Tenisowy turniej olimpijski rozegrany zostanie w dniach 27 lipca - 4 sierpnia na kortach Rolanda Garrosa. Kwalifikacje olimpijskie dla tenisistek i tenisistów będą bazowały na najnowszych rankingach WTA i ATP, które zostały opublkowane zaraz po wielkoszlemowym French Open, czyli dzisiaj rano. Pewnych startu w Paryżu w turniejach singlowych może być czworo reprezentantów Polski:
- Iga Świątek (1. WTA)
- Hubert Hurkacz (8. ATP)
- Magda Linette (44. WTA)
- Magdalena Fręch (52. WTA)
Ale to nie jedyny warunek, który zawodnicy muszą spełnić. Oczywistym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego obywatelstwa, czy zakwalifikowanie do reprezentacji olimpijskiej przez właściwy dla zawodniczki czy zawodnika narodowy komitet olimpijski. Ważne są także: w przypadku tenisistek konieczność występu w latach międzyolimpijskich w przynajmniej dwóch spotkaniach Billie Jean King Cup, zaś w przypadku mężczyzn Pucharu Davisa, przy czym co najmniej jeden z nich musi mieć miejsce w bieżącym roku 2023 lub przyszłym 2024.
Mogę potwierdzić, że pięcioro wymienionych tenisistów spełniło wymóg dotyczący gry w meczach reprezentacji Polski, co oznacza, że spełnia wszystkie kryteria niezbędne do otrzymania imiennej kwalifikacji olimpijskiej
- mówi nam Tomasz Dobiecki, rzecznik prasowy Polskiego Związku Tenisowego.
Potwierdza jednak, że ogłoszenie zawodników, którzy znajdą się w olimpijskich drabinkach singlowych, deblowych i mikstach nastąpi na początku lipca.
W grze pojedynczej kobiet i mężczyzn zagra po 64 uczestników. 56 tenisistek i tenisistów z rankingu WTA i ATP, przy czym pamiętać należy, że każdy kraj może być reprezentowany maksymalnie przez cztery tenisistki i tyle samo tenisistów. Pozostałe miejsca zostaną obsadzone przez ITF (jest wiele wytycznych, jak choćby przynajmniej po jednym reprezentancie gospodarza igrzysk, czy miejsca dla tenisistów z każdego z sześciu regionów ITF).
ITF ogłosiła własnie, że w turnieju singlistów zagrają Czarnogórzanka Danka Kovinić i Libańczyk Benjamin Hassan. Przyznano im tzw. miejsca uniwersalne. Hassan będzie pierwszym tenisistą z Libanu, który zagra w igrzyskach olimpijskich, natomiast Kovinic debiutowała już w Rio de Janeiro w 2016 roku.
Miejsca uniwersalne przyznawane są narodom, które są niedostatecznie reprezentowane na igrzyskach olimpijskich
- czytamy wkomunikacie ITF.
Linette nie tylko w singlu?
Magda Linette z AZS-u Poznań jest pewna startu w turnieju singlowym, ale nie jest wcale wykluczone, że zagra także w grze podwójnej. Aktualnie poznanianka w rankingu deblowym zajmuje wysokie 49. miejsce. Z kolei 80. jest Katarzyna Kawa. Jeśli ich wspólny ranking zmieści się w tzw. "cut-offie", a zawodniczki wyraziłyby chęć wspólnego startu, to jest to całkiem możliwe.Co więcej, szansa może pojawić się także w mikście z Janem Zielińskim. Polskim mikstem numerem jeden ma być para Iga Świątek/Hubert Hurkacz, ale gdyby Linette/Zieliński byli na liście zgłoszonych, to przy odrobinie szczęścia (np. w momencie wycofania się którejś z par europejskich) mogą w turnieju olimpijskim zagrać, nawet jako drugi polski duet (można zgłosić tylko jeden, ale w przypadku rezygnacji nie wyklucza się odstęostwa od tego punktu).
W grze podwójnej w Paryżu zagrają po 32 pary deblowe oraz 16 par mieszanych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.