reklama

Sport w Poznaniu. Gdzie najwięcej kibiców, gdzie uczestników, wzrosty i spadki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe Memoriału Czesława Cybulskiego

Sport w Poznaniu. Gdzie najwięcej kibiców, gdzie uczestników, wzrosty i spadki - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe Memoriału Czesława Cybulskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Pozostałe Które wydarzenia sportowe w 2023 roku przyciągnęły największą liczbę kibiców, a w których wystartowało najwięcej sportowców? Ilu mieszkańców Poznania trenuje w klubach sportowych i ile tych klubów jest? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań związanych ze sportem w stolicy Wielkopolski można znaleźć w raporcie opublikowanym przez Badam Poznań. W porównaniu z rokiem 2022 są i wzrosty i spadki.
reklama

W 2023 roku w Poznaniu odbyły się 34 sportowe imprezy masowe. To o pięć mniej, niż rok wcześniej, ale to drugi najlepszy wynik od 2019 roku. To powinno cieszyć, tyle, że w porównaniu z latami 2014-2018 to ogromny spadek. W 2017 roku takich wydarzeń w naszym mieście było aż 78, rok później 55. To dość duża różnica. 

Do średniej z poprzednich lat (od 2014 roku) zaczyna wracać także liczba uczestniczących w sportowych imprezach masowych. Poza rokiem 2020 (pandemicznym) średnia przekroczayła 500 tysięcy osób. Tak też było w 2023 roku, liczba startujących osiągnęła 512 354. Widać to na poniższych grafikach badam.poznan.pl. Rekordowy był rok 2015 - na listach startowych było niemal 650 tysięcy osób.  

 

   

Cavaliada i Poznań Open na czele

Bardzo ciekawym zestawieniem jest to pokazujące liczbę uczestników oraz kibiców, którzy wzięli udział w wydarzeniach sportowych, które odbyły się w Poznaniu w 2023 roku. Bezapelacyjnym triumfatorem została jeździeckia Cavaliada, która odbyła się tradycyjnie w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Odwiedziło ją 17 tysięcy widzów. Imponujacym wynikiem może pochwalić się także tenisowy Enea Poznań Open z ośmioma tysiącami kibiców. W tym miejscu wypada dopisać, że tegoroczna edycja poznańskiego Challengera ATP cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem publiczności i miała jeszcze lepszy wynik. Liczba kibiców, którzy zasiedli w trakcie turnieju na trybunach Parku Tenisowego Olimpia przekroczyła 9,5 tysiąca.   

Kilkutysięczne dane (liczba kibiców) mają także jeździeckie zawody 4 FOULEE, zawody 1 Mila, czy JBL Triathlon.  

W liczbie uczestników z kolei, na czele są dwa biegi masowe, czyli Poznań Półmaraton i Maraton, odpowiednio 7675 oraz 4105 startujących.

Osobno policzono liczbę kibiców, którzy w 2023 roku zasiedli na trybunach podczas meczów piłkarskich na Enea Stadionie. Dwukrotnie przekroczono 40 tysięcy osób, zdecydowanie więcej 30 tysięcy. Obrazują to kolejne grafiki badam.poznan.pl.

 

 

Uprawiających sport więcej, trenerów mniej

To jedne z najbardziej zadziwiających danych z lat 2018-2022. Otóż w 2022 roku wzrosła, co bardzo cieszy, liczba osób ćwiczących w klubach sportowych. I dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży do lat 18, jak i osób dorosłych. Niepełnoletnich było 11 462 (o pół tysiąca więcęj, niż w dwóch poprzednich latach), dorosłych 8020 (także więcej w porównania z rokiem 2020). Większość z nich (niemal 70%) to mężczyźni. Trudno więc zrozumieć dlaczego maleje liczba trenerów i instruktorów, którzy w tych klubach prowadzą zajęcia. Podczas gdy w roku 2018 było ich ponad 1400, w 2022 już tylko nieco ponad 1000. 

   

 

Rekordowe Trener Osiedlowy i Senioralny oraz sport niepełnosprawnych

Rok 2023 był rekordowy dla projektu "Trener Osiedlowy, Senioralny i Przedszkolaka" - realizowanego przez Fundację na Rzecz AWF na zlecenie Wydziału Sportu UM Poznania. Program kolejny raz zdeklasował rywali w walce w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, co nie powinno dziwić jeśli spojrzy się na liczbę mieszkańców korzystających z zajęć odbywających się w ramach projektu. Odbywają się one niemal we wszystkich dzielnicach Poznania i są dla uczestników bezpłatne. W 2023 roku skorzystała z nich rekordowa liczba prawie 8,3 tysiąca osób (5400 Trener Senioralny, 2860 Trener Osiedlowy i Przedszkolaka). To najwięcej w historii.

Owoce przynoszą także wszystkie projekty i akcje promujące sport osób z niepełnosprawnościami. Według danych UM Poznania, w 2023 roku liczba regularnie korzystających z zajęć sportowych w klubach pierwszy raz przekroczyła 600 osób. 

   

 

Nie zmieniła się liczba Uczniowskich Klubów Sportowych, jest ich w Poznaniu 15 oraz stypendystów Miasta Poznania w kategoriach młodzieżowych (zawsze w okolicach 50 osób). Najczęściej odwiedzanymi obiektami sportowymi nadal są pływalnie. Termy Maltańskie w 2023 roku odwiedziło milion 300 tysięcy osób, z mniejszych pływalni miejskich najwięcej osób skorzystało z basenu Atlantis (180 tysięcy).   

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama