Autor: | Zdjęcie: Polski Związek Pływacki/Rafał Oleksiewicz

Dowgiert i Majchrzak z medalami GP Pucharu Polski. Teraz odliczanie do MP w Poznaniu - Zdjęcie główne

foto Polski Związek Pływacki/Rafał Oleksiewicz

Pływanie Anna Dowgiert i Kacper Majchrzak sprawdzali formę podczas zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski. Pływacy Warty Poznań zdominowali sprinty w stylu dowolnym. Anna wywalczyła dwa złote i jeden srebrny medal, Kacper dwa złote i brązowy. W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski obydwoje zajęli czwarte miejsca.

Zawody Arena Grand Prix Puchar Polski w Lublinie były nie tylko ostatnim sprawdzianem przed zimowymi mistrzostwami Polski, które w trzeci weekend listopada odbęda się w Poznaniu w Termach Maltańskich, ale także kolejną szansą na zdobycie minimum na igrzyska olimpijski i mistrzostwa świata w Katarze. W Lublinie udało się to jedynie (na MŚ) Laurze Bernat na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym.

Kacper Majchrzak specjalizujący się w stylu dowolnym, trzykrotnie stanął na podium. Na dystansie 100 metrów był najszybszy. Wygrał czasem 49.40, wyprzedzając Dominika Dudysa (49.71) i Mateusza Chowańca (49.80). Podobnie było na 200 metrów. Zawodnik Warty Poznań zwyciężył, chociaż był to jego pierwszy start na tym dystansie od czasu igrzysk olimpijskich w  Tokio.

Na 200 metrów popłynąłem tylko treningowo. Nastawiam się głównie na 100 metrów, dlatego bardzo się cieszę i z wygranej i z czasu. To zdecydowanie mój najbardziej wartościowy wynik osiągnięty w Lublinie, chociaż na 50 metrów złamałem 23 sekundy, więc też z tego jestem bardzo zadowolony

- powiedział Kacper Majchrzak.

Złamanie 23 sekund na 50 metrów stylem dowolnym (22.89) także dało Majchrzakowi miejsce na podium. Szybsi byli Paweł Juraszek i Mateusz Chowaniec. Zdaniem zawodnika Warty, osiągane wyniki to dobry prognostyk przed mistrzostwami Polski.

Podczas mistrzostw w Poznaniu nie popłynę na 200 metrów, skupiam się na setce, bo walczę o kwalifikację do sztafety. Muszę być w czołowej czwórce. Jeśli chodzi o minimum na 100 metrów to wynosi ono 48.50, a ja w Lublinie popłynąłem 49.40, więc trzeba jeszcze trochę urwać

- przyznaje trzykrotny olimpijczyk z Poznania.

Do mistrzostw Polski będzie przygotowywał się w Bydgoszczy, ponieważ w Termach nie ma dostępu do 50-metrowego basenu. I dotyczy to także Anny Dowgiert, która też w Lublinie startowała udanie. Triumfowała na 50 metrów stylem dowolnym  (czas 25.37), a na 100 metrów była druga (57.53) przegrywając jedynie z Zuzanną Famulak (56.11). Złoty medal Doogiert wywalczyła także na 50 metrów stylem motylkowym. Wygrała czasem 26.47, a 27 sekund złamały także Paulina Peda i Wiktoria Piotrowska.

Na punktowanych miejscach przypływali także dwaj inni pływacy Warty, Albert i Gutstaw Warzocha. Albert był szósty na 200 metrów motylkiem oraz ósmy na 100 metrów motylkiem, z kolei Gustaw zajął ósmą lokatę w rywalizacji na 200 metrów stylem klasycznym.

Przed polskimi pływakami teraz ostatni etap przygotowań do Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, które w dniach 23-26 listopada odbędą się w Termach Maltańskich w Poznaniu.