Polki na podium Pucharu Europy. W Poznaniu walczyły reprezentantki 25 państw

Autor: | Zdjęcie: Fb Sławomir Mocek

Polki na podium Pucharu Europy. W Poznaniu walczyły reprezentantki 25 państw - Zdjęcie główne

foto Fb Sławomir Mocek

Szermierka 210 florecistek z 25 państw, dobry w wykonaniu Polek turniej indywidualny, bardzo dobry drużynowy – tak było w hali UAM w Pucharze Europy Juniorek Młodszych. Wysoki poziom i pozycję w tej kategorii wiekowej potwierdziła nasza drużyna, która wywalczyła srebrny medal. W jej składzie jest reprezentantka Warty Muszkieterów Poznań, Michalina Bartol.

Puchar Europy w Poznaniu od lat ma formułę otwartą, dlatego na planszach w hali UAM walczyły florecistki nie tylko ze Starego Kontynentu, ale także z tak odelgłych krajów, jak: Korea, Japonia, Australia, czy USA. Dla krajowych zawodniczek to doskonała okazja, by zmierzyć się z równieśniczkami z różnych stron świata.

Taki był nasz cel. Kiedy 15 lat temu podjęliśmy się organizacji tych zawodów po raz pierwszy, to chcieliśmy przez to stworzyć możliwość międzynarodowej rywalizacji dla naszych krajowych, ale i klubowych florecistek

- przyznaje Łukasz Witkowski z Warty Muszkieterów Poznań, organizator Pucharu Europy.

Zdecydowanymi faworytkami zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej były Amerykanki, które dominują w tej kategorii wiekowej.

Na zawodach Pucharu Świata w Norymberdze Amerykanki zajęły pierwszych 15 miejsc, a szesnasta była nasza Natasza Kuś. To pokazuje ich siłę, ale my też jesteśmy mocni. Jako drużyna liderujemy w rankingu Pucharu Europy i naszym celem jest to miejsce utrzymać

- mówił Sławomir Mocek, trener kadry narodowej kadetek we florecie.

I jakby na potwierdzenie tych słów, w turnieju indywidualnym trzy pierwsze miejsca zajęły florecistki z USA, triumfowała Lavender Lee. Najlepsze z Polek, Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki) i Natasza Kuś (D'Artagnan Ursynów) zajęły wysokie 9. miejsce. Obie wraz z Aleksandrą Nowakowską i Michaliną Bartol wywalczyły srebrny medal w turnieju drużynowym. W finale, co było do przewidzenia, Polki spotkały się z Amerykankami ulegając im 27:45.

W turnieju indywidualnym, w którym wystartowało 210 florecistek, w czołowej "64" uplasowały się trzy zawodniczki poznańskich klubów: Michalina Bartol (30., Warta Muszkieterowie), Zuzanna Wojewódzka (46., AZS AWF) i Danuta Tym (52. Warta Muszkieterowie).