W sezonie 2022/23 łączne wpływy 18 klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy były wyższe o 60 mln zł. Od ponad dekady wzrasta wycena praw mediowych i marketingowych ligi, co odzwierciedlają pozyskiwane przez Ekstraklasę kontrakty. Kluby są coraz lepsze w przyciąganiu kibiców na stadiony i wzmacnianiu swoich społeczności kibicowskich. To wszystko przekłada się na wpływy z dnia meczu, pozyskiwanie sponsorów oraz inne klubowe przychody. Na znaczeniu zyskują transfery, także wewnętrzne. Jesteśmy dumni, że wspólna ligowa i klubowa praca przynosi wymierne finansowe rezultaty, co przekłada się także na wyniki sportowe. Świadczy o tym systematyczna poprawa pozycji Polski w rankingu UEFA – o 9 miejsc w górę ciągu trzech lat. Będziemy kontynuowali tę pracę, tak aby sezon 2023/24 zamknąć kolejnym finansowym rekordem
– powiedział na łamach oficjalnej strony ligi prezes Ekstraklasy SA, Marcin Animucki.
Lech liderem zestawienia
We wspominanym raporcie w skład przychodów poszczególnych drużyn wchodzą wpływy z tytułu zintegrowanych praw mediowych i marketingowych, transferów, dnia meczowego oraz tzw. przychody komercyjne. Największy przychód w sezonie 2022/23 wygenerował Lech Poznań z dorobkiem blisko 184 mln zł. Kolejorz przerwał tym samym dziesięcioletnią dominację Legii Warszawa (144,95 mln zł), która z kolei wyprzedziła w notowaniu zamykający podium Raków Częstochowa (63 mln zł).Taki przychód zespołu ze stolicy Wielkopolski to w dużej mierze wynik dotarcia do najlepszej ósemki Ligi Konferencji Europy, dużej frekwencji na trybunach, a także transferów wychodzących.
Wskaźniki jasno pokazują finansowy progres, jaki Lech wykonał na przestrzeni roku (źródło: raport „Finansowa Ekstraklasa")
Niski budżet, wysoka skuteczność Warty
Pomimo zajęcia najniższego miejsca w zestawieniu przychodów z podstawowej działalności klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy (czyli takich, które nie uwzględniają zysku z transferów), Warta Poznań z nawiązką zrealizowała cel sportowy, jakim było utrzymanie w lidze. Podopieczni Dawida Szulczka zakończyli sezon 2022/23 na wysokim 8. miejscu, czyli o 3 pozycje wyżej niż przed rokiem.
Kontrast ten uwidacznia wysoką efektywność zarządzania najniższym budżetem z podstawowej działalności, który pozwolił zakończyć dwukrotnym mistrzom Polski rozgrywki ligowe w pierwszej połowie tabeli
– czytamy w raporcie.
Poznańska Warta stopniowo poprawia swój budżet (źródło: raport „Finansowa Ekstraklasa")
W obszernym dokumencie przygotowanym przez Grant Thornton oraz Ekstraklasę SA znalazły się też m.in. szczegółowe zestawienia frekwencji na trybunach czy wskaźnik udziału wynagrodzeń w przychodach. Cały raport można bezpłatnie przeczytać TUTAJ.
Ranking przychodów klubów PKO BP Ekstraklasy w sezonie 22/23:
Lech Poznań 183,7 mln złotych
Legia Warszawa 145 mln
Raków Częstochowa 63 mln
Pogoń Szczecin 57,4 mln
Zagłębie Lubin 55,3 mln
Górnik Zabrze 46,1 mln
Jagiellonia Białystok 44,9 mln
Lechia Gdańsk 41 mln
Cracovia 40 mln
Widzew Łódź 38,3 mln
Śląsk Wrocław 37,4 mln
Piast Gliwice 29,4 mln
Radomiak Radom 27,5 mln
Wisła Płock 27 mln
Stal Mielec 24 mln
Korona Kielce 22,1 mln
Warta Poznań, Miedź Legnica 19,8 mln
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.