Współpraca pomiędzy federacją Polski a Japonii trwała przez dekadę – od 2007 do 2017 roku – i opierała się przede wszystkim na regularnych, kilkutygodniowych wymianach zespołów sędziowskich. Polscy arbitrzy mieli okazję prowadzić mecze w Kraju Kwitnącej Wiśni, podczas gdy ich japońscy odpowiednicy sprawdzali swoje umiejętności na polskich boiskach. Partnerstwo zostało jednak zawieszone w 2017 roku, kiedy to w Polsce wprowadzono system VAR, który w tamtym czasie nie był jeszcze stosowany w Japonii. Różnica technologiczna stała się barierą nie do pokonania, prowadząc do zakończenia współpracy.
Nowy rozdział w relacjach – Polska i Japonia znów wymieniają sędziów
Sytuacja uległa zmianie wraz z implementacją VAR w rozgrywkach japońskiej J1 League, co ponownie otworzyło drzwi do współpracy. Efektem tego było zaproszenie polskich sędziów do Japonii. Na przełomie maja i czerwca 2024 roku w Kraju Kwitnącej Wiśni swoje umiejętności zaprezentowali Damian Sylwestrzak, Marek Arys i Bartosz Heinig. W trakcie pobytu prowadzili mecze najwyższej japońskiej ligi, uczestniczyli w szkoleniach, seminariach oraz brali udział w obozie treningowym miejscowych arbitrów.
Ich występy spotkały się z dużym uznaniem, czego dowodem był list wystosowany przez prezesa Japońskiego Związku Piłkarskiego, Tsuneyasu Miyamoto. W piśmie skierowanym do Sekretarza Generalnego PZPN, Łukasza Wachowskiego, podkreślił on, że polscy arbitrzy nie tylko dostarczyli japońskim sędziom cennych wskazówek, ale także zainspirowali ich do dalszego rozwoju.
Japoński kandydat na Mistrzostwa Świata 2026 na polskich boiskach
Teraz role się odwróciły – do Polski przybyła japońska ekipa sędziowska, która poprowadzi trzy spotkania w PKO BP Ekstraklasie oraz jedno w Betclic 1. lidze. Przewodzi im 39-letni Yūsuke Araki, który już w 2017 roku brał udział w podobnej wymianie. Dziś wraca do Polski jako oficjalny kandydat do sędziowania na Mistrzostwach Świata 2026.
– Widzimy same plusy tej współpracy. Ma ona wartość szkoleniową, wymiany cennych doświadczeń i prowadzenia meczów w innych warunkach. To pewnego rodzaju wyjście ze swojej codziennej strefy komfortu arbitrów, co tylko sprzyja rozwojowi. Cieszymy się, że wznowiliśmy tę współpracę, która ma przecież swoje tradycje – powiedział na oficjalnej stronie PZPN, Tomasz Mikulski, Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.
Wspierać go będą doświadczeni asystenci – 35-letni Kota Watanabe, który od czterech lat pełni funkcję międzynarodowego arbitra, oraz Jun Mihara, mogący pochwalić się ośmioletnim stażem na arenie międzynarodowej. Ich obecność na polskich boiskach to kolejny dowód na to, że współpraca między federacjami wraca na właściwe tory, otwierając nowy rozdział w historii sędziowskich wymian między Polską a Japonią. Obecnie nie wiadomo, które mecze posędziują zagraniczni arbitrzy. O sprawie będziemy informować na bieżąco.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.