Zaskoczenia nie było. Wygrała kajakarka. Ale do samego końca nie było pewności, czy będzie to mistrzyni i wicemistrzyni świata Martyna Klatt, czy może wicemistrzyni świata i dwukrtona mistrzyni Mistrzostw Europy (Igrzysk Europejskich) Karolina Naja. Wyścig tych pań o końcowy triumf w 66. Plebiscycie Głosu Wielkopolskiego był bardzo zacięty, czego potwierdzeniem jest liczba punktów, 228 dla zawodniczki AZS-u AWF-u, 226 dla kajakarki Posnanii.
Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jestem wzruszona i zaskoczona. Mam nadzieję, że ta praca, którą wykonujemy z grupą przyniesie jeszcze dużo dobrych wyników
- powiedziała Martyna Klatt, Sportowiec Roku 2023.
Trzecie miejsce niespodziewanie zajął piłkarz Lecha Poznań Filip Marchwiński, który w czołowej dziesiątce znalazł się pierwszy raz w karierze. Na kolejnych miejscach także niespodzianki. Jest nią na pewno dopiero piąta lokata tenisistki Magdy Linette (była w czołowej dwudziestce w kraju w Plebiscycie Przeglądu Sportowego). Tenisitkę wyprzedził jeszcze żużlowiec Unii Leszno Janusz Kołodziej. Z kolei po 12 latach przerwy do czołowej dziesiątki tego Plebiscytu wróciła triathlonistka Agnieszka Jerzyk.
Za niespodziankę można uznać brak w czołowej dziesiątce 9. w światowym rankingu florecistki Julii Walczyk-Klimaszyk, wicemistrzyni Europy w taekwndo olimpijskim Aleksandry Kowalczuk, czy wicemistrza Europy w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49-er Szymona Wierzbickiego.
Najlepszy trener bezkonkurencyjny
Tak małych róznic punktowych nie było w walce o miano Trenera Roku 2023. Został nim, już piąty raz w historii Plebiscytu Głosu Wielkopolskiego Tomasz Kryk. Od 2009 roku szkoleniowiec kadry narodowej kajakarek, który w minionym sezonie poprowadził swoje osady do wywalczenia kompletu kwalifikacji olimpijskich, pięciu medali mistrzostw świata oraz medali Pucharu Świata i Igrzysk Europejskich.
Jest mi niezmiernie miło w tak zacnym gronie. Chcę się podzielić małą refleską. W 1983 roku jeden z wielkich Polaków powiedział "Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od Was nie wymagali". I niech to będzie refleksją dla nas, ludzi sportu w dobie zmian. Bardzo dziękuję przedstawicielom poznańskich mediów, którzy zawsze o nas pamiętają i tak bardzo dbają o polskie kajakarstwo
- powiedział Tomasz Kryk, który zdecydowanie wyprzedził Bartosza Bochiński z Lecha Poznań (mistrzostwo Polski U-19) i Radosława Laskowskiego (KKS Sporty Walki Poznań, kickboxing).
W tym roku organizatorzy zmienili formułę plebiscytu. Do tej pory czytelnicy mogli głosować wskazując "swoją" dziesiątkę sportowców. W tym roku wskazać można było tylko jedną osobę z grona nominowanych w kategorii sportowiec i jednego trenera. Na końcowy wynik wpływ miała także powołana przez redakcję Głosu Wielkopolskiego 5-osobowa kapituła.
Wyniki 66. Plebiscytu Głosu Wielkopolskiego na Najlepszych Sportowców Wielkopolski
- Martyna Klatt (AZS AWF Poznań, kajakarstwo) 228 pkt
- Karolina Naja (Posnania, kajakarstwo) 226
- Filip Marchwiński (Lech Poznań, piłka nożna) 225
- Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno, żużel) 153
- Magda Linette (AZS Poznań, tenis) 118
- Agnieszka Skobel (Enea AZS Politechnika, koszykówka) 117
- Agnieszka Jerzyk (Real 64-sto Leszno, triathlon) 116
- Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka, sport motorowodny) 115
- Barbara Jęchorek (Posnania RBW, wioślarstwo) 114
- Dawid Szymonowicz (Warta Poznań, piłka nożna) 110
Trener roku:
- Tomasz Kryk (kajakarstwo) 940 pkt
- Bartosz Bochiński (Lech Poznań, piłka nożna) 705
- Radosław Laskowski (KKS Sporty Walki Poznań, kickboxing) 146
Głosowano na 30 sportowców i 5 trenerów.
Sportowa Impreza Roku 2023 - Kajakowe Regaty Nadziei Olimpijskich w Kajakarstwie na Torze Regatowym Malta
Mecenas Wielkopolskiego Sportu 2023 - Grupa Enea
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.