Program Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet to nowy program ustanowiony przez Ministra Sportu i Turystyki w tym roku (obok takiego samego programu działającego przy klubach Ekstraklasy i 1. ligi mężczyzn). Jego celem jest wsparcie środowiska piłkarskiego ze szczególnym naciskiem na szkolenie młodych piłkarek i przygotowanie ich do profesjonalnej kariery. W tym procesie najważniejszą rolę odgrywają właśnie kluby Ekstraligi i I Ligi Kobiet, dlatego powinno się im poświęcić szczególna uwagę. Przeznaczono na ten cel 6 milionów złotych (do rozdysponowania w 2024 roku).
O przyznaniu dofinansowania 11 klubom szkolącym piłkarki nożne poinformowano dzisiaj w Sosnowcu. Łączna wysokość dotacji przyznanych w rozstrzygnięciu pierwszego naboru wynosi 3 030 000 złotych.
To dla mnie wielka przyjemność być pierwszym ministrem, który ogłosił program wsparcia akademii piłkarskich kobiet. Historia Czarnych to historia żeńskiego futbolu w kraju. To mit, pokutujący jeszcze w niektórych głowach w Polsce, że tylko chłopcy pasjonują się tą jedną z najpiękniejszych dyscyplin, rozpalającą emocje. Tylko w Polsce, nie wiem dlaczego, przez lata uważano, że futbol kobiet musi być w cieniu męskiego. Chcę z tym absolutnie skończyć. Mam nadzieję, że żaden z kolejnych ministrów sportu nie zapomni o kobietach i będzie kontynuował program
- powiedział Sławomir Nitras.
Lista podmiotów, których wnioski zostały zaopiniowane pozytywnie wraz z wysokościami przyznawanych dotacji:
- UKS SMS Łódź: 370 000 zł
- Fundacja WKS Śląsk Wrocław: 360 000 zł
- Fundacja Akademia Sportu Górnika Łęczna: 340 000 zł
- Klub Sportowy Pogoń Tczew: 310 000 zł
- Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk: 290 000 zł
- Pogoń Szczecin sp. z o.o.: 280 000 zł
- KKS Czarni Sosnowiec: 250 000 zł
- Stowarzyszenie Sportowe Klub Sportowy Uniwersytet Jagielloński: 230 000 zł
- Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Sportowa Czwórka Radom: 230 000 zł
- Ognisko TKKF Checz Gdynia: 220 000 zł
- Stomilanki Olsztyn: 150 000 zł
Co z klubami z Wielkopolski
W Wielkopolsce piłka nożna kobiet jest obecna w wielu klubach. Przez wiele lat tym najsilniejszym był grający w Ekstralidze Medyk Konin. W nowym sezonie zagra na poziomie pierwszej ligi, w której walczyć będą także: Lech Poznań UAM, Polonia Środa Wielkopolska i Juna-Trans Stare Oborzyska. Żaden z tych klubów dotacji jednak nie otrzymał.
Kluby, które z jakichś powodów nie uzyskały wsparcia w pierwszej turze, mogą się zgłaszać w drugim naborze. Mamy na to zabezpieczone środki. Staramy się wyrównać dysproporcje w sporcie. Przeanalizowaliśmy budżety akademii klubowych szkolących piłkarki, można założyć, że to dofinansowanie w pierwszym roku pozwoli te budżety podwoić
- dodał minister sportu i turystyki.
W ramach Programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraligi i I Ligi Kobiet złożono 21 wniosków. 11 z nich zostało zaopiniowanych pozytywnie, a 10 zostało odrzuconych z przyczyn formalnych. Wnioski składane w ramach programu zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez komisję powołaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Ostateczne decyzje o wysokości dofinansowania podejmował Minister.
W 2024 roku nakłady na rzecz akademii piłkarskich wzrosły do 86 milionów złotych (z 53 mln zł w 2023 r.). Obok programów wsparcia akademii piłkarskich działających przy klubach kobiet i mężczyzn realizowany jest także Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich, który skierowany jest do dzieci do 13. roku życia. Jego budżet wynosi 40 milionów złotych.
Komentarze (0)