Sukces Małgorzaty Król. Czy w wioślarstwie morskim dopłynie do igrzysk 2028? GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
9
zdjęć

Wioślarstwo Na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Także tych sportowych. Wiktor Chabel treningi wioślarskie zaczął na studiach, a został wicemistrzem świata i dwukrotnie był czwarty na igrzyskach. Z marzeń nie rezygnuje także poznanianka Małgorzata Król, która postawiła na wioślarstwo morskie, włączone do programu igrzysk olimpijskich. Reprezentująca Poznań Rowing Club wygrała właśnie zawody z cyklu Pucharu Polski i zagwarantowała sobie start w mistrzostwach Europy.

Pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Polski w wioślrstwie morskim były kwalifikacjami do mistrzostw Europy, które też odbędą się w Gdańsku. W drugiej i trzeciej odsłonie pucharowych zmagań (w lipcu w Sopocie i w sierpniu) zostanie wytypowana kadra na mistrzostwa świata.

Świetnie z wymagającymi warunkami poradziła sobie Małorzata Król. Reprezentująca (założony przez nią) Poznań Rowing Club  wywalczyła dwa medale. W jedynkach srebrny, w deblu z Łukaszem Zubkiem z Ełku - złoty.

Warunki byly sprzyjające raczej dla rywali, bo była płaska woda i wyścigi były przez to bardzo szybkie. Przy falach mieliby większe wyzwanie. Ale wykazaliśmy się z Łukaszem znajomością toru i to dało efekt
- opowiada Małgorzata Król i dodaje, że wiele emocji było także w finale jedynek:
Na jedynce po wygranym Time Trials i półfinale, przeszłam do finału, gdzie po dość emocjonujących obradach z sędziami przy zmroku wywalczyłam srebrny medal.

Złoty medal w deblu oznacza prawo startu w Mistrzostwach Europy w Beach Sprint, które odbędą się za dwa tygodnie w Gdańsku. Od igrzysk w Los Angeles w 2028 będzie to konkurencja olimpijska, dlatego tak ważne jest zdobywanie doświadczenia na tym dystansie.

Regaty Pucharu Polski dla młodych zawodników (juniorów) były także kwalifikacjami do regat Olimpic Hopes. Dobrze wypadli w nich wioślarze KW04 Poznań, którzy zdobyli 3 medale. Maria Zydel zdobyła przepustkę do wspomnianych regat międzynardowych. Maria w parze z Mateuszem Liwochem (z Ełku) zwyciężyła w C2x Mix KJ, a na drugim miejscu zameldowali się Katarzyna Kaczmarek (KW04) z Jakubem Zduniakiem. Srebrny medal wywalczyła także Alicja Rewers.