Po 31 latach impreza rangi światowej na boiskach otwartych powraca do Polski. Gdy w 1993 roku w Poznaniu odbywał się Puchar Interkontynentalny, dopiero pierwsze kroki w reprezentacji seniorskiej stawiał obecny prezes PZHT, Rafał Grotowski, a wśród kibiców na trybunach stadionu Grunwaldu był dzisiejszy trener reprezentacji mężcyzn, Dariusz Rachwalski. Od tamtej pory polski hokej na trawie stracił na znaczeniu - w XXI wieku nie zagraliśmy jeszcze na igrzyskach olimpijskich, a najbliższa okazja nadarzy się dopiero za 4 lata w Los Angeles. Turniej w Gnieźnie będzie dla podopiecznych Dariusza Rachwalskiego swoistym sprawdzianem.
Mamy rok olimpijski i dla każdego sportowca nadrzędnym celem są igrzyska. Żeby marzyć o tym, trzeba robić pewne kroki ku temu. My w 2020 odświeżyliśmy mocno reprezentację, ona jest cały czas mocno budowana i to jest kwestia pewnego procesu. Taki turniej, gra z topowymi nacjami, kilka z nich będzie w świetnej dyspozycji, bo za chwilę czeka je Paryż, to jest dla nas coś niesamowitego i takie sprawdzenie tego, gdzie jesteśmy na ten moment, z czym możemy walczyć, a także jaka jest perspektywa tej drużyny
- powiedział selekcjoner reprezentacji, który po raz ostatni walczył o igrzyska na boisku w 2012 roku. W 2020 roku PZHT powierzyło mu misję powrotu na olimpijskie boiska w Los Angeles, toteż porażka odmłodzonej reprezentacji w kwalifikacjach na paryskie igrzyska nie spowodowała gwałtownych ruchów na stanowisku. Jak jednak zaznaczył trener, turniej w Gnieźnie będzie wydarzeniem wieloaspektowym.
Puchar Narodów z udziałem drużyn z czołowej dwudziestki światowego rankingu, w tym trzech, które półtora miesiąca później zagrają na igrzyskach w Paryżu (Francja, RPA, Nowa Zelandia) będzie też okazją do zwiększenia ekspozycji medialnej hokeja na trawie. Dzięki współpracy PZHT i TVP3 Poznań na antenie regionalnej stacji nadawcy publicznego pokazane będą wszystkie mecze reprezentacji Polski, a także dwa finałowe dni, które rozstrzygną o awansie do FIH Pro League - w najbardziej elitarnych rozgrywkach międzynarodowych laskarzy zagrają tylko triumfatorzy gnieźnieńskego turnieju. Cały turniej, z którego sygnał również wyprodukuje TVP3 Poznań, będzie dostępny na Watch.Hockey - platformie OTT uruchomionej przez FIH w 2020 roku.
Odpowiemy też na to zapotrzebowanie, które jest bardzo istotne, dotyczące hokeja. Będziemy o nim mówić aż do samego turnieju w różnych formach, w ramach budowania atmosfery hokejowego święta. Niezwykle istotne jest, żeby Wielkpolanie, żeby zobaczyli, że duże wydarzenia sportowe dzieją się też poza tymi największymi miastami. To też wielka realizacja z nowoczesnym studiem streamingowym, ale też ludzie - nasza redakcja sportowa doskonale zna tematykę hokeja na trawie. Myślę, że to też miało wpływ, że to właśnie Telewizja Polska zajęła się tematem, na którym dzięki fachowcom się zna
- powiedział w trakcie konferencji prasowej dyrektor TVP3 Poznań, Jan Józefowski zaznaczając, że zajmowanie się dyscyplinami "nie tylko dominującymi na rynku zainteresowań kibiców" jest też ważną rolą mediów publicznych.
Harmonogram spotkań grupowych reprezentacji Polski:
Piątek, 31 maja, 19:00 - Polska - Nowa Zelandia
Sobota, 1 czerwca, 19:00 - 19:00 - Korea Południowa - Polska
Wtorek, 4 czerwca, 18:00 - Polska - RPA
Czwartek, 6 czerwca, 18:00 - Austria - Polska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.