Poznaniak z krwi i kości
Profesor Janusz Jackowski urodził się w 1930 roku w Poznaniu. Lekką atletykę zaczął uprawiać w wieku 18 lat. Studiował wówczas na Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu [przyp. red. aktualnie Akademia Wychowania Fizycznego], na której został później trenerem i wychowawcą. Od 1969 do 1972 był kierownikiem wyszkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, kierując kadrą podczas przygotowań do igrzysk w Monachium w 1972. To właśnie z jego inicjatywy pojawiła się w Polsce pierwsza bieżnia ze sztuczną nawierzchnią, którą otwarto 15 sierpnia 1969 na stadionie Skry w Warszawie. W późniejszych latach był delegatem technicznym IAAF, a także członkiem zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego.
Z miłości do poznańskiego AWF-u
Pracę na salach wykładowych łączył z praktyką. Był długoletnim trenerem lekkiej atletyki w AZS-ie Poznań specjalizującym się w biegach średnich oraz długich. Na potrzeby szkolenia stworzył również autorski system treningowy dla biegaczy, który opublikowany został w podręczniku „Zarys lekkoatletyki”. Dzięki jego staraniom i zaangażowaniu w rozwój poznańskiego AWF-u na uczelni studiowało kilku wybitnych lekkoatletów minionych dekad, wśród nich m.in. Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tadeusz Ślusarski, Zbigniew Orywał, Tadeusz Kulczycki oraz Jerzy Maluśki.W 1965 roku otrzymał złotą honorową odznakę PZLA. W 2011 roku uhonorowano go medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. W 2020 roku otrzymał również medal 100-lecia PKOl.
W ostatnich latach, pomimo choroby, Janusz Jackowski uczestniczył regularnie w spotkaniach Klubu Seniora „Olimp”. W związku z 90. urodzinami poznański AWF zorganizował wybitnemu dydaktykowi uroczysty jubileusz.
Profesor Janusz Jackowski zmarł z niedzieli na poniedziałek, z 8 na 9 grudnia. 25 grudnia skończyłby 94 lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.