W Regatach Otwarcia Sezonu im. Rafała Piszcza rywalizacja odbyła się we wszystkich kategoriach wiekowych, aż do seniora. Można było więc przyjrzeć się najmłodszym adeptom kajakarstwa, ale także zawodnikom, którzy startują na arenach międzynarodowych. Formę sprawdzali m.in. jedynkarz, olimpijczyk z Rio Rafał Rosolski, czy kanadyjkarze Warty Poznań Paulina Grzelkiewicz i Marceli Krawiec.
Warciarze zaprezentowali się bardzo dobrze. Zdobyli 15 medali, w tym sześć złotych. Na najwyższym stopniu podium stanęli m.in. wspomniani Grzelkiewicz (C1 500 seniorek) i Krawiec (C1 1000 juniorów). Jeszcze lepsze wyniki uzyskały osady Posnanii, AZS-u AWF-u Poznań oraz Zrywu Wolsztyn i to te kluby znalazły się na podium klasyfikacji klubowej. Momentami na torze było chłodno, ale jak przypomina prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego nie temperatura jest najważniejsza.
Jakby taka pogoda była za miesiąc podczas Pucharu Świata, jedynie z większym słońcem, to byłbym zadowolony. Był tylko lekki wiatr, a to on jest najważniejszy i kluczowy, by regaty były udane, bezpieczne i sprawiedliwe. Ale jesteśmy przygotowani na wszystkie ewentualności
- mówi Ireneusz Pracharczyk, który zdradza, że przygtotowania do Pucharu Świata są już na ostatniej prostej.
Cały zespół pracuje, większość umów mamy już podpisanych. Mamy wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Urzędu Miasta, a w gronie stałych partnerów są też Polski Związek Kajakowy i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Czekamy na kolejne zgłoszenia, chociaż już mamy potwierdzenia od wielu federacji. Swój udział potwierdziły m.in. reprezentacje: Niemiec, Włoch, Portugalii, Słowenii, Chin, czy Nowej Zelandii
- zdradza prezes WZKaj.
Oczy miejscowych kibiców będą zwrócone na reprezentację Polski, która wystartuje w Poznaniu w najsilniejszym składzie. Zobaczymy więc m.in. poznańskie medalistki: kanadyjkarkę Dorotę Borowską (Posnania), czy Karolinę Naję (Posnania) i Martynę Klatt (AZS AWF Poznań), dla których będzie to bardzo ważny start.
Po tych zawodach powinienem już podać ostateczny skład osad na igrzyska w Paryżu. Wystartują więc wszystkie reprezentantki. Ale równie ważne dla moich kajakarek będą regaty w Wałczu, w najbliższy weekend. Dziewczyny będą sprawdzały się w przejazdach na 1000 i 2000 metrów oraz wyścigach jedynek i dwójek na 500 metrów. To dla mnie ważne zawody, bo są podsumowaniem długiego cyklu przygotowań do sezonu
- mówi Tomasz Kryk, poznański trener kadry kajakarek.
Szkoleniowiec na konsultację postanowił wystawić pięć dwójek: Karolina Naja/Anna Puławska, Martyna Klatt/Helena Wiśniewska, Dominika Putto/Adrianna Kąkol, Justyna Iskrzycka/Katarzyna Kołodziejczyk oraz Sandra Ostrowska/Julia Olszewska.
Puchar Świata w Poznaniu (24-26 maja) to tylko jedno z kilku ważnych wydarzeń kajakowych w tym sezonie w Poznaniu. Równie dużo emocji będzie towarzyszyło Mistrzostwom Europy w Maratonie Kajakowym (25-28 lipca). Co ciekawe, pewne elementy na te zawody pojawią się już podczas Pucharu Świata.
Podczas Pucharu Świata będzie już zrobiona tzw. przenoska. Wykorzystamy ją podczas wyścigów na długim dystansie. Chcemy ją sprawdzić i pokazać przedstawicielom światowej federacji, którzy na pewno do Poznania na Puchar Świata przyjadą
- tłumaczy Ireneusz Pracharczyk.
W tegorocznym kalendarzu regat kajakowych na Malcie są także Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie Kajakowym (22-23 lipca), Memoriał Wojciecha Skrzypczyńskiego (11 maja), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (27-31 lipca), czy Poznańskie Dragony/Poznań Canoe Challenge (28 września).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.