Do tej pory prawo startu w tegorocznych igrzyskach olimpijskich zapewniły sobie dwie polskie osady. W ubiegłym roku podczas mistrzostw świata zrobiła to prowadzona przez poznańskiego trenera Aleksandra Wojciechowskiego męska czwórka podwójna, trzy tygodnie temu w Szeged, w europejskich regatach kwalifikacyjnych w Szeged bilet do Paryża wywalczyła kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej Katarzyna Wełna/Martyna Radosz. We wtorek 21 maja będzie wiadomo, czy Polacy wystartują tylko w tych dwóch konkurencjach, czy może kadra biało-czerwonych będzie w stolicy Francji liczniejsza.
Na światowe regaty kwalifikacyjne do Lucerny wyjechało osiem polskich osad. Najbardziej doświadczona z nich jest męska czwórka bez sternika, z Michałem Szpakowskim z Posnaii RBW w składzie. Grupą wioseł długich opiekuje się poznański trener Maciej Kurek, który dwa tygodnie temu zdecydował o zmianie. Zamiast Bartosza Bartkowskiego (który wcześniej zmienił Łukasza Posyłajkę) popłynie Tomasz Lewicki (pozostali to Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski). Przed Polakami trudne zadanie, w niedawnych mistrzostwach Europy nie zakwalifikowali się do finału A (wygrali finał B, czyli zajęli 7. miejsce). W Lucernie o dwa bilety będzie walczyło w tej konkurencji 11 osad, m.in. Niemcy, Włosi, Szwajcarzy i Duńczycy.
Teoretycznie łatwiejsze zadanie czeka kobiecą czwórkę podwójną, w której popłynie Barabra Jęchorek z Posnanii RBW. Teoretycznie, bo do walki stanie tylko sześć osad, ale wśród są nich m.in. Ukrainki i Francuzki, które były w finale A mistrzostw Europy. Polki zajęły trzecie miejsce w finale B.
Najbardziej "poznańską" osadą będzie dwójka podwójna: Krzysztof Kasparek (Posnania), Jakub Woźniak (KW04). Zdobycie biletów do Paryża będzie dla tym młodych wioślarzy niezwykle trudnym zadaniem, nie tylko z racji wieku, ale dużej konkurencji. Na listach startowych jest aż 14 debli. W kobiecych dwójkach o połowę mniej, ale Jessikę Sobocińską (Posnania) i Zuzannę Jasińską (trenujące w wadze lekkiej) też czeka spore wyzwanie.
Najciekawiej będzie w męskich jedynkach, w których o trzy miejsca powalczy aż 31 skiffistów ze srebrnym medalistą olimpijskim z Tokio, Norwegiem Kjetilem Borchem na czele. Jak w tej stawce poradzi sobie polski młodzieżoweic Piotr Płomiński?
Po regatach kwalifikacyjnych Lucerna będzie gościła drugi Puchar Świata, finałowy trzeci odbędzie się w Poznaniu (14-16 czerwca).
Polskie osady na finałowe regaty kwalifikacyjne w Lucernie:
- jedynka W1x - Wiktoria Kalinowska
- jedynka M1x - Piotr Płomiński
- dwójka podwójna W2x - Jessika Sobocińska, Zuzanna Jasińska
- dwójka podwójna M2x - Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak
- dwójka podwójna wagi lekkiej - Jerzy Kowalski, Daniel Gałęza
- czwórka podwójna W4x - D. Baranowska, A. Khlibenko, M. Wieliczko, B. Jęchorek
- czwórka bez sterniczki W4- Z. Lesner, K. Stałego, A. Potrzuska, W. Kaźmierczak
- czwórka bez sternika M4- T. Lewicki, M. Wilangowski, M. Burda, M. Szpakowski
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.