Organizatorzy nie zdecydowali się na zmianę trasę i postawili na sprawdzony format znany biegaczom z poprzednich edycji. Start tradycyjnie będzie na ulicy Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, a meta na terenie targów, na Placu Marka.
Zawodnicy o godzinie 9:00 po starcie na ul. Grunwaldzkiej wyruszą w stronę Enea Stadionu. Ulicami Bułgarską i Bukowską będą kierować się w stronę Portu Lotniczego Ławica. Kolejne kilometry trasy będą przebiegać ulicami Złotowską, Owczą oraz Cmentarną, by znów wrócić na ulicę Grunwaldzką i podążać przez Raszyn do ul. Hetmańskiej, która poprowadzi uczestników aż do Ronda Starołęka. Następnie Maratończycy udadzą się na poznańskie Rataje, a dalej przebiegną w pobliżu Jeziora Maltańskiego oraz Katedry. W dalszej części trasy biegacze i biegaczki odwiedzą Stare Miasto i malowniczy Sołacz. Ostatnie 10 kilometrów przebiegnie ulicami: Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską, Bułgarską oraz Grunwaldzką, z której w okolicach Bałtyku zawodnicy skręcą na teren Targów, by finiszować na Placu Marka.
Nowa klasyfikacja
Po raz pierwszy w ramach 23. Poznań Maratonu odbędzie się rywalizacja o Akademicki Puchar Polski w Maratonie im. Janusza Grzeszczuka, zmarłego w ubiegłym roku wybitnego biegacza, trenera i działacza sportowego. W klasyfikacji mogą brać studenci do 30 roku życia, uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze szkół doktorskich oraz etatowi pracownicy uczelni wyższych. Na zwyciężczynię i zwycięzcę klasyfikacji czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tysięcy złotych.
Janusz Grzeszczuk był doskonale znany w środowisku lekkoatletycznym przez ponad 60 lat. W 1965 roku w barwach poznańskiego AZS-u zdobył mistrzostwo Polski w biegu na 800 metrów. Wielokrotnie reprezentował Polskę na licznych imprezach międzynarodowych. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem klubu AZS Poznań oraz młodzieżowej i juniorskiej reprezentacji Polski. Wśród jego wychowanków byli medaliści mistrzostw kraju i Europy. W kolejnych latach już jako amator i propagator biegania startował w najważniejszych biegach maratońskich na pięciu kontynentach. Ukończył między innymi maratony w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Berlinie, Londynie, Atenach, Sidney, Buenos Aires, a także supermaraton Dwóch Oceanów w Kapsztadzie. Patron Akademickiego Pucharu Polski w Maratonie miał wielki wkład w rozwój sportowy i promowanie Poznania, a przede wszystkim aktywnego trybu życia. Przez wiele lat był nauczycielem akademickim, kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu poznańskiej Akademii Ekonomicznej, a także członkiem Zarządu Środowiskowego AZS Poznań oraz władz centralnych Akademickiego Związku Sportowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.