Na mistrzostwa świata w konkurencjach nieolimpijskich wyjechała dziewięcioosobowa reprezentacja Polski. Są w niej Atomówki z zespołu trenera Tomasza Kryka, ale te, które nie startowały na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. O medale powalczą: Justyna Iskrzycka, Katarzyna Kołodziejczyk, Sandra Ostrowska i Julia Olszewska. Główny trener kadry kobiet też udał się na zasłużony odpoczynek, w Uzbekistanie szkoleniowcem grupy kobiet będzie współpracujący z trenerem Krykiem od kilku sezonów Maciej Juhnke.
W grupie kajakarzy zobaczymy dwóch zawodników z poznańskich klubów, olimpijczyka z Paryża Jakuba Stepuna (AZS AWF) oraz Sławomira Witczaka. Skład tej grupy uzupełni kolega Stepuna z olimpijskiej dwójki Przemysław Korsak.
W reprezentacji, która jest już w Samarkandzie są też dwaj kanadyjkarze, Wiktor Głazunow (6. w olimpijskim finale C1 1000) oraz Oleksii Koliadych. Nie ma w kadrze z kolei żadnej kanadyjkarki.
Akademickie Mistrzostwa Świata - liczna reprezentacja
W środę 21 sierpnia w portugalskim Montemor-o-Velho rozpoczną się Akademickie Mistrzostwa Świata. Wystartuje w nich dużo liczniejsza reprezentacja Polski, bo powołano aż 25 sportowców-studentów, w tym dziesięcioro z poznańskich klubów i uczelni wyższych.Rywalizacja w Portugalii zapowiada się ciekawie, bo na listach startowych są reprezentanci 27 państw, w tym: Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Japonii czy USA. Polacy w kilku konkurencjach będą faworytami, ale powtórzyć wynik z AMŚ sprzed dwóch lat w Bydgoszczy będzie niezwykle trudno. Biało-czerwoni wywalczyli wówczas 25 medali.
W tym roku trzon polskiej ekipy stanowi kadra młodzieżowa.
Wystawiamy optymalny skład, który brał już udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy czy świata. Na ten moment są oni poza kadrą olimpijską, ale to nie znaczy, że brakuje im umiejętności. Wierzę, że w Portugalii mogą walczyć o wysokie miejsca. Poprawić jeszcze kiedykolwiek nasz wynik z Bydgoszczy będzie trudno, część osób z tamtej kadry startowała w ostatnich igrzyskach. Jeśli teraz uda się w połowie dorównać dorobkowi z AMŚ 2022, to będzie dobry wynik. Dobrze znamy tor regatowy w Montemor, bo w zeszłym roku były tam rozgrywane MME i często tam trenują nasi kajakarze. Niestety, ten tor nie jest sprawiedliwy. W przypadku wiatru z kierunku bocznego, tory bliżej brzegu mają łatwiej: zawodnicy z torów 1 i 2 zdobywają medale. choć po eliminacjach nie było to do przewidzenia
– uważa Tomasz Szwed, trener akademickiej kadry kajakarek.
W gronie największych polskich nadziei na medale AMŚ 2024 w Montemor-o-Velho będzie z pewnością kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań). Nasza olimpijka z Paryża i wielokrotna medalistka MMŚ i MME jest w gronie faworytek, chociaż należy pamiętać, że ma za sobą w tym sezonie wiele startów, a szczyt formy szykowała z pewnością na regaty olimpijskie.
AMŚ z maratonem
W programie AMŚ 2024 w Montemor-o-Velho znajdują się zmagania kobiet i mężczyzn na 200, 500, 1000 i 5000 m oraz rywalizacja mieszana na 200 i 500 metrów. Wprowadzony został także kajakowy maraton, a to oznacza medalowe szanse dla biało-czerwonych i dla Poznania. Kajakarki i kajakarze ścigać się będą na dystansach 16 i 20 kilometró, a kanadyjkarze 12 i 16.
Maraton to bardzo widowiskowa konkurencja. Jego pokonanie odpowiada mniej więcej temu, jak biegają najlepsi maratończycy na świecie. Dwie godziny pracy trzeba w to włożyć, może w przypadku kanadyjkarek jest nieco krócej, bo to będzie czas 1:20:00. Ważne jest tu odżywianie i nawadnianie, zwłaszcza że impreza odbywa się w sierpniu i chłodno nie będzie. Co pewien czas zawodnicy muszą też wyjść z łódki i przebiec pomostem około 150 metrów i jak najszybciej w nią wsiąść. To jest bardzo widowiskowe, bo na wodzie potrafią łączyć się w grupy, ale tam na pomostach jest duża walka. To jest bardzo popularna konkurencja w Hiszpanii czy Argentynie, bo mają tam dużo takich zawodów. My jednak też tu mamy silne punkty
– przyznał Mateusz Rynkiewicz, trener naszych maratończyków.
Do tych silnych punktów należą z pewnością poznańscy medaliści niedawnych mistrzostw Europy w maratonie kajakowym: Paulina Grzelkiewicz z Warty Poznań, czy jej klubowy kolega Eryk Wilga.
Zawodnicy z Poznańskich klubów w Akademickiej Reprezentacji Polski na AMŚ w kajakarstwie 2024:
- Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań/WSG Bydgoszcz)
- Elżbieta Łoboziak (AZS AWF Poznań/AWF Poznań)
- Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań/UAM Poznań)
- Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań/WSUiE Poznań)
- Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań/ANS Poznań)
- Mikołaj Walulik (KS Posnania/WSEiT w Poznaniu)
- Marcin Nowacki (KS Posnania/Politechnika Poznańska)
- Gracjan Michalak (AZS AWF Poznań/AWF Gorzów Wielkopolski)
- Piotr Kujawa (AZS AWF Poznań/AWF Poznań)
- Eryk Wilga (Warta Poznań/WSHIU ANS Poznań)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.