Poprzednia pływalnia, z połowy lat 70. XX wieku, została zakwalifikowana do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku wykazano znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Na zdobycie środków i podpisanie umowy na nową pływalnię trzeba było czekać aż pięć lat. Mieszkańcy Grunwaldu oraz Łazarza i Jeżyc wreszcie doczekają się w swoim fyrtlu nowoczesnej pływalni.
Do prztergu stanęło aż osiem firm, które za wykonanie całego "zadania" oczekiwały od 36 do 54 milionów złotych. Większość z ofert znacznie przekraczała zakładany budżet Miasta Poznań, czyli 43 miliony (część z tych środków to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”).
Dwa obiekty zamiast jednego
Stary budynek przy ulicy Taborowej zostanie wyburzony, w zamian powstaną więc dwa obiektu: nowa pływalnia oraz wspomniana hala do sportów walki.
W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy wykonawcy plac budowy, więc prace w terenie rozpoczną się w tym miesiącu. W pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka starej, zamkniętej przed laty pływalni Olimpia i hali sztuk walki. W ich miejscu powstanie nowy obiekt z dwoma basenami, saunami i niezbędnym zapleczem. Podobne pływalnie powstały już na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa
– mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Nowa Taborowa
Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W nowym budynku zaprojektowano basen o wymiarach 25/16 metrów. Jednocześnie będzie mogło z niego korzystać do 96 osób. Będzie także drugi, mniejszy basen, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9, mieszczący jednocześnie do 30 osób. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.W obiekcie powstaną także: basen z hydromasażem, strefa saun, pomieszczenia do odnowy biologicznej, kilka pomieszczeń biurowych dla administracji, trenerów oraz służb medycznych. Ale będą także salka do rehabilitacji i fitnessu oraz mała kawiarnia. Użytkownicy będą mogli korzystać oczywiście z przebieralni, natrysków i sanitariatów.
Mały parking
W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki oraz 26 miejsc parkingowych. Patrząc na liczbę osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z obiektu, to trochę tych miejsc może brakować. Wynika to jednak z małej przestrzeni w sąsiedztwie. Tuż obok jest park, nie można więc parkingu rozbuować kosztem zieleni. Nasadzona zostanie natomiast nowa zieleń: graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.
Kiedy otwarcie?
Oddanie do użytku nowego obiektu, czyli zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zaplanowano na pierwszy kwartał 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.