Europejski Festiwal Szermierki. Sześć medali dla Poznania

Opublikowano:
Autor:

Europejski Festiwal Szermierki. Sześć medali dla Poznania - Zdjęcie główne
9

Szermierka Niemal 450 młodych florecistów i florecistek z 13 państw przyjechało do Poznania, by rywalizować w Europejskim Festiwalu Szermierki. 17. edycja tych zawodów była Memoriałem Fechmistrza Jana Nowaka i turniejem im. Mateusza Witkowskiego. Bardzo dobrze spisała się młodzież z poznańskich klubów, która sześciokrotnie stanęła na podium. cztery medale wywalczyli reprezentanci Warty Muszkieterów, dwa - AZS-u AWF-u.

Z jednej strony Europejski Festiwal Szermierki jest doskonałym "poligonem" doświadczalnym dla polskich młodych florecistek i florecistów, z drugiej jest przede wszystkim marką znaną nie tylko w Europie. każdego roku do poznania przyjeżdżają liczne reprezentacje, bo wiedzą, że poziom zawodów jest wysoki, a organizacja bardzo dobra. Nie inaczej, w hali UAM Poznań było w tym roku.

Pamiętam, gdy sama jeszcze byłam zawodniczką. Przyjeżdżaliśmy tutaj co roku. To są świetnie zawody, jest dużo zagranicznych rywalek, dlatego teraz, chociaż jestem już trenerką, to też przyjeżdżam ze swoimi zawodniczkami. Traktujemy ten start bardzo poważnie, bo wiemy jaki tu jest poziom

- przyznała Kitti Bitterova ze Słowacji.

Swoje niedawne starty w Festiwalu pamięta też Katarzyna Matysiak, trenerka Warty Muszkieterów Poznań:

Turniej był i wciąż jest doskonałą okazją do sprawdzenia się na tle zagranicznych rywalek i rywali. W tym roku mamy aż 12 zagranicznych ekip, m.in. z Łotwy, Szwecji, Niemiec, Turcji, czy Irlandii.
W tym międzynarodowym towarzystwie dobrze poradzili sobie floreciści z poznańskich klubów. Najlepszy wynik uzyskał Maciej Mazur z Warty Muszkieterów, który w najstarszej kategorii wiekowej (do lat 16) wywalczył srebrny medal. Przegrał dopiero na planszy finałowej z Ukraińcem Andrijem Simonovem (9:15). Jego klubowa koleżanka, także startująca w U-16 Danuta Tym także zakończyła zmagania z medalem. Brązowym. W półfinale pechowo, bo jednym trafieniem (12:13) uległa  Teresie Moś z Bydgoszczy. Danuta Tym już drugi rok z rzędu stanęła na podium w tym Festiwalu.

W młodszych kategoriach wiekowych medale (brązowe) dla Poznania zdobyły dziewczyny. W U-14 Mira Woźniak, w U012 Blanka Hudziak (obie AZS AWF), a w U-10 Antonina Wójcik i Gabriela Łapawa z Warty Muszkieterów.

Zawody były kolejnym hołdem złożonym tragicznie zmarłemu pomysłodawcy Festiwalu, Mateuszowi Witkowskiemu.