reklama

Zwrot akcji w sprawie nowego stadionu Warty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zwrot akcji w sprawie nowego stadionu Warty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Piłka nożnaNa początku lipca toczyły się intensywne rozmowy między przedstawicielami miasta a zarządem Warty Poznań w sprawie nowego obiektu sportowego przy Drodze Dębińskiej. Kibice nie musieliby już jeździć na mecze domowe do Grodziska Wielkopolskiego, lecz – tak jak kiedyś – kibicować "Zielonym" w stolicy Wielkopolski. Dziś w piątek, 18 października, Warta wydała w tej sprawie komunikat.
reklama

Kością niezgody w negocjacjach dotyczących przeniesieniu stadionu Warty do "Ogródka" były nie tylko koszty całkowicie nowej budowy, ale i ewentualnej renowacji starego obiektu. To właśnie ta druga opcja stała się jednym z głównych tematów na sierpniowym posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania, w którym uczestniczyli m.in dyrektor POSiR-u i prezes Warty Poznań S.A. Ostatecznie okazało się, że koszty przebudowy znacznie przewyższałyby koszty stworzenia obiektu od zera. Sama renowacja trybun kosztowałaby niebagatelną kwotę, a prócz tego należałoby zatroszczyć się również o wspomnianą strefę "socjalną". Klub musiałby dobudować chociażby szatnie oraz kołowroty przed stadionem, które miałyby pomóc przy wpuszczaniu kibiców na obiekt. 

reklama

Poparcia nie uzyskała również propozycja przeniesienia się Warty na Stadion Miejski, gdzie swoje domowe mecze rozgrywa Lech Poznań. Tu problem z szatniami nie grał aż tak dużej roli – w przeciwieństwie do rozliczeń kosztów wynajmu stadionu i sprawiedliwego podziału kwot między klubami w kwestii choćby utrzymywania greenkeeperów, którzy będą musieli przygotowywać obiekt pod dwie drużyny o zróżnicowanej częstotliwości spotkań. 

Nowy stadion Warty. Trudne sierpniowe rozmowy

Szansą na powrót Warty do Poznania było wybudowanie nowego obiektu dla "Zielonych" przy Drodze Dębińskiej. Problem w tym, że brakowało na to funduszy od miasta i... czasu. Według lipcowych szacunków włodarzy POSiR-u potrzeba, by było trzech lat, aby wybudować w pełni działający obiekt, który przeszedłby pomyślnie wszystkie kontrole. Nie wspominając też o długotrwałym rozpatrywaniu prośby przez Komisję Licencyjną PZPN.

reklama

Warta się jednak nie poddawała i deklarowała na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania, że będzie w stanie wziąć na swoje barki część kosztów budowy nowego stadionu. W przeliczeniu na procenty byłoby to 20-25%. Ponadto "Zieloni" zapowiadali przejęcie kosztów projektowych, by ukrócić czas związany z czekaniem na wynik przetargu. Mimo gorących dyskusji, spotkanie komisji nie przyniosło żadnych przełomowych decyzji w sprawie nowego stadionu Warty przy Drodze Dębińskiej.

Miasto Poznań wyciąga pomocną dłoń

Dziś Warta Poznań wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wyraził zgodę na wsparcie klubu kwotą 7,5 mln złotych z budżetu na 2025 rok. Tym samym przekazał "Zielonym" połowę funduszy potrzebnych do całościowego remontu infrastruktury sportowej przy Drodze Dębińskiej, tak aby spełniała wymogi licencyjne umożliwiające rozgrywanie tam spotkań ligowych. Jakżeby inaczej warunkiem realizacji projektu jest zorganizowanie przez klub brakujących pieniędzy. Klub podjął już działania w tym kierunku zgodnie ze swoimi lipcowymi zapowiedziami.

reklama

Diabeł tkwi w szczegółach

Przekazanie pieniędzy to jedno, ale przebudowa obszaru przy Drodze Dębińskiej to znacznie większe wyzwanie. Warta Poznań musi przebudować lub zbudować 30 punktów w okolicach swojego nowego obiektu – tak, by ten spełniał wymogi Betclic 1. ligi. W szczególności wyremontowane muszą zostać drogi blisko potencjalnego stadionu, musi powstać budynek socjalny, a także rzecz jasna należy zbudować trybuny. Sprawę znacząco komplikuje także czas budowy nowego stadionu. Warta ma tej sztuki dokonać do... końca obecnego sezonu! Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu tego roku szacunkowy czas budowy nowego obiektu na wzór tego z Częstochowy oscylował wokół trzech lat. 

Prezes zarządu Warty Poznań S.A, Adam Meissner przekonuje, że na początku 2025 roku klub będzie chciał przystąpić do gruntownych prac modernizacyjnych, a ich celem będzie inauguracja sezonu 2025/26 na stadionie przy Drodze Dębińskiej. W tym momencie trwa przygotowywanie wszelkich potrzebnych dokumentów do realizacji projektu.

reklama

W tle toczą się także rozmowy ze wszystkimi gotowymi poprzeć finansowanie tego projektu. Meissner przekonuje, że jest w kontakcie z Ministerstwem Sportu i próbuje przekonać odpowiednie osoby do tego, by wsparło ono projekt swoimi dotacjami. Warciarze liczą także na kolejnych sponsorów, którzy wspomogą finansowo "Zielonych". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo