Wystarczy spojrzeć na medal, by wiedzieć do jakiego ważnego wydarzenia nawiązuje. Na krążku złotego koloru znalazło się upamiętnienie 195. rocznicy powstania Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz słowa jej założyciela. Na krawędzi medalu przeczytamy hasło:
Każdy bez różnicy osób.
Są to słowa Edwarda Raczyńskiego, który w statucie założonej przez siebie instytucji zapisał: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać.
Zdaniem Dariusza Łapawy z Wydziału Sportu te słowa mogą być nawiązaniem także do biegu maratońskiego.
Wśród maratończyków też mamy równość szans. Każdy przecież meldując się na linii startu, a potem na linii mety i każdy może wtedy czuć się zwycięzcą. Mało jest takich konkurencji w sporcie, w których samo ukończeniu uznawane jest za wielki wyczyn.
Elita
Do udziału w poznańskim biegu na królewskim dystansie zgłosili się zawodnicy z 33 państw. O medale powalczy tzw. Elita. Wśród pań ciekawie zapowiada się pojedynek czołowej polskiej maratonki Izabeli Paszkiewicz z Argentynką Daianą Ocampo, której życiówka pozwala myśleć o kolejnym rekordzie poznańskiego Maratonu. Wśród mężczyzn po raz drugi w tym roku zawita do Poznania Debebe Teka, zwycięzca tegorocznego 16. PKO Poznań Półmaratonu. Na trasie będzie rywalizował z silną stawką swoich rodaków z Etiopii.Elita 23. Poznań Maratonu:
Kobiety:
- Daiana OCAMPO (ARG) PB: 02:26:24
- Izabela PASZKIEWICZ (POL) PB: 2:27:41
- Celestine TEMKO (KEN) DEBIUT
- Zsófia ERDÉLYI (HUN) PB: 2:35:37
- Katalin KOVÁCS-GARAMI (HUN) PB: 2:40:01
- Katarzyna POBŁOCKA-GŁOGOWSKA (POL) PB: 2:54:58
- Debebe TEKA (ETH) PB: 1:01:37 - Zwycięzca 16. PKO Poznań Półmaratonu
- Asefa MENGISA (ETH) PB: 2:07:47
- Martin MUSAU (UGA) PB: 2:08:42
- Melese KIFLE (ETH) PB: 2:11:07
- Daviti KHARAZISHVILI (GEO) PB: 2:11:46
- Agunafr BEKELE (ETH) PB: 2:15:54
Akademicki Puchar Polski im. Janusza Grzeszczuka
Po raz pierwszy w ramach 23. Poznań Maratonu odbędzie się rywalizacja o Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka, zmarłego w ubiegłym roku wybitnego biegacza, trenera i działacza sportowego. W klasyfikacji Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka mogą brać studenci do 30 roku życia, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze szkół doktorskich oraz etatowi pracownicy uczelni wyższych. Na zwyciężczynię i zwycięzcę klasyfikacji czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tysięcy złotych.
Obserwujemy, że co roku największą grupę biegaczy w naszym Maratonie stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Mam nadzieję, że Akademicki Puchar Polski poprawi frekwencję w najmłodszej klasyfikacji. Trzymamy również kciuki za najbardziej doświadczonych biegaczy. Aż 39 z nich ukończyło wszystkie edycje Poznań Maratonu
- powiedział Łukasz Miadziołko, dyrektor 23. Poznań Maratonu.
Przypominamy, że trwają zapisy zarówno na 23. Poznań Maraton, jak i bieg Poznań Five. Zgłosić można się
poprzez formularz dostępny na stronie internetowej 23. Poznań Maratonu.
Poznań Five
Na głównym dystansie nie będzie kompletu biegaczy, limit wyzbaczono na 5 tysięcy osób, a zapisanych jest 4,5 tysiąca, podobnie jest z biegiem towarzyszącym, czyli Poznań Five. Może w nim pobiec 2000 osób, są jeszcze wolne pakiety startowe. Biegacze wystartują w ten sam dzień co maratończycy i zakończą swoje zmagania na tej samej mecie, tradycyjnie zlokalizowanej na placu Marka. Start o godz. 9.15.Także dziecięce dystanse w ramach w Pho3nix Kids Maraton cieszą się dużym zainteresowaniem. Z sześciu, tylko na dwa może się jeszcze zapisać. Biegi w sobotę, czyli dzień przed Maratonem, od godziny 12:00.
Poznań Run Expo
Biegowy weekend na terenie MTP rozpocznie się już w piątek. Od tego dnia będzie można nie tylko odbierać pakiety startowe, ale także odwiedzić wystawców w handlowej części tegorocznego jesiennego Poznań Run Expo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.