Jakub Stepun z medalem. Takiego PŚ nie było od kilkudziesięciu lat GALERIA + WIDEO

Autor:

Jakub Stepun z medalem. Takiego PŚ nie było od kilkudziesięciu lat  GALERIA + WIDEO - Zdjęcie główne
Zobacz
6
zdjęć

Kajakarstwo Takiego Pucharu Świata w wykonaniu męskich osad kajakowych z Poznania jeszcze nie było. Dwóch zawodników reprezentujących kluby ze stolicy Wielkopolski stanęło na podium. I chociaż to medale w konkurencjach nieolimpijskich, to jest to historyczny wynik. Reprezentacja Polski start w inauguracyjnych pucharowych regatach zakończyła z dorobkiem ośmiu medali, z których trzy przyjadą do Poznania.

Męskie kajaki wychodzą z kryzysu? Może na takie stwierdzenie jest jeszcze za wcześnie, ale wyniki uzyskane przez kajakarzy prowadzonych przez trenera kadry Ryszarda Hoppe dają nadzieję. Najpierw dwójka Jakub Stepun/Przemysław Korsak wywalczyła kwalifikację olimpijską w K2 500 metrów (a męskich polskich kajaków nie było na igrzyskach od 8 lat), a następnie dwóch zawodników, obaj z poznańskich klubów, stanęło na podium Pucharu Świata. Wystarczy wspomnieć, że ostatnim, który tego dokonał był Bartosz Stabno z Posnanii (w 2016 roku), a poprzednim Tomasz Olszewski z AZS-u AWF-u (w 2012 roku). Dwa poznańskie medale w PŚ to końcówka lat 90-tych, kiedy to w barwach poznańskich klubów startowali Grzegorz Kotowicz i Andrzej Gajewski.

Wspomniany Jakub Stepun, niedzielny medalista w Szeged w finale K1 200 metrów, czasem 34.58 przegrał tylko z Ignasem Navakauskasem z Litwy (34.32).

Myślę, że w tym roku zrobiliśmy ogromny postęp treningowo, co bardzo nas wzmocniło, a te zawody były potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrą stronę i teraz szykujemy się do igrzysk. Dziś ta jedynka dwieście tak naprawdę była wisienką na torcie, żeby się rozerwać trochę po tej kwalifikacji, po tych wyścigach na dwójkach, w których zajęliśmy siódmą lokatę i jesteśmy w kontakcie z czołówką

– powiedział Jakub Stepun.

Trener Ryszard Hoppe, który wprowadził po latach przerwy polskich kajakarzy na igrzyska olimpijskie i podium międzynarodowych zawodów podkreślił, że sukcesy nie wzięły się przez przypadek.

Po tej takiej dziurze, która była od lat, ten młody zespół pokazał swoją wartość i tak, jak już wcześniej mówiłem, mają bardzo realne szanse stworzenia grupy zawodników, którzy na następne igrzyska na pewno będą walczyć o czołowe miejsca. Cieszę się bardzo, bo pracowaliśmy ciężko, a ci zawodnicy uwierzyli w mój plan. Zawsze na początku jest trudno przekonać, a ta grupa zawierzyła. Ta, co nie zawierzyła, jest tam, gdzie jest

– skomentował mieszkający w Poznaniu trener Ryszard Hoppe.

Drugi niedzielny medal dla Polski wywalczyli kanadyjkarze Kacper Sieradzan i Adrian Kłos w C2 1000 metrów. Obie niedzielne medalowe zdobycze zostały zdobyte w konkurencjach nieolimpijskich.

Olimpijskie kanadyjki daleko

Nieco dalsze lokaty w finałach A wywalczyli kanadyjkarze, którzy wcześniej zapewnili polskiej reprezentacji kwalifikacje olimpijskie, czyli Dorota Borowska i Wiktor Głazunow. Kanadyjkarki Posnanii w finale C1 200 metrów była ósma.

Zawsze starty w Pucharach Świata traktujemy jako kontrolne i chcę porównać się do zawodniczek ze świata. Także tutaj podchodzę do tego wyniku bardzo spokojnie, z pokorą sportową, bo wiem co poprawić i nad czym pracować dalej. Do poprawy jest sporo, co jest korzystne, bo możemy to zrobić, dzięki czemu zbliżę się do czołowych zawodniczek. Na pewno dzięki pracy z psychologiem poprawiłam mental, ale trzeba pamiętać, że nigdy nie górowałam na zawodach Pucharu Świata. Po prostu rozpędzam się w sezonie

– stwierdziła złota medalistka ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich.

Wiktor Głazunow w finale C1 1000 metrów zajął siódmą lokatę.

Pozostali startujący w niedzielę zawodnicy poznańskich klubów nie zdołali wywalczyć miejsc w finałach A. Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań) rywalizację w C1 200 i C1 500 metrów zakończyła na półfinałach, Łukasz Witkowski (Posnania) był szósty w finale B C1 1000 metrów, a sobotni medalista Sławomir Witczak tym razem zajął trzecie miejsce w finale C K1 1000 metrów.

Pucharu Świata w Szeged reprezentacja Polski zakończyła z ośmioma medalami, jednym złotym, sześcioma srebrnymi i jednym brązowym. Kolejne zawody Pucharu Świata w kajakarskim sprincie odbędą się w dniach 24-26 maja w Poznaniu.

O poznańskich osadach, które stanęły na podium w pierwszym dniu PS w Szeged pisaliśmy tutaj https://sportowy-poznan.pl/kajakarstwo/ps-w-kajakarstwie-sensacyjny-medal-witczaka-podium-atomowek-galeria-wideo/cBDblhFoynhbe9LMXDR9