reklama

Trenerzy z Poznania na igrzyskach olimpijskich w Paryżu GALERIA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: grafika sportowy-poznan.pl

Trenerzy z Poznania na igrzyskach olimpijskich w Paryżu  GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto grafika sportowy-poznan.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Pozostałe W poniedziałek 15 lipca Polski Komitet Olimpijski ogłosi ostateczny skład reprezentacji Polski na Igrzyska XXXIII Olimpiady. W tym gronie będzie 18 sportowców z poznańskich klubów, ale będą także szkoleniowcy ze stolicy Wielkopolski. To selekcjonerzy reprezentacji narodowych lub z nimi współpracujący. Będzie ich dziesięciu.
reklama

Tak jak wprzypadku sportowców, taki trenerów mogliśmy na igrzyskach mieć więcej. Nie wszyscy jednak mogli cieszyć się z wywalczenia kwalifikacji. Dotyczy to choćby Waldemara Łakomego (taekwondo olimpijskie bez kwalifikacji), Macieja Kurka (męskie osady wioseł długich bez kwalifikacji), czy Grzegorza Nowaka, który pracował z młociarzem Marcinem Wrotyńskim (nie uzyskał minimum olimpijskiego). 

W Paryżu pracować będzie dziesięciu trenerów związanych z Poznaniem, zdecydowana większość z nich to doświadczeni i utytułowani szkoleniowcy.

Kajakrstwo

Tomasz Kryk - w roli trenera kadry narodowej kajakarek pojedzie na igrzyska czwarty raz w karierze. Ze wszystkich poprzednich wrócił z medalami. 

To był najkrótszy czas Olimpiady i jednocześnie najtrudniejszy jeśli chodzi o wybór składu do osad olimpijskich, bo grupa jest mocna i bardzo wyrównana. Czy czuję presję? Presja w sporcie jest zawsze. Odkąd w 2009 roku objąłem kadrę narodową wywalczyliśmy pięć medali olimpijskich i ponad 80 mistrzostw świata i Europy, to więcej, niż w całym polskim kobiecym kajakarstwie do roku 2009. Dlatego myślę, że niczego nie musimy udowadniać. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo chcemy medal w Paryżu wywalczyć i robimy wszystko, by do tej walki jak najlepiej się przygotować

- powiedział Tomasz Kryk, wybrany Najlepszym Trenerem Roku w Wielkopolsce w Plebiscycie Głosu Wielkopolskiego.  

Osady prowadzone przez poznańskiego szkoleniowca wystartują we wszystkich kobiecych konkurencjach olimpijskich: K4 500, K2 500 i K1 500 metrów.   

Mariusz Szałkowski - do Klubu Sportowego Posnania dołączył stosunkowo niedawno razem ze swoją podopieczną, najlepszą polską kanadyjkarką w historii Dorotą Borowską. Doświadczenie olimpijskie oboje już mają. W Tokio w finale C1 200 Borowska zajęła czwarte miejsce. W tym roku Mariusz Szałkowski będzie miał na olimpijskim torze dwie osady, bo Dorota wystartuje także w C2 500 metrów z Sylwią Szczerbińską. Od kilku miesięcy sparingpartnerem w grupie trenera Szałkowskiego jest doskonale znany poznańskim kibicom kajakarstwa, były kanadyjkarz Posnanii, wicemistrz olimpijski z Sydney Daniel Jędraszko.

Ryszard Hoppe - bydgoszczanin (wywodzący się z tamtejszej Astorii) mieszkający w Poznaniu. Trener kadry narodowej kajakarzy, któych "przywrócił" na igrzyska (w Tokio pierwszy raz w historii polskiego kajakarstwa męskiej osady kajakowej nie było). Kwalifikację wywalczyli Jakub Stepun i Przemysław Korsak, którzy wystartują w Paryżu w K2 500 metrów. Dla nich będzie to olimpijski debiut, ale Ryszard Hoppe atmosferę rywalizacji olimpijskiej doskonale zna. Przez kilkanaście lat pracował jako główny trener kadry Portugalii, którą doprowadził do wielu sukcesów, w tym do olimpijskiego podium. W 2013 roku został wybrany w Portugalii Trenerem Roku.

Wioślarstwo

Aleksander Wojciechowski - poznański trener kadry męskich wioseł krótkich. Będą to już jego siódme igrzyska. Największy sukces odniósł w 2008 roku w Pekinie, gdzie czwórka podwójna wywalczyła złoty medal. Cztery razy wracał z igrzysk z wielkim niedosytem, którym były czwarte miejsca, dlatego kiedy pod koniec 2023 roku odebrał statuetkę dla Trenera Roku PZTW powiedział:

Będzie to mój ostatni sezon. Mam jeszcze tylko jedno pragnienie i życzenie, żeby na igrzyskach w Paryżu nie być czwartym. Może być piąte miejsce, może być szóste, ale nie czwarte. Prezes Korol pamięta, że zrobiliśmy to chyba z cztery razy za dużo... Będziemy o ten medal walczyć, chociaż to trudne zadanie. Stawka w czwórkach podwójnych jest piekielnie mocna, ale my pokazaliśmy już kilka razy, że w tej stawce mocno się liczymy.

Męska czwóka podwójna będzie jedyną polską męską osadą startującą w Paryżu.

Marcin Witkowski - trener kobiecej kadry narodowej Niemiec. Ten poznański szkoleniowiec przez wiele lat pracował w klubie Tryton, potem także jako trener reprezentacji Polski. W 2012 roku z igrzysk w Londynie wrócił z brązowym medalem dwójki podwójnej (Julia Michalska/Magdalena Fularczyk), w 2016 roku z igrzysk w Rio de Janeiro z dwoma (złotym dwójki podwójnej i brązowym czwóki podwójnej). Do kolejnych igrzysk przygotowywał już osady niemieckie. Podobnie będzie w tym roku w Paryżu. Kobieca czwóka podwójna zaliczana jest do grona faworytek do medalu, można było ją oglądać podczas niedawnego Pucharu Świata w Poznaniu. Podopiecznego Marcina Witkowskiego wywalczyły złoty medal.  

Lekka atletyka

Szymon Ziółkowski - jako zawodnik w igrzyskach olimpijskich startował pięciokrotnie, w Sydney wywalczył w rzucie młotem złoty medal i do dzisiaj jest jedynym sportowcem, który w barwach poznańskiego klubu został mistrzem olimpijskim. Pod koniec 2020 roku nssz mistrz został trenerem Pawła Fajdka, który zmienił klubowe barwy dołączając do AZS-u Poznań. Podczas igrzysk w Paryżu Szymon Ziółkowski znów będzie więc "walczył" o medal. Jeśli misja z pięciokrotnym mistrzem świata się powiedzie, to będzie to pierwszy taki przypadek w poznańskim sporcie. Żaden z dotychczasowych medalistów ze stolicy Wielkopolski tego nie dokonał.  

Pracujemy. Wiemy, co mamy robić. Tegoroczne starty oczywiście są ważne, bo każdy z nich przybliża nas do tego najważniejszego, ale liczy się tylko to, co będzie w Paryżu

- powiedział po starcie Pawła Fajdka w Memoriale Czesława Cybulskiego Szymon Ziółkowski.  

Szermierka

Tomasz Ciepły - były florecista Warty Poznań i AZS-u AWF-u Poznań, w którym pracuje do dzisiaj. Jako zawodnik był medalistą mistrzostw świata i Europy, ale w igrzyskach olimpijskich nigdy nie wystartował. Teraz pojedzie do Paryża, dzięki zakwalifikowaniu drużyny polskich florecistek.

Trzy zawodniczki w naszej drużynie w igrzyskach już startowały. Zadebiutujemy w nich Julia Walczyk-Klimaszyk i ja. Zawsze to było moim marzeniem, teraz je spełnię w roli trenera

- zdradził Tomasz Ciepły. 

Paweł Kantorski - trener współpracujący z kadrą florecistek, pracuje w KU AZS UAM Poznań, w którym jest szkoleniowcem Julii Walczyk-Klimaszyk i Hanny Łyczbińskiej. To im będzie towarzyszył w Paryżu podczas startu w turnieju indywidualnym. Z Łyczbińską był na igrzyskach w Rio de Janeiro, wcześniej podczas pracy z reprezentacją Egiptu, Kantorski osiągnął życiowy sukces, doprowadzając florecistę Alaaeldina Abouelkassema do srebrnego medalu olimpijskiego w Londynie.

Włodzimierz Węcławek - trener floretu w AZS-ie AWF-ie Poznań, klubowy szkoleniowiec Martyny Jelińskiej, Martyny Synoradzkiej i Adriana Wojtkowiaka. Jelińska i Wojtkowiak wystartują w Paryżu w turnieju indywidualnym i wtedy będzie przy nich Włodzimierz Węcławek. Doświadczenie olimpijskie też już posiada, w Tokio był z Martyną Jelińską. 

Siatkówka

Nicola Vettori - włoski szkoleniowiec, od wielu lat mieszkający w Poznaniu, w którym przez kilka sezonów pracował w Energetyku Poznań. Najpierw z drużynami młodzieżowymi, następnie z zespołem seniorskim. W między czasie prowadził też drużynę siatkarek w Murowanej Goślinie. Od 2022 roku jest asystentem trenera Stefano Lavariniego w reprezentacji Polski siatkarek, która zakwalifikowała się do turnieju olimpijskiego w Paryżu. W ostatnich sezonach więcej czasu spędza w Opolu, niż w Poznaniu, ponieważ jest klubowym trenerem Uni Opole.    

Wspinaczka sportowa

Rodowity poznaniak Piotr Maruszewski też jedzie na igrzyska olimpoijskie. Były szkoleniowiec m.in. płotkarki Karoliny Konieczek i sprintera Łukasza Żaka pracuje obecnie w Lublinie, od dwóch lat jest w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski we wspinaczce sportowej. Z Aleksandrą Mirosław i Aleksandrą Kałucką prowadzi treningi szybkości. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama