Julia Nowak na podium Mistrzostw Europy U-21. Pierwszy taki medal

Autor: | Zdjęcie: Julia Nowak FB

Julia Nowak na podium Mistrzostw Europy U-21. Pierwszy taki medal - Zdjęcie główne

foto Julia Nowak FB

Taekwondo olimpijskie Julia Nowak wywalczyła brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21 w Taekwondo Olimpijskim, które trwają w Bukareszcie. Dla zawodniczki klubu Szakal Team Poznań, która jest jeszcze juniorką (ma 16 lat), to pierwsze podium w tej starszej kategorii wiekowej.

Do Bukaresztu Julia Nowak pojechała podbudowana triumfem w zawodach Pucharu Polski Juniorów w Toruniu, które poprzedziło zgrupowanie w Belgradzie. Poznanianka to dwukrotna mistrzyni Europy, ale w kategorii kadetek. W turnieju tej rangi młodzieżowców do lat 21 debiutowała.

Jadę tam po dobrą naukę i doświadczenie. Jeżeli zdobyłam imienną kwalifikację, to bardzo chcę z tego skorzystać
- mówiła przed wyjazdem Julia Nowak, która kwalilifikację na ME U-21 uzyskała podczas Klubowych Mistrzostw Europy.

W mistrzostwach Europy U-21 do rywalizacji w kategorii do 67 kilogramów przystąpiło 28 zawodniczek. W pierwszej rundzie Julia Nowak pokonała 2:0 Portugalkę Mafaldę Coelho. Kolejna rywalka, Styliani Marentaki okazała się bardziej wymagająca, bo poznanianka zwyciężyła z Greczynką 2:1. W ćwierćfinale, taekwondzistka Szakala Team znów walczyła bardzo równo i konsekwentnie, dzięki czemu wyeliminowała Turczynkę Dilarę Sirin, wygrywając w dwóch partiach.

W półfinale podopieczna trenera Andrzeja Bartosiewicza zmierzyła się z  Amy Mink. Dwudziestoletnia Holenderka była faworytką. W tym roku dwukrtonie już stanęła na podium zawodów seniorskich.W  Istanbule była trzecia w zawodach WT Presidents Cup Europe, a w Sofia Open zdobyła srebrny medal. Julia Nowak walczyła z nią jednak bardzo dobrze i uległa po zaciętym pojedynku 1:2, zdobywając brązowy medal.

Pojechałam na Mistrzostwa Europy U 21 bez oczekiwań, chciałam dobrze się bawić. Mam 16 lat i zdobyłam brązowy medal na tak dużej imprezie.W zasadzie pierwszy raz startowałam na seniorskiej międzynarodowej imprezie. Do finału brakło naprawdę niewiele, możliwe, że zabrakło doświadczenia. Miałam bardzo mało czasu pomiędzy walkami, czułam ogromne zmęczenie, dosłownie dwie walki i walka o finał, z tak doświadczoną przeciwniczką. Stoczyłam cztery walki na bardzo wysokim poziomie
- skomentowałą swój sukces Julia Nowak.

Nasza taekwondzistka zaznaczyła też, że mistrzostwa Europy U-21 nie były jej głównym startem w tym sezonie.

Dzień wcześniej, piąte miejsce w kategorii do 73 kilogramów zajęła Weronika Przybysz z AZS-u AWF-u Poznań. Trzecia z poznanianek, które startują w Bukareszcie, Anita Kamińska (także AZS AWF) do rywalizacji przystąpi w niedzielę.