Reklama lokalna
reklama

Udany początek i medalowe szanse poznańskich osad w Akademickich Mistrzostwach Świata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pasja AZS/Łukasz Szeląg

Udany początek i medalowe szanse poznańskich osad w Akademickich Mistrzostwach Świata - Zdjęcie główne

foto Pasja AZS/Łukasz Szeląg

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WioślarstwoChociaż rok akademicki dobiegł końca, to zmagania studentów-sportowców dopiero nabierają tempa. W Rotterdamie rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Świata w wioślarstwie. O medale walczy 27-osobowa reprezentacja Polski, w tym siedmioro przedstawicieli poznańskich klubów i uczelni wyższych.
reklama

Po kilku latach przerwy rywalizacja w wioślarstwie wróciła do Europy. W przeszłości zawody dwa razy rozgrywane były w Poznaniu, ale w ostatnich latach gospodarzem był miasta chińskie. W 2018 roku czempionat odbył się w Szanghaju, a pięć lat później w Chengdu, gdzie odbywała się Letnia Uniwersjada. Biało-czerwoni wywalczyli wówczas pięć medali. 

Siódemka z Poznania

W rozpoczętych dzisiaj Akademickich Mistrzostwach Świata w Rotterdamie biorą udział osady z 26 państw, w tym z: Australii, Niemiec, Włoch, RPA, Kanady, USA, czy Holandii. Reprezentacja Polski pojechała w bardzo silnym składzie, wielu zawodników to członkowie seniorskiej reprezentacji Polski. W tym gronie jest siedmioro przedstawicieli poznańskich klubów:

reklama

  • Barbara Jęchorek (Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego/Posnania Poznań)
  • Jessika Sobocińska (Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego/Posnania Poznań)
  • Emilian Jackowiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu/Posnania Poznań)
  • Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu/AZS UMP Poznań)
  • Cezary Litka (WSG Bydgoszczy/Posnania Poznań)
  • Szymon Tomiak (Politechnika Poznańska/Posnania Poznań)
  • Jakub Woźniak (WSG Bydgoszcz/KW 1904 Poznań)
 

Praktycznie w każdej konkurencji, w której bierzemy udział, liczymy na medale. Mamy kilka składów, które są zbliżone do tych, które wezmą udział miesiąc później w młodzieżowych mistrzostwach świata. Mierzymy wysoko w dwójce podwójnej, ale w jedynce mamy Piotra Płomińskiego, który jest mistrzem świata do lat 23. Ten rok jest specyficzny, bo w teorii Akademickie Mistrzostwa Świata stoją nieco niżej w hierarchii od Uniwersjady, ale poziom zawodów może być nawet wyższy niż w Chengdu. Wszystko przez igrzyska, bo będą zawodnicy, którzy nie dostali się swoich krajach do reprezentacji jadącej do Paryża. Reprezentanci takich krajów jak Niemcy czy Włochy nawet jak przegrali walkę o skład olimpijski, to mogą prezentować wysoki poziom

reklama

– powiedział w rozmowie z przedstawicielami AZS-u Rafał Dziekoński, jeden z trenerów Akademickiej Reprezentacji Polski.

Z zawodników, którzy stawali na najwyższym stopniu podium w Chinach przed rokiem, startują m.in. Jakub Woźniak ze składu złotej czwórki mieszanej (tym razem w dwójce podwójnej), czy zwycięzcy w dwójce podwójnej Krzysztof Kasparek i Bartosz Bartkowski, którzy tym razem zmienili zwycięski skład i każdy z nich popłynie w innej konkurencji. 

Faktycznie to będzie mój debiut w konkurencji 4xMix, a właściwie debiut całej osady. Jesteśmy nowym, młodym składem nastawionym na wspólny cel, czyli zwycięstwo. Znamy już część naszych przeciwników. Będą to m.in. reprezentanci: Włoch, Niemiec czy Republiki Południowej Afryki. Ciężko w tym momencie określić faworytów

reklama

- ocenił przed startem Krzysztof Kasparek z Poznania.

Udane eliminacje

Warunki były na tyle trudne, że niektórym z Polaków pokrzyżowały plany, ale nie zabrakło też osad, które pewnie awansowały do finałów swoich konkurencji i powalczą o medale. w tym gronie był wspomniany Mix z Krzysztofem Kasparkiem i Cezarym Litką z Posnanii w składzie. Płynąc w czwórce mieszanej z Gabrielą Stefaniak i Rozalią Linowską wygrali bieg o rozstawienie. 

Płynęło się dobrze, chociaż warunki były naprawdę trudne. Mam nadzieję, że w sobotę w finale zaprezentujemy się równie dobrze. Chcemy wygrać i to jest nasz cel

– przyznał Cezary Litka w rozmowie z Pasją AZS. 

Bezpośrednie awanse do finału A uzyskały również dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Jessika Sobocińska, Zuzanna Jasińska), dwójka podwójna mężczyzn (Jakub Woźniak i Konrad Domański), dwójka podwójna kobiet (Barbara Jęchorek, Anna Khiblenko) oraz czwórka bez sternika mężczyzn (Bartłomiej Sopoński, Oskar Streich, Bartosz Bartkowski, Emilian Jackowiak).

W repasażach z kolei swoją szansę dostaną jeszcze Szymon Tomiak i Tomasz Lewicki (dwójka bez sternika).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama