reklama

Ślubowanie olimpijskie. Poznański mistrz w honorowej roli GALERIA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wojciech Nowakowski/Sportowy Poznań

Ślubowanie olimpijskie. Poznański mistrz w honorowej roli GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Szymon Ziółkowski jako trener Pawła Fajdka odczytał tekst przysięgi osób wspierających zawodników podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu. | foto Wojciech Nowakowski/Sportowy Poznań

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PozostałeW czwartek w Centrum Olimpijskim odbyło się pierwsze z trzech ślubowań olimpijskich zaplanowanych przed wylotem polskich sportowców na igrzyska do Paryża. W gronie odbierających nominacje znaleźli się przedstawiciele poznańskiego sportu.
reklama

To piękna i podniosłą chwila. Olimpijska tradycja. Przed rozpoczęciem rywalizacji osoby nominowane do udziału w igrzyskach muszą złożyć olimpijskie ślubowanie. Pierwsza tura odbyła się w czwartkowe popołudnie. Udział wzięli przedstawiciele następujących dyscyplin: łucznictwo, lekkoatletyka, kajakarstwo slalomowe, kajakarstwo sprinterskie, kolarstwo torowe, wspinaczka sportowa, pięciobój nowoczesny, strzelectwo sportowe, ponoszenie ciężarów, zapasy.

Honorowa rola Ziółkowskiego

W honorowej roli podczas ceremonii wystąpił Szymon Ziółkowski. Nominowany do wyjazdu na swoje siódme igrzyska, po raz drugi jako trener Pawła Fajdka, jedyny poznański mistrz olimpijski został wyznaczony do odczytania roty przysięgi osób wspierających polskich sportowców. W imieniu zawodników słowa ślubowania wygłosiła specjalistka od wspinaczki na czas, Aleksandra Mirosław.

reklama

W pierwszym ślubowaniu wzięli udział reprezentanci poznańskiej lekkiej atletyki, kajakarstwa i szermierki. Nominacje odebrali:

  • Paweł Fajdek (AZS Poznań)
  • trener Szymon Ziółkowski
  • Daniel Sołtysiak (AZS Poznań)
  • Karolina Naja (KS Posnania)
  • Martyna Klatt (AZS AWF Poznań)
  • trener Tomasz Kryk
  • Monika Adamska - fizjoterapeuta
  • prof. Nadia Sawicka-Gutaj - lekarz
  • Tomasz Stankowski - osteopata (Coreclinic)
  • Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)
  • trener Włodzimierz Węcławek
 

Kilka godzin przed wręczeniem nominacji olimpijskich wojskowi sportowcy - w tym Naja i Klatt - wzięli udział w spotkaniu z władzami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, a także Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Ministrem Sportu i Turystyki Sławomirem Nitrasem. Ten drugi pojawił się też popołudniu w Centrum Olimpijskim.

reklama

Ostatnie przygotowania

Lekkoatleci do Warszawy przyjechali ze Spały, gdzie przebywają na zgrupowaniu. Paweł Fajdek w rozmowach z dziennikarzami wyglądał na bardzo spokojnego, wyluzowanego:

Zadowoli mnie medal, najlepiej złoty. Skupiam się na tym, żeby dobrze wystartować, przygotować szczyt formy na start olimpijski. Trzeba wyjść na trening, wykonać pracę i młot ma lecieć - nie znam innej drogi. Presja pojawi się dopiero na starcie, na każdych zawodach tak jest. Za stary jestem, żeby męczyć się psychicznie na dwa i pół tygodnia przed startem. Chcę rzucić centymetr dalej od wszystkich - wydaje mi się, że trzeba będzie rzucić 82 metry

- mówił, a jego słowa potwierdzał trener Szymon Ziółkowski, który sam zdobył złoto olimpijskie uzyskując 21. rezultat na świecie w roku 2000 (80,02 m).

reklama

Z kolei ostatnie rezultaty Daniela Sołtysiaka wskazują na rosnący poziom sprinterów nominowanych do sztafety 4x400 metrów. Czekając jeszcze na wyniki sobotniego mityngu w Warszawie z udziałem Karola Zalewskiego i Kajetana Duszyńskiego, zawodnik AZS-u Poznań zapowiedział walkę o miejsca w sztafecie, choć, jak zaznaczył, oprócz trzech medalistów mistrzostw Polski w Bydgoszczy, do rywalizacji włączył się też właśnie Duszyński.

Dwóch najlepszych wystartuje też w mikście – i tutaj pewniakiem jest chyba Maksiu [Szwed – przyp. red.], natomiast skład sztafety trener wybierze po sprawdzianie, który będziemy mieli już w Paryżu

- zdradził biegacz OŚ AZS.

reklama

Na kolejne medale liczą kajakarki i ich trener, Tomasz Kryk, który, jak powiedział, jeszcze nie wybrał drugiej zawodniczki do jedynki. W K2 500 metrów popłyną Karolina Naja z Anną Puławską oraz Martyna Klatt z Heleną Wiśniewska, a w K4 500 metrów do Nai i Puławskiej dołączą: Adrianna Kąkol i Dominika Putto, która jest już też ogłoszona jako uczestniczka rywalizacji solowej.

Wraz z kadrą kajakarek nominacje odebrało troje poznaniaków powołanych na igrzyska do sztabu współpracującego. To: Monika Adamska - fizjoterapeutka, prof. Nadia Sawicka-Gutaj - lekarz i Tomasz Stankowski - osteopata (Coreclinic).

Kolejne ślubowania

Kolejne ślubowania zaplanowane są na poniedziałek i wtorek. Wówczas przysięgę złożą kolejni poznańscy sportowcy i trenerzy: Alicja Konieczek, Jakub Stepun oraz drużyna florecistek wraz ze szkoleniowcami. W harmonogramie nie ujęto ślubowań m.in. tenisistów, w tym Magdy Linette. Od żeglarzy natomiast szef Misji Olimpijskiej, Tomasz Majewski przysięgę odbierze w Marsylii.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama