Więcej pytań niż odpowiedzi?
Temat zamknięcia parkingów przy stadionie miejskim nie jest poznaniakom obcy od dłuższego czasu. Pierwsze poważne pogłoski pojawiły się już w 2022 roku. To właśnie wtedy w nowym planie zagospodarowania przewidziano transformację parkingów w boiska sportowe.W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu przy Bułgarskiej 17 znajdują się dwa parkingi, które na co dzień zarządzane są przez międzynarodową firmę APCOA. Jeden z nich może pomieścić 200 aut, drugi – 800. Miejsc zwykle nie brakuje, a przyjeżdżający na mecz kibice często i tak wybierają parkowanie wzdłuż pobliskich ulic i osiedli.
Zrównanie parkingów z ziemią budzi jednak pewne zastrzeżenia, a co za tym idzie pojawia się potrzeba stworzenia alternatywy lub nowego rozwiązania komunikacyjnego. Choć w dni meczowe komunikacja miejska kursuje częściej, to dotarcie na stadion dla wielu jest problematyczne. Alternatywą mogłoby być stworzenie parkingów oddalonych od stadionu, lecz wówczas również mówimy o powstaniu nowej bariery. Proponowane miejsca to okolice portu lotniczego Poznań-Ławica. Padały także propozycje związane z wykorzystaniem parkingu centrum handlowego King Cross Marcelin czy też zagospodarowanie podziemnej części Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wówczas była to jednak tylko pieśń przyszłości.
Dwóch operatorów to już przeszłość
Gdy sprawa parkingów dopiero pojawiała się na wokandzie, to sytuacja stadionu przy Bułgarskiej była zupełnie inna. W grudniu, na krótko przed świętami Bożego Narodzenia, Lech Poznań dopiął swego i przejął 100% udziałów w spółce-operatorze poznańskiego Enea Stadionu.Początkowo stadionem zarządzało dwóch operatorów – Lech Poznań i spółka Marcelin Management, które działały ze sobą na zasadzie wzajemnego partnerstwa. W ramach umowy z miastem do zadań dzierżawcy obiektu należy prowadzenie działalności gastronomicznej czy rozrywkowej, a także utrzymanie obiektu w nienagannym stanie. Za możliwość prowadzenia działalności operator wnosi opłaty na rzecz miasta. Pierwotnie umowę podpisano na 20 lat, a więc do 2031 roku. Po dwóch latach zmieniono warunki, urealniając je na potrzeby klubu.
W grudniu obowiązujące zapisy ponownie zmieniono, lecz tym razem nałożono na Lecha Poznań większą odpowiedzialność, o co postulować miał sam klub. Było to związane m.in. z problemami drugiego podmiotu i jego sprzedażą. Zarządzanie stadionem przez kluby w Polsce to rzadkość. Generuje to bowiem nowe koszta, potrzeby, a takżę konieczność wyspecjalizowania się w wielu dziedzinach. Takich drużyn piłkarskich jest niewiele, a poza Lechem są to Pogoń Szczecin i Legia Warszawa.
Decyzja w rękach do klubu?
Przejęcie operatora stadionu to duża szansa dla poznańskiego klubu. Chodzi bowiem o rozwój infrastruktury. Wcześniej skupiono się na budowie nowoczesnego ośrodka we Wronkach oraz boisk w Popowie, a teraz przyszedł czas na Bułgarską. Za stadionem mają powstać cztery boiska treningowe oraz ogólnodostępne boisko dla mieszkańców miasta. Obiekty mają służyć młodym adeptom Lech Future, a także żeńskiej drużynie Lecha. Dotychczas miejsca dla Lechitek brakowało, a drużyna swoje mecze rozgrywała na terenie kompleksu UAM przy ul. Zaganikowej. Podopieczne trener Alicji Zając znów stają przed szansą na awans do kobiecej ekstraklasy, a mecze rozgrywane w okolicy stadionu miejskiego z pewnością przełożyłby się na wzrost zainteresowania kobiecą piłką. Wobec planów przebudowy niewiele do powiedzenia ma zarówno miasto – o ile warunki umowy nie są naruszane, jak i zarządca parkingów.
- APCOA zarządza parkingiem na zlecenie Enea Stadion i dostosujemy się do wytycznych naszego klienta. We wszelkich sprawach prosimy o kontakt z osobami reprezentującymi Enea Stadion – możemy przeczytać w oficjalnym stanowisku firmy zarządzającej parkingami.
Zamknięcie parkingu nie jest kwestią tygodnia, czy dwóch. Powiększenie kompleksu i budowa nowego zaplecza treningowego zajmie trochę czasu. Najpewniej zgodnie z wcześniejszymi prognozami będzie to proces długofalowy, a wyłączenie miejsc parkingowych z użytku będzie rozłożone w czasie, zgodnie z postępującymi pracami. Pytanie pozostaje zatem jedno, czy klub przedstawi alternatywę w związku ze zmianami w infrastrukturze i powstałymi ograniczeniami dla kibiców, zwłaszcz tych spoza miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.