Reklama lokalna
reklama

Święto dziennikarzy sportowych: setna rocznica z udziałem redaktora Sportowego Poznania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum własne

Święto dziennikarzy sportowych: setna rocznica z udziałem redaktora Sportowego Poznania - Zdjęcie główne

Wojciech Nowakowski ze Sportowego Poznania wziął udział w projekcie z okazji 100-lecia AIPS, przybliżając kibicom z całego świata historię olimpijską Polski. | foto archiwum własne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Pozostałe2 lipca swoje święto obchodzą dziennikarze sportowi na całym świecie. W tym roku obchody są szczególne - w 100. rocznicę powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej powstał projekt, w którym wziął udział m.in. dziennikarz Sportowego Poznania.
reklama

Tuż przed otwarciem igrzysk olimpijskich w Paryżu 80 dziennikarzy z 29 krajów wzięło udział w kongresie założycielskim AIPS. Idea utworzenia organizacji zrzeszającej dziennikarzy sportowych była odpowiedzią na powstanie takiej specjalizacji, na co zwrócono uwagę podczas pierwszych powojennych igrzysk w Antwerpii. W 1924 roku spośród wspomnianych 29 państw, tylko osiem miało swoje krajowe stowarzyszenia - w tym Polska. Pierwszym prezydentem został Frantz Reichel - mistrz olimpijski w rugby, założyciel kilku sportowych organizacji, a przede wszystkim dziennikarz, który obsługiwał m.in. I Kongres Olimpijski na Sorbonie w 1894 roku, podczas którego powstał Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W skład Komitetu Wykonawczego weszli m.in. Henryk Szatkowski (jako zastępca sekretarza) oraz Janusz Smogorzewski. Od 2005 roku na czele organizacji stoi Włoch Gianni Merlo.

reklama

AIPS, jedyna organizacja zawodowa dziennikarzy sportowych uznawana przez MKOl, zajmuje się nie tylko wydawaniem międzynarodowych legitymacji prasowych. Od 2018 roku organizuje plebiscyt AIPS Awards, w którym nagradza najlepsze zdaniem jury materiały dziennikarskie w różnych kategoriach (dwóch fotoreporterskich, trzech wideo, dwóch pisanych, audio oraz w specjalnych kategoriach dla "młodych reporterów"). Prowadzone także są Programy dla Młodych Reporterów - zazwyczaj przy okazji dużych imprez sportowych, takich jak Uniwersjada czy międzynarodowe rozgrywki piłkarskie.

Nasz człowiek w zacnym gronie 

Z okazji 100-lecia AIPS powstał specjalny projekt: 100 historii olimpijskich opowiadanych przez 100 młodych reporterów ze 100 państw w 100 sekund. Z Polski do udziału wybrany został nasz redakcyjny kolega, Wojciech Nowakowski.

reklama

W listopadzie ubiegłego roku z biura AIPS przyszedł mail do red. Jerzego Jakobsche z PAP-u, w którym opisano założenia tego projektu. Padły w nim między innymi słowa: "chcielibyśmy, żeby z Polski zrobił to Wojtek". Jak mógłbym odmówić?

- pyta retorycznie dziennikarz Sportowego Poznania, który do AIPS dołączył w trakcie pandemii. W 2021 roku Wojtek wziął udział w AIPS eCollege - "zdalnych" warsztatach, odbywających się za pośrednictwem wideokonferencji. Dzięki aktywnemu udziałowi dał się zapamiętać i jesienią został zaproszony do udziału w Programie dla Młodych Reporterów w Lozannie, podczas którego miał okazję zwiedzić Muzeum Olimpijskie, siedzibę FIFA czy zadać pytania prezydentowi MKOl, Thomasowi Bachowi.

reklama

Wraz z dziennikarzami z 20 krajów ze wszystkich stron świata czerpaliśmy z wiedzy starszych, doświadczonych kolegów, mentorów: Keira Radnedge'a, Martina Mazura, Riccardo Romaniego i Andrei Gianniniego, a także samego Gianniego Merlo. Cały czas jesteśmy w kontakcie, wspieramy się - ja na przykład pomogłem koleżankom z Nigerii nawiązać kontakt z ówczesną liderką klasyfikacji strzelczyń piłkarskiej Ekstraligi, która grała w Górniku Łęczna i otrzymała pierwsze powołanie do reprezentacji tego kraju, a kolega z Arabii Saudyjskiej dzielił się ze mną swoją opinią na temat ich reprezentacji przed mundialem w Katarze. I, oczywiście, cały czas pamiętają o nas w AIPS

- mówi Wojtek, który w 2022 roku dla Stowarzyszenia relacjonował z Monako galę World Athletics Awards, przeprowadzając m.in. wywiad z lordem Sebastianem Coe. Swój wkład w projekt 100-lecia AIPS zrealizował w Centrum Olimpijskim - skondensowaną historię występów Polaków na letnich igrzyskach olimpijskich opowiada na tle ściany ze zdjęciami polskich mistrzów we foyer siedziby PKOl, uzupełniając obraz ujęciami z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a w tle rozbrzmiewa Polonez A-Dur Chopina.

Chciałem przemycić też odrobinę polskiej kultury - tej niefizycznej - nawiązując do olimpijskich konkursów sztuki. Był pomysł wykorzystania "Ekechejrii", którą Krzysztof Penderecki skomponował na igrzyska w Monachium, ale wydaje mi się to zbyt wyraziste dzieło - chodziło w końcu tylko o podkład, a przecież Chopin łączy w sobie Polskę i Francję, gdzie powstało AIPS.

We wtorek z okazji 100-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej odbyła się wideokonferencja, podczas której zaprezentowano projekt. Jest ona dostępna także na kanale AIPS na Youtube. Sam projekt dostępny jest pod adresem aips100.com.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama