reklama

PSŻ szantażuje Miasto. Albo oświetlenie, albo koniec żużla w Poznaniu. Prezydent odpowiedział

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: POSiR

PSŻ szantażuje Miasto. Albo oświetlenie, albo koniec żużla w Poznaniu. Prezydent odpowiedział - Zdjęcie główne

Trwa spór między PSŻ Poznań a Miastem Poznań | foto POSiR

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Żużel Takiej postawy władz PSŻ-u Poznań mało kto się spodziewał. Chociaż rozmowy w sprawie budowy oświetlenia na stadionie miejskim na Golęcinie trwają już od poprzedniego sezonu, to nastąpił nagły zwrot akcji. Zarząd PSŻ-u w specjalnym oświadczeniu postawił warunek, grożąc podaniem się do dymisji i rezygnacją z prowadzenia klubu. Prezydent Jacek Jaśkowiak przypomina, że o braku w budżecie 8 milionów złotych na budowę oświetlenia, klub wiedział od dawna. W tle sprawy jest wątek polityczny.
reklama

PSŻ Poznań po awansie do 1. ligi żużlowej zapewniał o dobrych relacjach z władzami Miasta. Trudno się dziwić. Gdyby nie pomoc z miejskiego budżetu, nie byłby w stanie wystartować w pierwszej lidze. Najpierw otrzymał 600 tysięcy złotych dotacji finansowej, a następnie, ze środków miejskich wymienionio na stadionie bandy oraz zamontowano nowy system odwadniania toru. Były to wymogi licencyjne, bez których PSŻ nie otrzymałby prawa do startu w rozgrywkach. Wymogiem, którego nie spełniono był montaż oświetlenia. Ponieważ jednak władze Poznania rozpoczęły procedurę budowy, w postaci zlecenia zrobienia projektu tej inwestycji (prowadzą to Poznańskie Inwstycje Miejskie), przyznano licencję warunkową.

PSŻ nie spełnił jednak warunku sportowego, czyli nie zdołał utrzymać się na poziomie pierwszej ligi. Dostał jednak do niej zaproszenie (po rezygnacji drużyny z Niemiec). I temat budowy oświetlenia wrócił. To, że nie da się takiej inwestycji zrealizować do kwietnia 2024 roku (czyli do startu nowego sezonu) było wiadomo od dawna. Kto śledził prace Rady Miasta nad budżetem na rok 2024 widział, że takiej inwestycji w budżecie nie ma. Dlatego też stanowisko PSŻ-u jest zadziwiające. Władze klubu twierdzą, że zostały oszukane, bo obiecano im budowę oświetlenia. Po środowym (20 września) spotkaniu w Urzędzie Miasta, wystosowały więc oświadczenie, w którym czytamy m.in. 

W powstałej sytuacji, jako Zarząd klubu, wyrażamy daleko idące ubolewanie i oświadczamy, iż nie widzimy sensu w powstałych okolicznościach na dalsze angażowanie się w popularyzację sportu żużlowego w stolicy Wielkopolski.
Tym samym, jeśli do dnia 15 października bieżącego roku nie otrzymamy od władz miasta jednoznacznego zobowiązania regulującego kwestię sztucznego oświetlenia, obecny zarząd klubu poda się dymisji i tym samym krótka historia odbudowy żużla w Poznaniu dobiegnie końca.
Data 15 października nie jest przypadkowa. Tego dnia odbędą się w Polsce Wybory Parlamentarne. Nie trudno się domyślić, że klub chce to wykorzystać wywierając presję, także przez żużlową społęczność, która na władzach Miasta Poznania nie zostawia "suchej nitki". Nie wspominając o tym, że natychmiast w otoczeniu władz PSŻ-u pojawili się politycy partii rządzącej, obiecując pomoc, zaangażowanie i dając obietnice finansowe bez pokrycia. Kibice zapomnieli jednak, że bez pomocy Miasta, żużla w Poznaniu by nie było. Przypomniał im o tym Prezydent Jacek Jaśkowiak w specjalnym oświadczeniu. Oto jego treść.
Miasto Poznań jest od lat partnerem Poznańskiego Stowarzyszenie Żużla. Od momentu powrotu tej dyscypliny na Golęcin klub mógł liczyć na dotacje wspierające udział zespołu w rozgrywkach ligowych - niezależnie od poziomu rozgrywek - zarówno w drugiej, jak i pierwszej lidze. Władze miasta zawsze traktowały przedstawicieli klubu po partnersku i były gotowe szukać rozwiązań mających na celu zapewnienie klubowi możliwości rozwoju.

Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku doszło do kilku spotkań w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i rekreacji (POSiR), które zarządzają obiektem na Golęcinie. Władze PSŻ Poznań określiły podczas nich priorytety dotyczące przystosowania stadionu do startu w 1. lidze: zakup 270 ton kruszywa i 60 ton glinki (zrealizowano grudzień 2022), zakup band dmuchanych (zrealizowano styczeń 2023), wymiana band stałych (zrealizowano luty 2023), zakup band absorpcyjnych (zrealizowano luty 2023). Miasto przeznaczyło na to łącznie 1,5 mln zł. 

Osobnym tematem było oświetlenie stadionu. Z racji tego, że wymaga on gruntownej modernizacji musi najpierw powstać projekt, który dotyczyć będzie nie tylko rozbudowy oświetlenia, ale też innych kwestii takich jak rozbudowa odwodnienia liniowego, oświetlenia parku maszyn, czy przekształcenia łuku toru żużlowego. 

Zgodnie z szacunkami koszt tej inwestycji może wynieść ok. 7-8 mln zł, a takich środków w miejskim budżecie na 2024 rok nie zaplanowano, o czym klub wie od dłuższego czasu. Ostateczną decyzję o ewentualnym przeznaczeniu pieniędzy na ten cel podejmą radni. Rozumiem irytację kibiców, ale mam też świadomość innych potrzeb, takich jak konieczność zapewnienia dodatkowych miejsc dla dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, budowę ulicy Umultowskiej, czy realizacja drugiego etapu tramwaju na Naramowice. Moim zdaniem, w obecnej sytuacji finansowej miasta, pieniądze należy wydawać nie na fajerwerki, nowe stadiony, oświetlenie, a na projekty społecznie bardziej istotne, których potrzebują mieszkańcy. Są wśród nich także inwestycje w infrastrukturę sportową. Priorytetem jest tutaj budowa pływalni na Taborowej, hali lekkoatletycznej oraz modernizacja hali widowiskowo-sportowej Arena.

Oświadczenie PSŻ jest niespójne i sprzeczne z dotychczasowym kierunkiem rozmów prowadzonych od dłuższego czasu z klubem przez władze Poznania. Miasto od początku informowało, że środków na taki cel nie ma, ale mogłoby, zwiększając dotację, pokryć część kosztów zamontowania mobilnego oświetlenia na stadionie POSiR Golęcin. PSŻ, na dotychczasowych spotkaniach, nie przedstawiło jednak, jakie miałyby być koszty takiego rozwiązania. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama