Katarzyna Piter wygrała turniej WTA. 13 lat czekała na taki sukces

Autor: | Zdjęcie: Bulgarian GP

Katarzyna Piter wygrała turniej WTA. 13 lat czekała na taki sukces - Zdjęcie główne

Pierwszy w WTA deblowy triumf Katarzyny Piter od 13 lat | foto Bulgarian GP

TenisPochodząca z Poznania tenisistka Katarzyna Piter w parze z Węgierką Fanny Stollar odniosła zwycięstwo w deblowym turnieju kobiecym rangi WTA 250 rozgrywanym w Budapeszcie. Zacięty finałowy pojedynek z parą Amerykańsko-Czeską, który rozstrzygnął się w super tie-break'u, zakończył się wynikiem 6:2, 4:6, 10-4. Polka, ostatni raz po trofeum w tourze WTA sięgnęła 13 lat temu.

Dla 32-letniej tenisistki z Poznania to pierwszy triumf w turnieju od 2013 roku, kiedy zwyciężyła w Palermo w parze z Francuzką, Kristiną Mladenović. Występ Piter, będącej przed turniejem na 118. miejscu w rankingu gry podwójnej WTA, jest tym bardziej imponujący, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w parze z Fanny Stollar (288. miejsce w rankingu WTA) zagrała po raz pierwszy w karierze.

Polka i Węgierka stoczyły wyjątkowo zacięty bój z Amerykanką Jessie Aney i Czeszką Anną Siskovą (odpowiednio miejsca 138. i 123. w rankingu WTA). Pierwszy set z wynikiem 6:2 padł łupem pary Piter/Stollar, która mimo dwóch podwójnych błędów serwisowych wykorzystała lepszą skuteczność by dowieźć do końca kluczowe wymiany, udanie przełamując i oddając przeciwniczkom tylko dwa gemy.

W drugim secie odpowiedziała Amerykanka z Czeszką. Para Aney/Siskova tym razem przekuła przewagę własnego serwisu na zdobycz punktową, doprowadzając do jednego przełamania, zamykając seta wynikiem 6:4 na swoją korzyść, mimo wyrównanej gry po obu stronach kortu.

Zamykający spotkanie super tie-break (gra do 10 punktów i minimum 2 pkt. przewagi) okazał się dla Katarzyny Piter i Fanny Stollar już tylko formalnością. Znakomity serwis i skuteczność w wykańczaniu akcji, przy błędach rywalek, dał łatwą wygraną 10-2, pieczętując finalny triumf Polki i Węgierki, które od początku turnieju cieszyły się gorącym wsparciem węgierskiej publiczności.

Turniejowe zwycięstwo pozwoli Poznaniance, grającej na wcześniejszym etapie kariery w klubie WKS Grunwald Poznań, na dostanie się do czołowej setki rankingu gry podwójnej WTA. Piter, która na drugie w karierze zwycięstwo w turnieju WTA czekała 3662 dni, sięgnęła po deblowy tytuł w Budapeszcie równo rok po zeszłorocznej, finałowej porażce w tym samym miejscu – Polka rok temu w parze z Belgijką Kimberley Zimmermann przegrała w finale z Gruzinkami Gorgodze/Kalashnikova. W następnym tygodniu, Piter wystąpi w turnieju WTA gry podwójnej w Warszawie. Jej partnerką będzie inna zawodniczka z Polski, Weronika Falkowska.