reklama

Umowa podpisana, za kilka dni tej pływalni już nie będzie. Kiedy i jaka będzie nowa? GALERIA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Umowa podpisana, za kilka dni tej pływalni już nie będzie. Kiedy i jaka będzie nowa? GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Pozostałe Za kilka dni budynek starej pływalni przy ulicy Taborowej w Poznaniu zacznie znikać. Rozpoczęcie rozbiórki będzie możliwe na mocy podpisanej dzisiaj umowy między Spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie a wykonawcą, który wybuduje w tym miejscu nową, krytą pływalnię.
reklama

Poprzednia pływalnia, z połowy lat 70. XX wieku, została zakwalifikowana do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku wykazano znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Na zdobycie środków i podpisanie umowy na nową pływalnię trzeba było czekać aż pięć lat. Mieszkańcy Grunwaldu oraz Łazarza i Jeżyc wreszcie doczekają się w swoim fyrtlu nowoczesnej pływalni.  

Do prztergu stanęło aż osiem firm, które za wykonanie całego "zadania" oczekiwały od 36 do 54 milionów złotych. Większość z ofert znacznie przekraczała zakładany budżet Miasta Poznań, czyli  43 miliony (część z tych środków to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”).

Dwa obiekty zamiast jednego

W budynku przy ulicy Taborowej mieścił się nie tylko kryty basen Olimpii, ale także sala do sportów walki. Od ośmiu lat była ona siedzibą Akademii Judo. Żeby zacząć rozbiórkę starego obiektu konieczne było więc nie tylko znalezienie środków finansowych na ten cel, ale także znalezienie nowego lokum dla Akademii. Judocy będą mieli swój "nowy dom". Z myślą o nich powstanie bowiem zupełnie nowa hala przy Zespole Szkół nr 8 przy ulicy Jarochowskiego. Do tego czasu Akademia będzie stacjonowała na MTP. O przeprowadzce można przeczytać tutaj Wyprowadzka Akademii Judo

Stary budynek przy ulicy Taborowej zostanie wyburzony, w zamian powstaną więc dwa obiektu: nowa pływalnia oraz wspomniana hala do sportów walki.

W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy wykonawcy plac budowy, więc prace w terenie rozpoczną się w tym miesiącu. W pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka starej, zamkniętej przed laty pływalni Olimpia i hali sztuk walki. W ich miejscu powstanie nowy obiekt z dwoma basenami, saunami i niezbędnym zapleczem. Podobne pływalnie powstały już na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa

– mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowa Taborowa

Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W nowym budynku zaprojektowano basen o wymiarach 25/16 metrów. Jednocześnie będzie mogło z niego korzystać do 96 osób. Będzie także drugi, mniejszy basen, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9, mieszczący jednocześnie do 30 osób. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W obiekcie powstaną także: basen z hydromasażem, strefa saun, pomieszczenia do odnowy biologicznej, kilka pomieszczeń biurowych dla administracji, trenerów oraz służb medycznych. Ale będą także salka do rehabilitacji i fitnessu oraz mała kawiarnia. Użytkownicy będą mogli korzystać oczywiście z przebieralni, natrysków i sanitariatów.

Mały parking

W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki oraz 26 miejsc parkingowych. Patrząc na liczbę osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z obiektu, to trochę tych miejsc może brakować. Wynika to jednak z małej przestrzeni w sąsiedztwie. Tuż obok jest park, nie można więc parkingu rozbuować kosztem zieleni. Nasadzona zostanie natomiast nowa zieleń: graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.

Kiedy otwarcie?

Oddanie do użytku nowego obiektu, czyli zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zaplanowano na pierwszy kwartał 2026 roku. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama