Reklama lokalna
reklama

Do Paryża przez Poznań. Od piątku kajakowe święto na Malcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe PZkaj

Do Paryża przez Poznań. Od piątku kajakowe święto na Malcie - Zdjęcie główne

Wicemistrzynie świata w K4 500 metrów będą jednymi z faworytek podczas Pucharu Świata w Poznaniu | foto materiały prasowe PZkaj

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KajakarstwoSympatycy sportów olimpijskich, w szczególności kajakarstwa zacierają ręce. Od piątku na Torze Regatowym Malta w Poznaniu będzie można z bliska zobaczyć rywalizacje tych, którzy za nieco ponad dwa miesiące będą walczyć w Paryżu o medale olimpijskie. W drugich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w kajakowym sprincie wystartuje 38 reprezentacji, w tym 43-osobowa reprezentacja Polski. Jedenaścioro biało-czerwonych to zawodnicy poznańskich klubów.
reklama

Każdego dnia na poznańskiej Malcie robi się tłoczniej, bo do przyjeżdżają kolejne reprezentacje. Najliczniejsze, obok naszej kadry narodowej będą ekipy Niemiec, Ukrainy, Chin i Uzbekistanu. Nie zabraknie gwiazd światowego formatu, medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W Poznaniu zobaczymy m.in. pięciokrotną mistrzynię olimpijską Nowozelandkę Lisę Carrington, Portugalczyka Fernando Pimentę, chińskie medalistki mistrzostw świata, m.in. Sun Mengya, ale i nasze multimedalistki Annę Puławską, czy Karolinę Naję z Posnanii.  

Przed rokiem nasza reprezentacja zdobyła łącznie dwanaście medali, w tym sześć złotych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium – w K2 200 metrów i K2 500 metrów – stawały Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz), które tym razem wystąpią w konkurencji K4 500 metrów. Szkolenioiec zdecydował się na wystawienie dwóch innych dwójek, doświadczonego duetu Puławska/Naja oraz nowej osady Dominika Putto/Justyna Iskrzycka. 

reklama

Rok temu wraz z Heleną przeżyłyśmy wspaniały weekend z PŚ w Poznaniu. Wszyscy wiemy, o co cały czas toczy się rywalizacja w kadrze, dlatego każda z nas da z siebie wszystko. Liczymy, że doping własnej publiczności poniesie nas do kolejnych medali PŚ

– przyznaje Martyna Klatt. 

Zmiany w osadach to efekt poszukiwań optymalne składu na igrzyska. Trener Tomasz Kryk będzie mógł zabrać do Francji maksymalnie sześć zawodniczek, a to oznacza, że w Poznaniu każda z reprezentantek będzie chciała udowodnić swoją wartość.

W czołówce osad na pierwszym Pucharze Świata w Szeged niespodziewanie uplasowali się m.in. kajakarze, którzy za sprawą Jakuba Stepuna (AZS AWF Poznań) w K1 200 metrów i Sławomira Witczaka (Energetyk Poznań) w K1 500 metrów sięgnęli po srebrne medale.

reklama

Starty w naszym kraju to zawsze powód do radości, tym bardziej że z bliska mogą nas oglądać rodziny czy znajomi. Jesteśmy już po pierwszym PŚ w Szeged i wiemy, na co nas stać. Rywalizacja we własnym kraju jest bardzo motywująca, a więc będziemy chcieli zapewnić polskim kibicom świetne widowisko

– zapewnia Stepun, który na początku maja w Szeged wywalczył wraz z Przemysławem Korsakiem (Silvant Elbląg) przepustkę w K2 500 metrów na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Pięć kanadyjkarek

Ciekawie będzie także w rywalizacji kanadyjkowej. W gronie kobiet zobaczymy aż pięć zawodniczek z poznańskich klubów. O lepszy wynik w C1 200 metrów, niż w Szeged będzie walczyła Dorota Borowska (Posnania), a pierwszy raz w tym sezonie w dwójce C2 500 metrów popłynie Katarzyna Szperkiewicz. Utworzy osadę z klubową koleżanką Patrycją Mendelską (AZS AWF Poznań). Kibicować będzie można także kanadyjkarkom Warty Poznań: Magdzie Stanny i Paulinie Grzelkiewicz.

reklama

W gronie panów zobaczymy Łukasza Witkowskiego. Kanadyjkarz Posnanii do kadry dołączył po regatach kwalifikacyjnych, wcześniej trenował poza reprezentacją. I zapowiada nie składa jeszcze broni w walce o igrzyska.

Zgodnie z regulaminem prawo startu w igrzyskach wywalczy zwycięzca mistrzostw Polski, dlatego dopóki jest szansa, to z całych sił walczę. Mam drobne dolegliwości zdrowotne, ale wychodzę już na prostą i na pewno przed swoimi kibicami będę miał jeszcze więcej motywacji

- mówi Łukasz Witkowski.

Długie dystanse

W programie Pucharu Świata w Poznaniu ponownie pojawią się długie dystanse, które tym razem zostaną przeprowadzone przy użyciu zbudowanej profesjonalnej i w pełni bezpiecznej dla zawodników przenoski. Niezwykle widowiskowe dla publiczności konkurencje uświetnią polscy zawodnicy, m.in. Mateusz Borgieł (AZS Politechnika Opolska), który w lipcu w Poznaniu będzie bronił tytułów mistrza Europy w jedynce i dwójce. Poznaniacy będą dopingować Paulnie Grzelkiewicz, dla której tez będzie to sprawdzian przed mistrzostwami Starego Kontynentu. 

Początek trzydniowego PŚ w sprincie kajakowym w Poznaniu w piątek, 24 maja, a pierwsze medale zostaną rozdane dzień i dwa dni później. Wstęp na regaty jest bezpłatny. 

Reprezentanci poznańskich klubów na Puchar Świata w Poznaniu:

  • Dorota Borowska (Posnania/C1 200)
  • Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań/C1 1000, C1 5000)
  • Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań/K4 500)
  • Martyna Klatt (AZS AWF/K4 500)
  • Patrycja Mendelska (AZS AWF/C2 200, C2 500)
  • Karolina Naja (Posnania/K2 500, K4 500)
  • Magda Stanny (Warta, C1 500, C2 200)
  • Jakub Stepun (AZS AWF/K1 200, K2 500, K4 500))
  • Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF/C1 200, C2 500) 
  • Sławomir Witczak (Energetyk/K1 500, K4 500)
  • Łukasz Witkowski (Posnania/C1 1000)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama