokona ona Krejcikovą.